همایش ملی سازمان های مردم نهاد با حضور رییس جمهور برگزار شد ؛ سخنان مدیر عامل سازمان...

کد خبر : #207
تاریخ انتشار : شنبه, 25 مرداد 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 739
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
همایش ملی سازمان های مردم نهاد با حضور رییس...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در این همایش شش نفر از فعالان و مسئولین سازمان‌های مردم‌نهاد در سخنانی دیدگاه‌ها و درخواست‌های خود را با رییس‌ جمهوری در میان گذاشتند....

همایش ملی سازمان های مردم نهاد با حضور رییس جمهور و در تالار وزارت کشور برگزار شد. به گزارش روابط عمومی سازمان دفاع از قربانیان خشونت،در این همایش شش نفر از فعالان و مسئولین سازمان‌های مردم‌نهاد در سخنانی دیدگاه‌ها و درخواست‌های خود را با رییس‌ جمهوری در میان گذاشتند.مدیر عامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت نیز در این دیدار به ایراد سخنرانی پرداخت. متن سخنرانی سیاوش ره پیک به شرح زیر است:
با سلام و احترام و بی تعارفات (به دلیل جیره بندی زمان)
1.جناب آقای رئیس جمهور، حوزه تصدی گری دولت (حاکمیت) تا کجاست؟ تا کی در ریزترین شئون جامعه دولت و ملت باید اینطور فکر کنند که دولت صاحب همه چیز و جوابگوی به همه چیز است؟
این یک ضایعه ی فرهنگ عمومی است / متأسفانه این باور در همین منشور حقوق شهروندی هم به چشم می خورد / امور جوامع امروزی بر مبنای مشارکت عمومی استوار و پایدار می باشد
ما دولت برآمده از رأی مردم را دولتی می خواهیم دانا، مقتدر، مدیر، ناظر، چابک، قانونمند، مشارکت وزیر با کمترین میزان تصدی گری در شئون مختلف جامعه.
البته که نهادهای مردمی بالغی نیز می خواهیم که متخصص، دلسوز، منتقد، به دور از سیاست زدگی و غوغاسالاری و مشارکت جو باشند.

جناب آقای رئیس جمهور
یکی دیگر از موضوعات مرتبط به دو حوزه نهادهای مدنی، عدم تعریف واضح و مورد وفاق از امنیت ملی و منافع ملی است، فرصت ها و تهدیدات باید روشن از هم تفکیک و حتی درجه بندی شوند. این نقیصه یکی از مهمترین عوامل کاهش یا عدم مشارکت پذیری و مشارکت جویی است . در بحث مشارکت نهادهای مردمی در حوزه بین الملل، همچنان از آسیب فقر توجه تصمیم گیران چه در حوزه نظر و چه در عمل نسبت به دیپلماسی عمومی و دیپلماسی از مسیر 2 رنج برده و فرصت ها را یکی پس از دیگری از دست می دهیم.. .
چرا ما NGO ایرانی قوی در سطح بین المللی در تراز 10 NGO معتبر دنیا نداریم؟
این ناشی از عدم توانمندی ما نیست، حاکی از بی توجهی و محدودنگری دیگران است.
در حوزه هایی ولو محدود ما تجربه کرده ایم که می توانیم بازیگران مؤثری در عرصه های بین المللی باشیم که عالمانه و آگاهانه و حرفه ای تلاش کنیم و دولت نیز اول باورمان کند و بعد امور را تسهیل نماید و صدالبته بپذیرد خودمان باشیم.

رییس جمهوری در همایش ملی سازمان های مردم نهاد:
سازمان های مردم نهاد سمن ها فرصت هستند
تشکل‌های خصوصی، تشکل‌های مردمی و دولت ، پایه‌های اداره کشور هستند و معتقدیم هر چقدر بتوانیم فعالیت و مشارکت مردم را در زمینه‌های مختلف تسهیل کنیم، جامعه توانمند و قدرتمند می‌شود و یک دولت قدرتمند در جامعه‌ای قدرتمند می‌تواند تشکیل شود.
رییس جمهوری با تأکید بر ضرورت و اهمیت تعامل دولت و سازمان‌های مردم نهاد(سمن) ، تصریح کرد: دولت یازدهم تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد را تهدید نمی‌بیند و حتماً آن را فرصت تلقی کرده و معتقد است این سازمان ها باید تقویت شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ،حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در نخستین همایش ملی سازمان‌های مردم نهاد، سازمان‌های مردم نهاد را گروه‌های داوطلب و غیرسیاسی توصیف کرد و گفت: برای توسعه کشور نیازمند یک جامعه قدرتمند هستیم و جامعه قدرتمند نیز نیازمند مشارکت بیشتر مردم است، بنابراین باید زمینه‌های حضور و مشارکت فعال مردم را فراهم کرد.
رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه سازمان های مردم نهاد باید با دولت در تعامل باشند و حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی ما در سایه فعالیت گروه‌های مردمی است ، تصریح کرد: سازمان‌های مردم نهاد نباید، دولت ساخته باشند، باید روی پای خود ایستاده و از استقلال برخوردار باشند، البته این سازمان‌ها دولت ستیز هم نباید باشند، باید یار دولت بوده و در شرایطی حتی دولت‌ساز هم باشند.
سیاست دولت این است که امور را به تشکل های مردمی واگذار کند
رییس شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر اینکه دولت نباید همه وظایف را به تنهایی بر دوش بگیرد، اظهار داشت: اساس سیاست دولت بر این است که در همه امور و هر جایی که می‌تواند وظایف را به مردم و تشکل‌های مردمی واگذار کند.
دکتر روحانی اضافه کرد: تشکل‌های خصوصی، تشکل‌های مردمی و دولت ، پایه‌های اداره کشور هستند و معتقدیم هر چقدر بتوانیم فعالیت و مشارکت مردم را در زمینه‌های مختلف تسهیل کنیم، جامعه توانمند و قدرتمند می‌شود و یک دولت قدرتمند در جامعه‌ای قدرتمند می‌تواند تشکیل شود.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه امروز مشکلات و در عین حال اهداف بلندی پیش رو داریم، گفت: برای حل مشکلات موجود ، نیازمند سازمان‌های غیردولتی و مردم نهاد هستیم.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در عرصه محیط زیست تأمین آب، سلامت مردم و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، نیاز داریم تشکل‌های غیردولتی در این زمینه‌ها در کنار دولت وارد عمل شوند تا مشکلات را حل و فصل کنیم.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در شهر بزرگ تبریز یکی از سازمان‌های مردم‌ نهاد توانسته آسیب و معضل اجتماعی تکدی‌گری را به طور کامل مدیریت کند، گفت: می‌توانیم در همه موضوعات و آسیب‌های اجتماعی از ظرفیت سازمان‌های غیردولتی استفاده کنیم و بی‌تردید حضور و فعالیت آنها در این عرصه‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد.
دکتر روحانی با طرح این سوال که مگر دولت به تنهایی قادر است با معضلات بزرگ اجتماعی، مقابله کند، خاطر نشان کرد: مقابله با فقر، نابرابری، انواع آسیب‌های اجتماعی که استحکام خانواده‌ها را تهدید می‌کند و در زمینه آشنایی مردم به حقوق شهروندی خود ،راهی نداریم جز اینکه سازمان‌های غیردولتی وارد عمل شوند.
قبول داریم که دولت باید تصدی خود را کم کند
رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه امروز در کشورمان مردم‌سالاری دینی حاکم بوده و دولت سالاری مطرح نیست، گفت: قبول داریم که دولت باید تصدی‌های خود را کم کند و به جز در برخی از مسایل مهم که به ناچار دولت باید تصدی آن را برعهده بگیرد، بایستی بقیه امور به تدریج به مردم واگذار شود، ضمن اینکه هدایت و نظارت دولت باقی است و لازم است که از فعالیت سازمان‌های غیردولتی حمایت کند.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه دولت هر کاری را که بتواند به مردم واگذار کند ، به نفع جامعه می‌داند، اظهار داشت: معتقدیم اگر حتی در بخش میراث فرهنگی مردم وارد عرصه شوند دلسوزانه‌تر می‌توانند از این میراث صیانت کنند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در فرهنگ دینی زمانی موفق بودیم که فرهنگ دینی به دست مردم بود، چرا که مردم بهتر می‌توانند از آموزه‌های دینی صیانت کنند و بی‌تردید حوزه‌های علمیه مستقل، بهتر از دولت می‌توانند در این زمینه‌ها مؤثر باشند.
رییس‌ جمهوری گفت: در مقابل معضلات و اهداف بلند که در بخش‌های مختلف داریم، نیازمند توسعه اجتماعی می‌باشیم و در این زمینه سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند فعالیت بیشتری داشته باشند.
ارتباط سازمان های مردم نهاد با سازمان های بین المللی / تدوین لایحه حمایت از سازمان ها مردم نهاد
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در زمینه مسایل بهداشتی و آسیب‌های اجتماعی ایرادی ندارد که سازمان‌های مردم ‌نهاد کشورمان با سازمان‌های بین‌المللی در ارتباط باشند. البته باید این ارتباط برای جامعه سالم و مفید باشد.
رییس‌ جمهوری همچنین از تدوین لایحه‌ای در زمینه حمایت از سازمان‌های مردم نهاد خبر داد و گفت: وزارت کشور باید تدوین این لایحه را برعهده بگیرد، تا با تصویب آن بتوانیم از ظرفیت‌های سازمان‌های غیردولتی هر چه بیشتر بهره‌مند شده و شاهد ایرانی سرافراز و آباد باشیم.
رییس‌ جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: دولت‌ها در دوران کهن وظایف بسیار محدودی داشتند و وظایف آنها معمولاً بر ایجاد یک نیروی مسلح و تأسیس راه‌ها و تأمین امنیت کشور در برابر هجوم بیگانه خلاصه می‌شد و بقیه امور معمولاً توسط خود مردم اداره می‌شد.
رییس جمهوری اضافه کرد: در قرن‌های گذشته دارالحکومه در کنار مسجد، بازار و مرکز نظامی تشکیل می‌شد و میدان امام اصفهان یکی از نمونه‌های شاخص آن است که در آن بازار، مسجد، مدرسه و محل حکومت در یک میدان و در کنار یکدیگر قرار گرفته است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در دوران مدرن به تدریج دولت‌ها توسعه یافته و مسئولیت‌های سنگینی را بر عهده گرفتند، خاطر نشان کرد: در دوران مدرن حتی برخی دولت‌ها، مانند دولت‌های سوسیالیستی تقریباً تمام وظایف را خودشان برعهده گرفتند.
رییس جمهوری با بیان اینکه امروز به تدریج روشن شده که دولت‌ها قادر نیستند انجام همه امور کشور و رفع نیازمندی‌های جامعه را به تنهایی بر عهده بگیرند، اظهار داشت: امروز تقسیم‌بندی‌هایی برای انجام وظایف و اداره امور کشور صورت گرفته و در این راستا وظایفی بر دوش سازمان‌های غیردولتی قرار گرفته است.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه چنین نیست که ما سازمان ‌های غیر دولتی را از تمدن غرب آموخته باشیم، گفت: در جوامع اسلامی بویژه ایران از دیرباز سازمان‌های غیردولتی در بسیاری از زمینه‌ها فعال بودند.
رییس جمهوری با بیان اینکه بسیاری از نهضت‌ها و انقلاب‌هایی که در جوامع اسلامی از جمله ایران به پیروزی رسیده‌اند در سایه سازماندهی سازمان‌های غیر دولتی بوده است و در جایی که سازمان‌های غیردولتی فعال نبودند، نهضت‌ها با شکست روبه‌رو بوده است، به رخداد 14 مرداد و 28 مرداد در تاریخ ایران اشاره کرد و گفت: 14 مرداد زمانی است که روحانیت، اصناف، بازار و تشکل‌های فعال سیاسی و اجتماعی توانستند در برابر استبداد انقلابی را به ثمر برسانند و عدالتخانه و مجلس شورای ملی تشکیل دهند.
دکتر روحانی اضافه کرد: انقلاب مشروطه نهضت بزرگی بود که علما، روشنفکران و فرهیختگان در سایه تشکل‌های غیردولتی ایجاد کرده‌اند و زمانی که نقش سازمان‌های غیردولتی کم‌رنگ شد، رخداد 28 مرداد با کودتا همراه گردید.
رییس جمهوری گفت: انقلاب اسلامی یکی از حوادث بسیار مهم در دهه‌های اخیر و دو قرن گذشته در منطقه است که در سایه سازمان‌ها و تشکل‌های غیردولتی و حتی ضددولتی به پیروزی رسید.
دکتر روحانی تصریح کرد: در جریان انقلاب اسلامی مساجد، حسینیه‌ها، بازار، تشکل‌های مردمی و دانشجویی توانستند حرکت‌های بزرگی مانند 15 خرداد را به وجود آورده و انقلاب اسلامی را با هدایت رهبری بزرگ به نام امام خمینی (ره) به پیروزی برسانند.
رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در ابتدای این دیدار در سخنانی با بیان اینکه رییس‌ جمهوری در بستر سازی قانونی، حقوقی و سیاسی به منظور فعالیت سازمان‌های مردم نهاد تأکید دارند، گفت: در یک سال گذشته اقدامات متعددی در این زمینه صورت گرفته است و دولت تدبیر و امید با جدیت معتقد است که در شرایط دموکراسی مبتنی بر آراء و نظرات مردم، باید پایه اصلی توسعه را با محوریت مردم مد نظر قرار دهیم و برای موفقیت در این عرصه لازم است تشکل‌های مردم نهاد تقویت شوند.

“ همایش ملی سازمان های مردم نهاد با حضور رییس جمهور برگزار شد ؛ سخنان مدیر عامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت در این همایش ”