خشم عربستان از قطعنامه جدید شورای امنیت در مورد بحران انسانی در یمن

کد خبر : #2021
تاریخ انتشار : شنبه, 15 اسفند 1394 16:14
تعداد بازدید کننده : 692
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
خشم عربستان از قطعنامه جدید شورای امنیت در مورد...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سفیر عربستان در سازمان ملل متحد روز جمعه تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با بحران شدید انسانی در یمن را که در معرض حملات نظامی ائتلاف تحت رهبری سعودیها قرار دارد، غیر ضروری دانست.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از نیویورک، عبدالله المعلمی در یک کنفرانس خبری گفت: ما فکر نمی کنیم که در این برهه زمانی نیازی به یک قطعنامه باشد.
این اظهارات وی پس از آن ایراد شد که 15 عضو شورای امنیت از وخامت اوضاع یمن ابراز نگرانی شدید کردند. عربستان از حدود یک سال پیش با تشکیل ائتلافی به حملات هوایی به یمن دست زد.
شورای امنیت قطعنامه جدیدی را برای تأکید بر ارسال کمکهای انسانی بیشتر و اهمیت دور نگهداشتن بیمارستانها از حملات، مد نظر قرار داده است.
سازمان ملل می گوید بیش از 80 درصد از جمعیت یمن نیاز مبرم به غذا، دارو و دیگر ملزومات اساسی دارند و بحران یمن در طبقه بندی اضطراری در سطح سوم قرار دارد که در نظام سازمان ملل جدی ترین بحران است.
معلمی گفت: مقامات امداد سازمان ملل و 'ولد شیخ احمد' نماینده این سازمان در امور یمن با وی موافقند که نیازی به یک اقدام جدید شورای امنیت نیست.
دفتر هماهنگی عملیات بشردوستانه سازمان ملل در پاسخ به سؤالی در مورد اظهارات سفیر عربستان گفته است که 'این نهاد نمی تواند در مورد شنیده های احتمالی یک دیپلمات اظهار نظر کند؛ شورای امنیت هرگاه صلاح بداند جنین تصمیم هایی خواهد گرفت و چنین توصیه هایی خواهد کرد.'
سفیر عربستان متذکر شد که هرگونه قطعنامه جدید می تواند باعث طولانی شدن جنگ یمن شود.
از زمان شروع حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن در اواخر مارس سال گذشته بیش از شش هزار نفر از مردم این کشور که عمدتاً غیر نظامی بودند، کشته شده اند.
سازمان ملل بر از سرگیری مذاکرات صلح یمن تأکید دارد و تاکنون تلاشهای این سازمان به دلیل عدم موافقت با برقراری یک آتش بس به بن بست رسیده است.
اما معلمی ابراز امیدواری کرد؛ این مذاکرات تا پانزدهم مارس (25 اسفندماه) از سر گرفته شود.

“ خشم عربستان از قطعنامه جدید شورای امنیت در مورد بحران انسانی در یمن ”