ستایش بان کی مون از تلاشگران عرصه توانمندسازی زنان

کد خبر : #2044
تاریخ انتشار : سه شنبه, 18 اسفند 1394 13:15
تعداد بازدید کننده : 632
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ستایش بان کی مون از تلاشگران عرصه توانمندسازی زنان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی زن، 8 مارس 2016 برابر با 18 اسفند ماه جاری تمامی افرادی که درهرجا برای توانمندسازی زنان تلاش می کنند را مورد تحسین قرار داد.

به عنوان پسری که در دوران پس از جنگ کره بزرگ شده است، به یاد می­آورم سنتی را که مشاهده می کردم و برایم پرسش ایجاد می شد: زنانی که قرار بود وضع حمل کنند، کفش­هایشان را در آستانه در گذارده و با ترس به عقب نگاه می­کردند. مادرم توضیح داد، "آنان نمی دانستند آیا هرگز دوباره این کفش­ها را به پا خواهند کرد." با گذشت بیش از نیم قرن، این خاطره هنوز فکر مرا به خود مشغول می­کند. امروزه زنان در مناطق فقیر جهان، هنوز در معرض خطر مرگ هنگام زایمان هستند. مرگ و میر مادران یکی از هزاران خطر قابل پیش­گیری است. اغلب اوقات، دختربچه ها در معرض ختنه­ زنانه هستند. به دختران در مسیر مدرسه حمله می­شود. از بدن زنان به عنوان میدان نبرد در جنگ­ها استفاده می­شود. زنان بیوه در عزلت و فقر زندگی می­کنند.

ما تنها با توانمندسازی زنان به عنوان عاملان تغییر، می­توانیم به این مشکلات بپردازیم.

من این فلسفه را در سازمان ملل متحد 9 سال به اجرا درآورده­ام. ما سقف­های شیشه­ای بسیاری را در هم شکسته و فرشی از شیشه های خرد ایجاد کرده­ایم. اکنون، گمان­ها و تعصبات گذشته را کنار گذاشته­ایم تا زنان بتوانند در مرزهایی جدید به پیش روند. من نخستین زن فرمانده نیروهای سازمان ملل متحد را منصوب کردم و حضور زنان را در سطوح بالای سازمان ملل متحد به اوج تاریخی رساندم. اکنون زنان در قلب صلح و امنیت، راهبر هستند – قلمرویی که همواره در انحصار مردان بود. زمانی که به سازمان ملل متحد وارد شدم، هیچ زنی عملیات صلح را در این زمینه هدایت نمی­کرد. اکنون، حدود یک چهارم تمام عملیات سازمان ملل متحد را زنان فرماندهی می­کنند. هنوز کافی نیست اما پیشرفت چشمگیری است. من حدود 150 نامه­ انتصاب زنان در مقام مشاور و معاون دبیر کل امضا کرده­ام. برخی از آنان از ادارات دولتی رده بالا با شهرت جهانی بودند و برخی در کشور خود به موقعیت رهبری رسیده بودند. همه به من کمک کردند تا ثابت کنم چگونه یک زن معمولا بهترین شخص برای یک شغل است. برای تضمین تداوم این پیشرفت واقعی، چارچوب جدیدی ایجاد کرده­ایم که تمام نظام سازمان ملل متحد را پاسخگو نگه می­دارد. برابری جنسیتی که زمانی یک ایده­ قابل ستایش بود، اکنون سیاستی استوار است. پیش از این، آموزش حساسیت جنسیتی اختیاری بود، اکنون برای تعداد هرچه بیشتر کارمندان سازمان ملل اجباری است. در گذشته، تنها میزان اندکی از بودجه­ سازمان ملل متحد به منابعی برای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان اختصاص داشت. اکنون سازمان ملل متحد اختصاص بودجه بیشتری برای این منظور را معیار قرار داده است.

کنفسیوس یاد داد برای برقراری نظم در جهان باید از اطراف خود آغاز کنیم. من با مجهز بودن به اثبات ارزش رهبران زن در سازمان ملل متحد، برای توانمندسازی زنان در همه جا سخن گفته­ام. در سخنرانی­ در پارلمان ها، دانشگاه ها، تظاهرات خیابانی، صحبت­های خصوصی با رهبران جهان، در ملاقات با مدیران شرکت­ها و در مکالمات نفس گیر با مردان قدرتمندی که بر جوامع مردسالار حکمرانی می­کنند، بر برابری زنان پافشاری کرده­ و راهکار­های دستیابی به آنها را ترغیب نموده ام. زمانی که من به این مقام رسیدم، 9 مجلس قانون­گذاری در دنیا وجود داشت که هیچ زنی در آن نبود. ما کمک کردیم این عدد را به چهار برسانیم. من نهضت اتحاد ملل متحد برای امحای خشونت علیه زنان در 2008 را معرفی کردم، امروزه، تعداد زیادی از رهبران و وزرا، صدها نماینده پارلمان و میلیون­ها فرد، نام خود را به فراخوان این اقدام افزوده اند. اینجانب نخستین مردی بودم که "نهضت مردان برای زنان" را امضا کرد و تا امروز میلیون­ها نفر به آن پیوسته­اند. من همراه با فعالانی ایستاده­ام که به دنبال امحای ختنه­ زنانه هستند و زمانی را گرامی می داریم که مجمع عمومی اولین قطعنامه­ خود برای حمایت از این هدف را صادر کرد. درخواست کسانی را انعکاس می­دهم که معتقدند زنان در موفقیت دستیابی به اهداف مهم برنامه­ توسعه پایدار 2030 و پیشبرد موافقتنامه تغییرات اقلیمی پاریس، سهیم هستند.

در این روز جهانی زنان، کماکان از انکار حقوق زنان و دختران خشمگینم. در عین حال تمام افراد در هر جا را مورد تحسین قرار می دهم که در راستای تضمین دانشی تلاش می کنند که منجر به توانمندسازی زنان و پیشرفت جامعه می­شود. اجازه دهید منابع مالی یکپارچه، حمایت شجاعانه و اراده­ سیاسی مصممی را برای دستیابی به برابری جنسیتی در سراسر جهان به کار بندیم. هیچ سرمایه­گذاری عظیم­تری در آینده­ مشترک ما وجود ندارد.

“ ستایش بان کی مون از تلاشگران عرصه توانمندسازی زنان ”