تصویب کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص

کد خبر : #2213
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 22 اردیبهشت 1395 9:22
تعداد بازدید کننده : 739
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تصویب کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای با کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص موافقت کردند.

به گزارش سازمان دفاع از قربانیان خشونت به نقل از روزنامه ایران: این لایحه در جلسه علنی سه شنبه 21 اردیبهشت ماه مجلس شورای اسلامی با 101 رأی موافق، 22 رأی مخالف، 11 رأی ممتنع با جزئیات لایحه کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص مورد تصویب نمایندگان مجلس قرار گرفت.

براساس ماده واحده این لایحه،ساعات کار هفتگی بانوان شاغل از جمله رسمی، پیمانی و قراردادی که موظف به 44 ساعت کار در هفته هستند اما دارای معلولیت شدید یا فرزند زیر 6 سال تمام یا همسر و فرزند معلول شدید یا مبتلا به بیماری صعب‌العلاج هستند یا زنان سرپرست خانوار شاغل در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 222 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 15 دی 89 و بخش غیردولتی اعم از مشمولان قانون کار و قانون تأمین اجتماعی،بنا به درخواست متقاضی و تأیید مراجع ذیربط 36 ساعت در هفته با دریافت حقوق و مزایای 44 ساعت تعیین می‌شود. براساس تبصره یک ماده واحده این لایحه تأیید میزان و شدت معلولیت توسط سازمان بهزیستی اعلام می‌شود. براساس تبصره دو این لایحه زمان شروع و خاتمه کار در اجرای این قانون با توافق مشمولان و مسئولان مربوط آنان تعیین می‌شود. همچنین نمایندگان در تبصره سه این لایحه مصوب کردند کارفرمایان بخش غیردولتی از اعمال تخفیف پلکانی یا تأمین بخشی از حق بیمه سهم بیمه کارفرما برخوردار می‌شوند. براساس تبصره چهار این لایحه بانوانی که براساس سایر مقررات از امتیاز کاهش ساعت کار بهره مندند تا زمانی که از مقررات مزبور استفاده می‌کنند یا دستگاه‌های تابع مقررات اداری و استخدامی خاص که امتیازات مشابه این قانون را دارند از شمول این قانون مستثنی هستند. براساس تبصره 5 این لایحه نیز در صورتی که مشمولان این قانون همزمان شرایط استفاده از امتیاز مرخصی ساعتی شیردهی را داشته باشند یا همزمان دارای شرایط مختلف مصرح در این قانون باشند حق انتخاب یکی از امتیازات پیش‌بینی شده را دارند. براساس تبصره 6 این لایحه به منظور تأمین امنیت شغلی مشمولان این قانون در دوران استفاده از مزایای آن، دستگاه‌های اجرایی و کارفرمایان بخش غیردولتی مشمول این قانون نمی‌توانند به صرف استفاده بانوان از مزایای کاهش ساعت کار آنان را اخراج کنند یا محل خدمت جغرافیایی آنان را تغییر دهند. هرگونه اخراج، جابه جایی یا استخدام جایگزین آنها ممنوع است.
بین کار و زندگی زنان شاغل توازن برقرار می‌شود
شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره تصویب لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل دارای شرایط خاص به «ایران» گفت: این لایحه در دولت قبل ارائه شده بود و در دستور کار مجلس قرار داشت اما در دولت یازدهم با توجه به اینکه این لایحه شامل زنان شرایط خاص بود و مجلس یکی دو تبصره به‌عنوان مشوق‌هایی برای کارفرمایان به آن اضافه کرده بود تا با اجرای آن امنیت شغلی زنان تضمین شود بنابراین از سوی معاونت امور زنان و خانواده پیگیری‌های لازم برای تصویب آن صورت گرفت. وی افزود: به نظر می‌رسد با تصویب این لایحه بخشی از مشکلات زنان شاغل که شرایط خاص دارند مرتفع شود چون این لایحه ضمانت اجرایی لازم را دارد تا زنان درزمان استفاده از این قانون امنیت شغلی لازم را داشته باشند به شرط آنکه کارفرمایان با اعمال تخفیفات پلکانی و پرداخت حق بیمه تشویق شوند. مولاوردی ابراز امیدواری کرد با تصویب این لایحه توازن بین کار و زندگی زنان شاغل ایجاد شود.

“ تصویب کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص ”