طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار کشوری می‌شود؟

کد خبر : #2167
تاریخ انتشار : دوشنبه, 13 اردیبهشت 1395 16:59
تعداد بازدید کننده : 571
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار کشوری...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بانوان گفت: ما منتظر هستیم تکلیف برنامه ششم معلوم شود؛ چون اگر این برنامه به مجلس دهم بیاید، بسیار خوب می‌شود روی آن کار کرد. الان به این شکل است که مجلس فقط یک‌سری احکام را به‌صورت قانون تصویب می‌کند، اما خود برنامه را هیأت دولت مصوب می‌کند. این مورد هنوز حل نشده است.

به گزارش مهرخانه، طبق سرشماری سال 90 آمار زنان سرپرست 2 میلیون و 548 هزار نفر عنوان شد که این آمار حدود 12 درصد از کل خانوارهای کشور را دربرمی‌گیرد. این در حالی است که تعداد زنان سرپرست خانوار در سرشماری سال 85، حدود یک میلیون و 600 هزار نفر برآورد شده بود؛ یعنی در طول پنج سال جمعیت زنان سرپرست خانوار بیش از 900 هزار نفر افزایش یافته است. اکنون قریب به 5 سال از آخرین سرشماری کشور می‌گذرد و با توجه به روند رو به افزایش زنان سرپرست خانوار، دور از انتظار نیست که آمار این زنان از مرز 3 میلیون نفر گذشته باشد. با این وجود، حمایت‌های لازم از زنان سرپرست خانوار هنوز به میزان کافی نیست و بسیاری از این زنان با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند و نیازمند حمایت‌هایی در ابعاد مختلف زندگی هستند.

طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و دستگاه‌های همکار
در سال‌های اخیر طرح‌هایی توسط سازمان‌ها و نهادهای مختلف برای حمایت از زنان سرپرست خانوار در دستور کار قرار گرفته است. آخرین و پربازتاب‌ترین این طرح‌ها، طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار است که از 2 سال پیش کلید خورد. شهریور ماه سال 93 بود که زهرا ساعی؛ مدیرکل امور بانوان استانداری تهران و رییس ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان تهران از اجرای آزمایشی این طرح در شهرری خبر داد. این طرح به شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان هم راه یافت و در آن‌جا نیز جهت تأمین منابع مالی تصویب شد.

گفتنی است این طرح را معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با همکاری ستاد توانمندی‌سازی اداره کل کارآفرینی شهرداری تهران، سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (صندوق مهر امام رضا)، معاونت اشتغال سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، اداره کل امور بانوان وزارت جهاد کشاورزی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت نفت، صداوسیما، استانداری تهران و فرمانداری شهرری، سازمان محیط زیست، خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در شهرری پیگیری می‌کند.

اهداف طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار
طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اهدافی مانند حمایت همه‌جانبه فردی، اجتماعی و اقتصادی از زنان سرپرست خانوار،‌ هم‌افزایی بین دستگاه‌ها و یکپارچه‌سازی حمایت‌ها در قالب یک فرآیند منسجم و کامل،‌ جلب مشارکت‌ حداکثری سازمان‌های مردم‌نهاد، تسهیل فرآیند توانمندسازی، ‌اشتغال، تولید و عرضه محصولات و ایجاد شرایط امنیت شغلی و پایداری وضعیت مطلوب زنان سرپرست خانوار را پیگیری می‌کند.

فاز اول این طرح، تهیه بانک اطلاعات زنان سرپرست خانوار بود تا آمار دقیقی از زنان سرپرست خانوار و مشخصات آن‌ها، کارآفرینان، خیرین و سازمان‌های مردم‌نهاد تهیه شود. فاز دوم طرح نیز به توانمندسازی زنان سرپرست خانوار مربوط می‌شود.

شناسایی 8 هزار زن سرپرست خانوار
اوایل سال گذشته بود که زهرا ساعی؛ مشاور امور بانوان استانداری تهران اعلام کرد بانک اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار 16 شهرستان استان تهران تکمیل شده و 8 هزار زن سرپرست خانوار در استان شناسایی شده‌اند. به گفته ساعی همچنین در سال 93، فاز اول طرح توانمندسازی این زنان به اجرا رسید و سال 94 اتمام فاز دوم توانمندسازی و ارایه آموزش‌های لازم به این زنان در جهت توانمندسازی آن‌ها در دستورکار قرار دارد.

در این راستا در خردادماه سال 94 دو کارگاه تولید پوشاک و جوراب با حضور سهیلا جلودارزاده؛ مشاور امور بانوان وزیر صنعت، معدن و تجارت در روستاهای گل‌تپه و طالب‌آباد بخش قلعه‌نو شهرستان ری افتتاح شد که 40 نفر از زنان سرپرست خانوار در این کارگاه‌ها مشغول به‌کار شدند. همچنین، طبق اعلام زهرا ساعی، تفاهم‌نامه‌ای با سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای به‌منظور ارایه آموزش به زنان سرپرست خانوار امضا شد و قرار است در زمینه‌هایی مانند دام‌پروری، کشاورزی، صیفی‌جات، سنگ‌های تزئینی و صنایع دستی آموزش‌ها و امکاناتی به زنان سرپرست خانوار شهرستان ری داده شود.

اجرای ملی طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار
از سوی دیگر، شهیندخت مولاوردی؛ معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، سال گذشته اعلام کرد که اگر مدل حمایتی اجراشده در پایلوت شهرری مؤثر واقع شود، تا آخر تابستان 94 این آمادگی وجود دارد که این طرح به‌صورت ملی اجرا شود که البته این اتفاق تا پایان سال 94 رخ نداد و طبق گفته جلودارزاده، مشکلات مالی مانع از اجرای کشوری این طرح شد.

همچنین، مولاوردی از گنجاندن طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت تلاش می‌کنیم این طرح را در برنامه ششم بگنجانیم و به این ترتیب از ظرفیت‌های تمام سازمان‌هایی که در این حوزه فعالیت‌ می‌کنند، بهره‌وری و آن‌ها را مدیریت کنیم.

منتظر هستیم تکلیف برنامه ششم معلوم شود
سهیلا جلودارزاده؛ مشاور امور بانوان وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، در رابطه با گنجانده شدن طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در برنامه ششم توسعه گفت: ما منتظر هستیم تکلیف برنامه ششم معلوم شود؛ چون اگر این برنامه به مجلس دهم بیاید، بسیار خوب می‌شود روی آن کار کرد. الان به این شکل است که مجلس فقط یک‌سری احکام را به‌صورت قانون تصویب می‌کند، اما خود برنامه را هیأت دولت مصوب می‌کند. این مورد هنوز حل نشده است.

او در رابطه با اجرای کشوری طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اظهار داشت: این کار باید انجام شود، اما اگر در برنامه ششم نیاید، مجبور هستیم آن را به‌صورت یک طرح جداگانه بیاوریم و با همکاری دولت بتوانیم این طرح را تنظیم کنیم.

توانمندسازی زنان سرپرست خانوار نیاز به تقسیم کار و مدیریت خوب دارد
مشاور امور بانوان وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این معضل بعد از چهل سال باید در جمهوری اسلامی حل شود و یک سازمان و سیستم واحد برای حل مشکلات زنان خانوار داشته باشیم که متناسب با پیشامدهای روز و جامع باشد، همه زنان سرپرست خانوار را تحت پوشش بگیرد، بانک اطلاعات واحد داشته باشد، مراحل رسیدگی به آن برای توانمندسازی مشخص باشد و یک مجری مشخص هم داشته باشد. درواقع، باید مانند یک ریل برنامه‌ریزی شود که وقتی این زنان در ریل قرار می‌گیرند، به‌طور سیستماتیک مشکلاتشان تا توانمندی کامل حل شود. آموزش مهارت‌ها و اختصاص امکانات برای اشتغال این زنان، باید از ابتدای کار از طریق یک پنجره واحد انجام شود که این مسأله نیاز به تقسیم کار و مدیریت خوب دارد تا وضع موجود را که بهره‌وری آن بسیار پایین است و شامل همه نمی‌شود، تبدیل به وضع مطلوبی کنیم که در این وضعیت، مشکلات این زنان حل شود.

“ طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار کشوری می‌شود؟ ”