آغاز سمینار بین المللی «محیط زیست، دین و فرهنگ» با حضور رییس جمهوری

کد خبر : #2127
تاریخ انتشار : شنبه, 4 اردیبهشت 1395 16:07
تعداد بازدید کننده : 696
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
آغاز سمینار بین المللی «محیط زیست، دین و فرهنگ»...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دومین سمینار بین المللی «محیط زیست، دین و فرهنگ» صبح امروز شنبه همزمان با هفته زمین پاک با حضور رییس جمهوری در پارک پردیسان تهران آغاز شد.

به گزارش سلامت نیوز: این سمینار با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه سازمان ملل متحد (یونپ) و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی (یونسکو) برگزار می شود.
این سه سازمان با برگزاری مشترک این سمینار تلاش دارند تا این پیام را به جهانیان برسانند که 'گفت و گو' بنیان هر نوع درک مشترک در میان نسل بشر، جوامع، فرهنگ ها و ادیان است.
این سمینار در راستای سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب است و تقویت صلح و آزادی بیشتر در جهان از اهداف مهم آن به شمار می رود.
سخنرانان و مهمانان خارجی سمینار از 15 کشور جهان هستند و به لحاظ توزیع جغرافیایی تمامی قاره ها را در بر می گیرند. همچنین طی این سمینار دو روزه شرکت کنندگان از 9 مذهب مسیحی، کاتولیک، سنی، شیعه، جین، هندو، زرتشتی، کلیمی و بودا در پنج میزگرد تخصصی به سخنرانی و بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
به واسطه چارچوب گسترده و ارتباطات بین المللی، این سیمنار تلاش می کند تا زمینه نشستی از برترین گفتمان ها و تبادل آرا میان نمایندگان و متخصصان فرهنگ ها و ادیان مختلف ایجاد کند تا به درکی فلسفی برسیم از اینکه چگونه دین وفرهنگ می توانند به حفظ و نگهداری و بهبود محیط زیست کمک کنند.
به واسطه چارچوب گسترده و ارتباطات بین المللی، این سیمنار تلاش می کند تا علاوه بر فراهم کردن زمینه ارائه برترین گفتمان ها و تبادل آرا میان نمایندگان و متخصصان فرهنگ ها و ادیان مختلف، یک درک فلسفی درباره اینکه چگونه دین و فرهنگ می توانند به حفظ و نگهداری و بهبود محیط زیست کمک کنند، به دست آید.
انتظار می رود درک مشترک و ارزیابی مسائل و ابعاد ارتباط بین محیط زیست، دین و فرهنگ، تشویق کشورها به مشارکت در تلاش های مشترک برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار در سطوح دولتی، منطقه ای و جهانی برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار، انتقال عقاید عموم مردم برای اقدامی جامع برای حفظ رفاه انسان و محیط زیست، افزایش درک و آگاهی جوامع دینی شرکت کننده در نشست از چالش های پایداری محیط زیست و تقویت انگیزه و اراده جوامع دینی به منظور ارائه راهکارهایی عقلایی و فطری برای رفع بحران های محیط زیستی از جمله دستاوردهای این سمینار باشد.
چار چوب این سمینار دگرگون سازی دنیای ما دستورکار 2030 برای توسعه پایدار است که در نشست اخیر سازمان ملل در نیویورک (15 سپتامبر) به عنوان برنامه عمل مردم، سیاره و سعادت تایید شده است.
این سمینار از فواید گرانبهای ترسیم چشم اندازها، نگرش ها، جمع بندی ها و تصمیمات نشست های مختلف سازمان ملل در سپتامبر 2015، دستورکار 2030؛ UNSD- ریو 20- آینده ای که ما می خواهیم چارچوب سازمان ملل برای مقابله با تغییر اقلیم-UNFCC-COP21 ؛ سمپوزیوم تغییر اقلیم جهان اسلام در اگوست 2015؛ نشست بریستول سازمان ملل در سال 2015 با نام ایمان به آینده بیانیه های اخیر نهادهای مذهبی مانند نامه لائوداتوسی، (پاپ) فرانسیس در زمینه مراقبت از خانه مشترک ما؛ بیانیه تغییر اقلیم بودا به رهبران جهان؛ به علاوه تصمیمات UNEP از جمله تصمیمات محیط زیستی سازمان ملل متحد و یونسکو در ژوئن 2014 تاکنون بهره خواهد برد.

“ آغاز سمینار بین المللی «محیط زیست، دین و فرهنگ» با حضور رییس جمهوری ”