بیش از 1000 پناهنده به اروپا در گورهای گمنام آرمیده اند

کد خبر : #2209
تاریخ انتشار : سه شنبه, 21 اردیبهشت 1395 12:43
تعداد بازدید کننده : 642
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیش از 1000 پناهنده به اروپا در گورهای گمنام...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تارنمای انگلیسی بی بی سی گزارش داد، پیکر بیش از هزار مرد، زن و کودک، که بیشتر مهاجرانی بودند که به امید یافتن زندگی جدید قصد داشتند با عبور از دریای مدیترانه وارد اروپا شوند، از سال 2014 در گورهای بی نام و نشان 70 منطقه در ترکیه، یونان و ایتالیا دفن شده است.

به گزارش ایرنا، این رسانه با استناد بر آمار سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) افزود: در دو سال گذشته بطور تقریبی هشت هزار نفر جان خود را در راه رسیدن به اروپا از دست داده اند که بیشتر آنها در دریا غرق شده اند اما آب بسیاری از اجساد آنها را به ساحل آورده و حادثه تلخی را در سواحل یونان، ایتالیا و ترکیه رقم زده است. از سال 2014 روزانه 10 نفر حین عبور از دریای مدیترانه جان خود را از دست داده اند و بطور متوسط، دست کم یک نفر روزانه در قبرستان های گمنام دفن شده اند.
دستیابی به آمار دقیق تعداد کلی مهاجرانی که بطور گمنام در گورستان های ترکیه، یونان و ایتالیا به خاک سپرده اند، دشوار است. در برخی موارد همه اعضای خانواده غرق شده اند و کسی از آنها برای شناسایی اجساد باقی نمانده است.
برخی از مقامات محلی یونان و ترکیه که با چالش نحوه مدیریت هجوم پناهجویان و تعداد بی سابقه اجساد کشانده شده به ساحل مواجهند، در مصاحبه با بی بی سی تایید کرده اند که نمی توانند آمار دقیقی از آمار افراد مدفون ارائه دهند.
تحقیقات بی بی سی به کشورهای شمال مدیترانه از جمله ایتالیا، یونان و ترکیه محدود می شود، در حالیکه بسیاری از موارد غرق مهاجران در جنوب مدیترانه رخ داده است. این احتمال وجود دارد که مهاجرانی که به اروپا عزیمت می کنند، در گورستان های گمنامی در لیبی دفن شده باشند اما وضع امنیتی نامشخص این کشور از جمع آوری اطلاعات در این زمینه جلوگیری کرده است. به علاوه 880 قبر در گورستان «کیلیوس» (Kilyos) در استانبول در مجموع آمار داده شده در این گزارش تحقیقی قید نشده است، زیرا مقامات دولتی نمی توانستند این موضوع را تایید کنند که چه تعداد از این افراد را پناهجویانی تشکیل داده اند که در راه رسیدن به اتحادیه اروپا جان باخته اند.
حدود 80 درصد از یک میلیون پناهجو و مهاجری که از طریق دریا در سال 2015 وارد اتحادیه اروپا شده اند، از مسیر شرق دریای مدیترانه و از ترکیه خود را به یونان رسانده اند. بسیاری از افرادی که قصد عزیمت به یونان را دارند، خود را با سفرهای دریایی نسبتا کوتاه، از ترکیه به جزایر لسبوس، کوس، خیوس یا ساموس می رسانند. در منطقه ای به وسعت فقط 10 کیلومتر که جزیره اژه را در لسبوس از ترکیه جدا می کند، صدها نفر حین عبور با قایق های تفریحی شکننده یا قایق های چوبی کوچک غرق شده اند. اطلاعات مورد استفاده در تهیه این گزارش را از طریق مصاحبه با مقامات محلی به دست آورده است و آمار ارائه شده تقریبی هستند. اطلاعات مربوط به مهاجران غرق شده در دریا یا افراد ناپدید شده از طریق پروژه مهاجران ناپدید شده سازمان بین المللی مهاجرت کسب شده و شامل تعداد مهاجرانی است که در مرزهای خارجی کشورها یا در مسیر مهاجرت به یک مقصد بین المللی جان خود را از دست داده یا ناپدید شده اند.

“ بیش از 1000 پناهنده به اروپا در گورهای گمنام آرمیده اند ”