اروپا راه بالکان را بر مهاجران می‌بندد

کد خبر : #2030
تاریخ انتشار : سه شنبه, 18 اسفند 1394 11:39
تعداد بازدید کننده : 604
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اروپا راه بالکان را بر مهاجران می‌بندد
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سران اروپا در نشست اضطراری برای مهار سخت‌ترین بحران پناهجویان در قاره سبز از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون، شب گذشته در بروکسل گرد هم آمدند تا مسیر ورود مهاجران به اروپا را که از بالکان می‌گذرد مسدود کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در نشست شب گذشته بروکسل سران28 کشور عضو اتحادیه اروپا تلاش کردند موضع سخت‌تری در خصوص پذیرش مهاجرانی که به یونان رسیده‌اند و قصد ورود به اروپا از طریق بالکان را دارند، اتخاذ کنند. در نسخه بیانیه غیر رسمی اجلاس سران اتحادیه اروپا که میان خبرنگاران منتشر شده آمده است: «جریان نامنظم حرکت مهاجران از غرب بالکان به پایان خواهد رسید.»
دیپلمات‌های اروپایی پیش از نشست دیروز گفتند: قرار است به آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان نیز مجدداً اطمینان داده شود، به آتن برای اسکان هزاران تنی که در یونان مستأصل مانده‌اند، کمک کنند. میلوش زمان، رئیس‌جمهوری چک نیز اعلام کرد با اقدام‌ها در راستای محافظت مؤثر از تمامی مرزهای خارجی اتحادیه اروپا موافق است اما چنانچه این اقدام‌ها مثمر واقع نشود، وی از طرح حفاظت از مرزهای یونان به عنوان اقدامی جایگزین حمایت می‌کند. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، میلوش زمان اعلام کرد اتحادیه اروپا نباید میلیاردها یورو در اختیار آنکارا برای مبارزه با بحران پناهجویان قرار دهد. وی خاطرنشان کرد: علت مخالفت من این است که ترکیه نمی‌تواند و نمی‌خواهد در قبال پناهجویان اقدامی انجام دهد.
در نشست دیشب بروکسل ترکیه تلاش کرد تا اروپایی‌ها را برای ارائه کمک‌های مالی به آنکارا ترغیب کند. کشورهای اتحادیه اروپا متعهد شده‌اند طی دو سال سه میلیارد یورو به ترکیه بپردازند تا برای پناهجویان محل اقامت فراهم کند و از سرعت جریان حرکت آنها به اروپا بکاهد. کمیسیون اروپا اعلام کرد: نخستین بخش از این کمک 3 میلیارد یورویی بودجه کمک به ترکیه را برای تأمین نیازهای حدود 2 میلیون و 500 هزار پناهجو، پرداخت کرده است. اما بسیاری از کشورها از تلاش‌های ترکیه ناراضی هستند و آن را کافی نمی‌دانند.
پس از آنکه کشورهای اروپایی ورود پناهجویان را محدود کردند اکنون شمار زیادی از پناهجویان که تعدادشان به ۱۳ هزار نفر می‌رسد در مرز یونان با مقدونیه متوقف شده‌اند. اکثر پناهجویان از مناطق جنگی سوریه و عراق می‌گریزند و سفر پر خطر خود را از ترکیه به سوی یونان و جزایر ادامه می‌دهند.
نشست دیشب در بروکسل در حالی برگزار شد که روز یکشنبه یک کشتی مهاجران در نزدیکی ترکیه واژگون شد و 31 نفر در این حادثه جان خود را از دست دادند.
گسترش عملیات ناتو در دریای اژه علیه قاچاقچیان انسان
در حالی که رهبران سیاسی ترکیه و اتحادیه اروپا برای بحث درباره طرح‌های کنترل موج مهاجران و آوارگان در بروکسل گرد هم آمدند، ناتو نیز اعلام کرد عملیات مقابله با قاچاقچیان انسان در دریای اژه را گسترش می‌دهد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو با تأکید بر اینکه ناتو این عملیات را با هماهنگی سازمان مرزبانی اتحادیه اروپا انجام می‌دهد، گفت: نیروها و ناوهای بیشتری در حال استقرار در مرزهای آبی یونان و ترکیه هستند. پیشتر سه ناو ناتو در شرق دریای مدیترانه مستقر شده بود اما اکنون به گفته استولتنبرگ قرار است بر میزان این ناوها در مدیترانه، بویژه مناطق شرقی آن افزوده شود. بر این اساس قرار است فرانسه یک ناو خود را در اختیار این عملیات ناتو قرار دهد.
دولت انگلیس نیز گفته آماده اعزام نیروی دریایی به سواحل ترکیه و یونان در دریای اژه است. این مأموریت ناتو به منظور کاهش موج مهاجرت به اتحادیه اروپا از طریق دریای اژه و نظارت بر قاچاق انسان صورت می‌گیرد که نخستین بار از سوی احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در هشتم فوریه مطرح شد. پس از آن این طرح از سوی وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو پذیرفته شد. به گفته استولتنبرگ کشتی‌های ناتو در حال حاضر مشغول جمع‌آوری اطلاعات و رصدکردن اوضاع هستند و بزودی دامنه فعالیت‌های خود را تا آب‌های مجاور ترکیه و یونان گسترش خواهند داد. دبیرکل ناتو اظهار داشت اقدام‌های این ائتلاف نظامی با این هدف صورت می‌گیرد که از بدتر شدن وضعیت هجوم پناهجویان به غرب جلوگیری شود.
بخشی از دریای مدیترانه که میان یونان و ترکیه است، از کلیدی‌ترین مناطق قاچاق انسان به شمار می‌رود. ده‌ها هزار پناهجو از کشورهای جنگ‌زده خاورمیانه، تاکنون با گذر از این آبراه خود را به اروپا رسانده‌اند. بخش عمده این آوارگان در مسیر عبور بر اثر غرق شدن، گرسنگی یا سرما از رسیدن به مقصد باز می‌مانند.

منبع: روزنامه ایران

“ اروپا راه بالکان را بر مهاجران می‌بندد ”