افراط گرایی، عامل خشونت علیه زنان در پاکستان

کد خبر : #2197
تاریخ انتشار : یکشنبه, 19 اردیبهشت 1395 14:34
تعداد بازدید کننده : 641
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افراط گرایی، عامل خشونت علیه زنان در پاکستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
پاکستان، کشوری که با وجود تلاش برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، بخش های وسیعی از آن همچنان در آتش افراط گرایی ناشی از تبلیغات گمراه کننده و سرازیر شدن دلارهای نفتی برخی حکومت های عربی به این کشور برای ترویج افکار به ظاهر مبتنی بر شرع می سوزد، به واسطه همین افراط گری ها گرفتار ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی از جمله خشونت علیه زنان است.

به گزارش ایرنا، دختر جوانی به جرم تمایل به ازدواج به مرد دلخواهش، از سوی اعضای خانواده خود به قتل می رسد، دختری دیگر به جرم کمک به دوستش برای ازداوج با مردی که به او علاقه دارد، با حکم شورای محلی به قتل می رسد و جسدش سوزانده می شود. زنی صرفا به جرم صحبت کردن با مرد غریبه بدون اینکه غرضی در کار باشد، چهره اش با اسید سوزانده می شود، کودکان به واسطه جهل والدینی که تحت تاثیر تبلیغات افراط گرایان قرار گرفته اند، از رفتن به مدرسه و آموختن علوم روز منع می شوند و حتی از دریافت واکسن های حیاتی محروم می شوند....
این ها تنها نمونه هایی از ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی و قتل ها و جرائم ناموسی و از روی تعصب و افراط گرایی در پاکستان است. درگیری های فرقه ای و سوء قصد برخی گروه های تندرو به جان برخی شخصیت های وابسته به اقلیت های مذهبی مختلف مسلمان و مسیحی، نمونه ای دیگر از آثار افراط گرایی در پاکستان است.
در تازه ترین خبر، اعضای شورای محلی (جرگه) در یکی از مناطق مناطق روستایی در اطراف شهر ابیت آباد در ایالت خیبر پختونخوا پاکستان، همانجا که گفته می شود مدتی مخفی گاه اسامه بن لادن از رهبران گروه تروریستی-افراطی القاعده بوده است، حکم قتل یک دختر جوان را به جرم کمک به دوستش برای ازدواج با مرد دلخواهش، صادر کردند و پس از اجرای حکم، جسد این دختر را در یک خودرو به آتش کشیدند و سوزاندند تا برای دیگران درس عبرت شود!
حالا 13 نفر از اعضای این شورای محلی به جرم قتل این دختر جوان بازداشت شده اند و قرار است در یکی از دادگاه های رسیدگی به جرایم تروریستی، محاکمه شوند. اخباری از این دست در پاکستان کم نیست. افکار افراطی، تحجر و عقب ماندگی های فرهنگی و اجتماعی ناشی از تبلیغات افرطیون و پول هایی که برخی کشورهای عربی برای ترویج افراط گرایی و تحجر در پاکستان برای عقب نگه داشتن این کشور و مانع شدن در برابر توسعه و پیشرفت فرهنگی و اجتماعی آن هزینه می کنند، اصلی ترین دلیل بروز این گونه حوادث غم انگیز در پاکستان محسوب می شود.
در برخی نقاط پاکستان، قتل های ناموسی و اسید پاشی تبدیل به یک مجازات معمول برای آن دسته از زنان و دخترانی شده است که قربانی افکار متحجرانه و متعصبانه برخی مردان می شوند. شدت این افراط گرایی گاهی به حدی است که زنان و دختران در صورت کمترین بی توجهی به دستورات خانواده یا شوهر، ممکن است جان خود را از دست بدهند، قربانی اسیدپاشی شوند یا عضوی از صورتشان بریده شود.
نبود مدرسه های تحت نظارت نظام آموزش و پرورش پاکستان در بسیاری از مناطق محروم این کشور، فضا را برای فعالیت مدارس به اصطلاح دینی فراهم کرده است. بسیاری از این مدارس دینی تحت مدیریت شخصیت هایی است که خود را عالم مذهبی می نامند و با دریافت کمک های مالی از برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به بهانه کمک به امر آموزش، چهره ای خشن، غیرواقعی و افراطی از اسلام به کودکان و مردم این مناطق معرفی می کنند و ماحصل آن، شعله ور شدن جهل و افراط گرایی در چنین مناطق و جوامعی است.
شخصیت های آگاه و مخالف افراط گرایی در پاکستان معتقدند که بعید به نظر می رسد طراحی اصلی این نوع توطئه ها علیه این کشور جهان سومی، در داخل این کشور یا حتی در داخل کشورهای عربی انجام شده باشد بلکه دست های اصلی پنهان در پس پرده این مسائل را جایی در خارج از منطقه و یا از سوی برخی رژیم های نامشروع در منطقه می دانند. قتل های ناموسی و اسیدپاشی در پاکستان علیه زنان و دختران، به دلیل نبود قانون مدون و محکم حمایت از زنان در برابر خشونت، در بسیاری از موارد از نگاه مجریان قانون مخفی می ماند. به رغم وضع قوانین سخت گیرانه علیه عاملان حوادث اسید پاشی در پاکستان، این پدیده شوم ضدانسانی و ناهنجاری اجتماعی هر از گاهی در این کشور دیده می شود.
مجلس پاکستان در سال 2012 قانونی وضع کرد به براساس آن، مجازات برای عوامل حملات اسیدپاشی در این کشور، حبس ابد تعیین شده است. اما این قانون به دلیل ضعف در اجرای آن بویژه در مناطق محروم ایالت بلوچستان از قدرت بازدارندگی چندانی برخوردار نیست. بنیاد ثبت حملات اسید پاشی در پاکستان تعداد این حوادث در سال 2013 را 143 مورد عنوان کرده است.
در بهمن 1390 (فوریه 2012) خانم ˈشرمین عبید چناییˈ مستند ساز پاکستانی مستندی را با عنوان «نجات چهره» با موضوع حملات اسید پاشی علیه زنان در پاکستان تولید کرد و به خاطر پرداختن به این سوژه، موفق به کسب جایزه اسکار شد. این مستند ساز اخیرا نیز دومین جایزه اسکار خود را برای مستندی به نام 'دختر در رودخانه' با موضوع قتل های تعصبی و ناموسی در پاکستان، تصاحب کرد.
اما تهیه کننده این فیلم گویا با سوژه قرار دادن قربانیان اسید پاشی در پاکستان، تنها تصاحب جایزه پر زرق وبرق اسکار را هدف گرفته بود. زیرا این فیلم مستند، در عمل نتوانست تاثیر کارسازی برای مبارزه با پدیده اسیدپاشی در مناطق محروم پاکستان داشته باشد. خانم 'شرمین عبید چنائی' سال گذشته نیز و برای دومین برای بخاطر خلق مستند 'دختری در رودخانه' که داستان غم انگیز زندگی یک دختر جوان پاکستانی را به تصویر کشیده است، موفق شد برای دومین بار برنده جایزه اسکار شود. 'شرمین' اولین هنرمند پاکستانی است که توانسته دوبار برنده اسکار شود. او در فیلم مستند کوتاه خود داستان زندگی دختری 18 ساله به نام 'صبا' را به تصویر کشیده است که توانسته از ماجرای یک قتل تعصبی جان سالم بدر ببرد؛ رویداد اجتماعی تلخی که هر از گاه در برخی مناطق پاکستان اتفاق می افتد. فیلم مستند 'دختری در رودخانه' پیش از اینکه برای کسب جایزه اسکار به آمریکا برود، در دفتر نخست وزیرِی پاکستان به نمایش درآمد و شخص نخست وزیر پاکستان پس از تماشای این فیلم، از نهادهای ذیربط در دولتش خواست تا برای متوقف کردن وقوع قتل های تعصبی به عنوان یکی از مسائل اجتماعی در پاکستان تلاش کنند. 
آمار دقیقی از تعداد قتل های ناموسی و حملات اسید پاشی در پاکستان وجود ندارد. با این حال بنیاد ثبت این گونه حملات به عنوان یک گروه فعال در زمینه حمایت از قربانیان اسیدپاشی گفت که هر سال بطور متوسط حدود 150 مورد حادثه اسید پاشی در پاکستان رخ می دهد که زنان، بیشترین قربانیان آن هستند و در اکثر موارد، خشونتهای شخصی و تعصبات شدید خانوادگی نشأت گرفته از افکار و آموزه های افراط گرایانه، انگیزه و عامل این حملات بوده است. افزایش اسیدپاشی علیه زنان در ایالت ها بلوچستان و خیبرپختونخوا به عنوان دو ایالت کمتر توسعه یافته در پاکستان را می توان به نوعی بیانگر شعله ور شدن افراط گرایی دانست که با سوء استفاده از سادگی و سطح پایین آگاهی مردم این منطقه، بر افکارشان تحمیل شده است تا در کنار دیگر توطئه ها و اقدامات شیطانی نظیر حملات تروریستی، به عاملی برای عقب مانده نگه داشتن جوامع جهان سومی و ممانعت از پیشرفت آن تبدیل شده است. زنان قربانی حملات اسید متحمل اثرات مخرب جسمی، روحی و روانی این حوادث در زندگی خود هستند؛ علاوه بر آثار مخرب جسمی و ظاهری (از دست دادن بینایی و سوختگی صورت و گردن و عدم رفع آثار آن به رغم جراحیهای ظریف پلاستیک) این افراد دچار آسیب های روانی و انزوای اجتماعی در جامعه و اطرافیان خود می شوند. حتی برخی از این افراد به دلیل افسردگی شدید در پی سوختگی صورت اقدام به خودکشی می کنند.
بسیاری از گروههای تندروی که چهره کریه خود را پشت نقاب زیبای اسلام مخفی کرده اند، در شهرهای مختلف ایالت بلوچستان پاکستان فعال هستند ؛ برخی از ساکنان شهر کویته و مناطق مجاور آن می گویند که گروه تندروی ˈاهل سنت و جماعتˈ (با نام قبلی «سپاه صحابه» که از سوی دولت پاکستان غیرقانونی عنوان شده است) افراد مسلح در مناطق مختلف کویته گماشته و افزایش خشونتها علیه زنان از اقدامات این گروه سرچشمه می گیرد.
ˈمهران بلوچ نماینده قوم بلوچ پاکستان در دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد و رییس قبیله مری ایالت بلوچستان ضمن محکومیت حملات اخیر مهاجمان با اسید علیه زنان در این ایالت؛ مدعی شد که برخی از عناصر وابسته به دولت با هدف جلوگیری از پیشرفت جامعه زنان و جلوگیری از ترویج علم و دانش در میان آنان در پشت پرده حملات اسیدی نقش دارند.
مولانا امیر زمان نماینده حزب جمعیت علمای اسلام در مجلس ملی پاکستان از حوزه ایالت بلوچستان نیز گفته است که عناصر خارجی در افزایش خشونت ها در ایالت بلوچستان و حوادث اخیر علیه زنان دست دارند.

“ افراط گرایی، عامل خشونت علیه زنان در پاکستان ”