غرق شدن 35 مسلمان روهینگیایی در سواحل راخین

کد خبر : #2124
تاریخ انتشار : شنبه, 4 اردیبهشت 1395 15:54
تعداد بازدید کننده : 627
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
غرق شدن 35 مسلمان روهینگیایی در سواحل راخین
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
ده ها نفر از جمله حدود 9 کودک مسلمان روهینگیایی پس از واژگون شدن یک قایق در آب های سواحل ناآرام استان راخین میانمار کشته شدند.

به گزارش ایرنا، تارنمای 'برمه تایمز' تعداد کشته های این حادثه را 35 نفر اعلام کرد، اما یک سخنگوی سازمان ملل گفت که دستکم 21 نفر از جمله 9 کودک براثر واژگون شدن یک قایق در آب های سواحل استان راخین میانمار کشته شده اند. این حادثه روز سه شنبه گذشته اتفاق افتاده است و قایق حامل بیش از 60 مسافر بود.  35 مسافر روهینگیایی این قایق کشته و 30 نفر دیگر نجات یافتند. اجساد 15 مسافر که از 'سین تات ماو' به سمت شهر 'سیتوه' می رفتند، پیدا شده است. بنابراین گزارش، این قایق با حدود 65 روهینگیایی مرد، زن و کودک عازم 'سیتوه' مرکز ایالت 'آراکان' بوده که براثر امواج بزرگ واژگون و در آب های عمیق رودخانه غرق شد. اجساد 15 مسلمان روهینگیایی کشف شده، 30 نفر توسط امدادگران نجات یافتند، اما 20 نفر همچنان مفقود هستند. شبکه خبر آسیا نیز روز چهارشنبه به نقل از یک سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد دستکم 21 نفر از جمله 9 کودک در این حادثه کشته شده اند.
بنابراین گزارش، این قایق حدود 60 مسافر یک اردوگاه که در آن مسلمانان روهینگیایی زندگی می کردند را برای خرید از بازار محلی منتقل می کرد.
در ایالت راخین در غرب میانمار اردوگاه های آوارگان داخلی قرار دارد که هزاران نفر از قوم روهینگیا به عنوان اقلیت مسلمان زندگی می کنند. علیه روهینگیایی ها از سال 2012 خشونت های زیادی اعمال شده و صدها نفر از این مسلمانان توسط بوداییان تندرو کشته شدند.
وزارت امنیت و امور مرزی دولت میانمار نیز حادثه غرق شدن این قایق را تایید، اما آمار مرگ و میر ناشی از آن را 14 نفر اعلام کرد.
دولت میانمار از اعطای حق شهروندی به مسلمانان این کشور خودداری می کند و تأکید دارد که این مسلمانان، مهاجران غیرقانونی هستند که از بنگلادش وارد میانمار شده اند. این در حالی است که مسلمانان روهینگیا می گویند، هزاران سال است در میانمار سکونت دارند.
کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل از دولت سابق میانمار خواسته بود قوانین شهروندی را تغییر داده تا روهینگیایی های مسلمان به عنوان شهروندان کامل این کشور جنوب شرق آسیا پذیرفته شده و مشکلات این اقلیت مسلمان کاهش یابد، اما این خواسته مورد اعتنای دولت قبلی قرار نگرفت و پیش بینی می شود در دولت جدید نیز تغییرات اساسی در مورد آنها ایجاد نشود.
'آنگ سان سوچی' مشاور دولت و وزیر امور خارجه دولت کنونی میانمار نیز اخیرا در مصاحبه با خبرنگار مسلمان 'بی.بی.سی' در برابر سئوالی در مورد مسلمانان روهینگیا از کوره در رفت و گفت: هیچکس به من نگفته بود قرار است یک مسلمان با من مصاحبه کند.
سوچی با این ادعا که کشتار مسلمانان روهینگیا 'پاکسازی قومیتی نبوده'، از محکوم کردن این اقدامات خشونت آمیز خودداری کرد.

“ غرق شدن 35 مسلمان روهینگیایی در سواحل راخین ”