بمب گذاری بغداد توسط داعش: جرایم علیه بشریت

کد خبر : #2225
تاریخ انتشار : یکشنبه, 26 اردیبهشت 1395 9:43
تعداد بازدید کننده : 676
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بمب گذاری بغداد توسط داعش: جرایم علیه بشریت
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان «دیده بان حقوق بشر» اعلام نمود که بمب گذاری هفته گذشته گروهک داعش در یکی از محلات شیعه نشین بغداد که منتهی به کشته شدن ۶۳ نفر گردید، مصداق «جرایم علیه بشریت» می باشد.

بنابر گزارش دیده بان حقوق بشر، طبق اظهار نظر شاهدان بمب گذاری در یک ماشین حمل بار صورت گرفته بود که در شهرک صدر بغداد و در نزدیکی یک سالن زیبایی بانوان منفجر گردید که منجر به کشته شدن تعداد پرشماری از زنان شد. داعش با بر عهده گرفتن مسوولیت این حمله آن را یک حمله انتحاری که شبه نظامیان شیعی را هدف گرفته بوده معرفی نموده است.

به گفته مسوولان دیده بان حقوق بشر در خاورمیانه، داعش با این اقدام خود نشان داد که این عملیات تخریبی برای تحمیل حداکثر خسارت و آسیب به مردم عادی عراق بوده است. طی هفته های گذشته نیز عملیات های انتحاری پرشماری علیه مردم عادی شیعی توسط داعش صورت پذیرفته است.

به قتل رساندن شهروندان غیر نظامی به صورت گسترده و یا سازمان یافته توسط یک گروه نظام مند مانند داعش در صورتیکه در راستای پیشبرد خط مشی مجرمانه آن سازمان باشد مصداق بارز جرایم علیه بشریت خواهد بود. به گفته دیده بان حقوق بشر، بمب گذاری اخیر داعش علیه شیعیان منطبق با وجود چنین خط مشی ای برای اقدام مجرمانه علیه شیعیان در عراق بوده است.

دولت عراق عضو دیوان کیفری بین المللی نمی باشد و دیوان نسبت به جرایم ارتکاب یافته در قلمروی عراق فاقد صلاحیت سرزمینی می باشد. البته وجود جنگ جویان خارجی در میان نیروهای داعش، این اختیار را به دیوان می دهد تا صلاحیت شخصی خود را اعمال نماید. هر چند که تاکنون دادستان دیوان از انجام آن استنکاف ورزیده است.

مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران

 

“ بمب گذاری بغداد توسط داعش: جرایم علیه بشریت ”