عربستان از بمب‌های خوشه‌ای آمریکایی در یمن استفاده می‌کند

کد خبر : #2193
تاریخ انتشار : شنبه, 18 اردیبهشت 1395 9:52
تعداد بازدید کننده : 656
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عربستان از بمب‌های خوشه‌ای آمریکایی در یمن...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دیده بان حقوق بشر از امریکا به خاطر فروش تسلیحات خوشه‌ای به عربستان سعودی انتقاد و از ریاض خواست تا از استفاده از این نوع تسلیحات ممنوعه اجتناب کند.

به گزارش تسنیم، استیو گوس مدیر تسلیحاتی در سازمان دیده بان حقوق بشر و رئیس ائتلاف مهمات خوشه‌ای، ائتلافی بین المللی که در جهت ریشه کنی مهمات خوشه‌ای فعالیت می‌کند، روز جمعه 17 اردیبهشت از واشنگتن خواست تا روند تولید و فروش تسلیحات ممنوعه بین المللی را براساس قوانین بین المللی متوقف کند. وی گفت: «امریکا به عربستان سعودی مهمات خوشه‌ای فروخته است، تسلیحاتی که اکثر کشورها به خاطر آسیب‌هایی که به غیرنظامیان وارد می‌کند، (از تولید و فروش آن) اجتناب می‌کنند.»

گوس افزود: «عربستان سعودی باید استفاده از مهمات خوشه‌ای در یمن یا هر جای دیگر را متوقف کند و امریکا نباید به تولید و صادرات این تسلیحات ادامه دهد.»

وی در ادامه گفت عربستان سعودی با وجود مدارک موجود درباره افزایش تلفات غیرنظامیان، تاکنون از مدل‌های مختلف مهمات خوشه‌ای از جمله تسلیحات سی‌‎بی‌یو-105 سنسور فیوزد در جنگ در یمن استفاده کرده است. «در پی وقوع چندین حمله در یمن، اکنون مشخص شده است که تسلیحات سنسور فیوزد آن طور که ادعا می‌شده است، بمب‌های خوشه‌ای قابل اعتماد یا هوشمند نیستند. امریکا باید تولید و انتقال این تسلیحات را در پی وجود مدارکی درباره نقص آنها متوقف کند ...» مهمات و جنگ افزارهای خوشه‌ای حامل ده‌ها و یا صدها خوشه بمب‌ (بچه بمب) هستند که بعد از پراکنده شدن در منطقه‌ای وسیع که اغلب به گستردگی یک میدان فوتبال است، منفجر می‌شوند. بسیاری از این خوشه ‌بمب‌ها اغلب منفجر نمی‌شوند و محوطه را به یک میدان مین بالقوه تبدیل می‌کنند.

“ عربستان از بمب‌های خوشه‌ای آمریکایی در یمن استفاده می‌کند ”