'لهستان هیچ پناهجویی را نمی پذیرد'

کد خبر : #2205
تاریخ انتشار : سه شنبه, 21 اردیبهشت 1395 12:15
تعداد بازدید کننده : 709
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
'لهستان هیچ پناهجویی را نمی پذیرد'
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تارنمای روزنامه بلژیکی نیویوروپ به نقل از رئیس محافظه کار حزب حاکم لهستان خبر داد که این کشور بنا به دلائل امنیتی هیچ پناهجویی را نمی پذیرد.

نیویوروپ نوشت که یاروسلاو کاچینسکی (Jarosław Kaczynski) در برنامه تصویری حزب قانون و عدالت که شنبه از یوتیوب پخش شد گفت که به دلیل آنکه اتحادیه اروپا مکانیزم امنیتی ای نیاندیشیده، ورشو هیچ پناهجویی را نمی پذیرد. وی افزود که این کشور با پیشنهاد اتحادیه اروپا در مورد جریمه کشورهایی که به سهمیه پناهجویان خود پایبند نیستند مخالفت خواهد کرد.
وی در پاسخ به بینندگان برنامه اینترنتی خود گفت: 'نخست وزیر و تمام اعضای حزب قانون و عدالت چنین موضعی دارند.'
وی همچنین خبر داد که حزب حاکم، از همان ابتدای بحران پناهجویان اروپا اعتقاد داشت که این مسئله باید حل شود و خارج از اتحادیه اروپا به پناهجویان یاری رساند.
این سیاستمدار در واکنش به تظاهرات ضد دولتی مخالفان دولت که روز شنبه گذشته برگزار شد گفت: 'سیاستمداران مخالف چند وقت پیش مدعی بودند که لهستان می تواند هر تعداد پناهجو را بپذیرد و می خواستند ما را مجبور به پذیرش مهاجران کنند.'
وی در مورد احتمال جریمه کشورهایی که به سهمیه پذیرش پناهجویان پایبند نیستند گفت: 'چنین تصمیمی حق حاکمیت تمامی کشورهای عضو و به خصوص کشورهای ضعیف اتحادیه اروپا را پایمال می کند. با این پیشنهاد مخالفت می کنیم چرا که مسئول کشور خود بوده و خواهیم بود.'
به گزارش ایرنا، هزاران نفر روز شنبه به خیابان های ورشو آمدند تا با سیاست های دولت محافظه کار لهستان که به نظر آنان به دموکراسی و جایگاه لهستان در اتحادیه اروپا آسیب می رساند مخالفت کنند.
این تظاهرات در دوازدهمین سالگرد پیوستن لهستان به اتحادیه اروپا و با شعار 'ما در اروپا هستیم و خواهیم بود' برگزار شد. همزمان با تظاهرات مخالفان دولت، موافقان دولت نیز خیابان های ورشو آمدند تا پشتیبانی خود را از حزب قانون و عدالت نشان دهند.
نظرسنجی ها نشان می دهد حزب حاکم همچنان از محبوبیت برخوردار است و هواداران دولت، مخالفان را به تلاش برای بی ثبات کردن لهستان متهم می کنند.
رهبر68 ساله حزب قانون و عدالت که در سال 2010 در یک حادثه سقوط هواپیما در روسیه برادر دوقلویش لخ کاچینسکی، رئیس جمهور وقت لهستان را از دست داد، از بچگی در لهستان شهرت داشت . او و برادرش لخ در ابتدا در دهه 1960 به عنوان کودکان بازیگر شهرت داشتند.لخ آلکساندر کاچینسکی Lech Aleksander Kaczyński سیاست‌مدار لهستانی و رئیس جمهور این کشور از دسامبر سال ۲۰۰۵ تا ۱۰ آوریل ۲۰۱۰ بود.لخ در سال ۲۰۰۱ به همراه برادر دوقلویش یاروسلاو کاچینسکی، حزب قانون و عدالت را بنیان‎نهاد و از آغاز تا سال ۲۰۰۳ رئیس این حزب بود. یاروسلاو از چهاردهم جولای 2006 تا 16 نوامبر 2007 نخست وزیر این کشور بود.

“ 'لهستان هیچ پناهجویی را نمی پذیرد' ”