نگرانی شدید صلیب‌سرخ و عفو بین‌الملل درباره ساکنان حلب

کد خبر : #1993
تاریخ انتشار : شنبه, 1 اسفند 1394 11:46
تعداد بازدید کننده : 610
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نگرانی شدید صلیب‌سرخ و عفو بین‌الملل درباره...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در بیانیه‌ای نسبت به وضعیت استان حلب سوریه که درگیری‌ها در آنجا باعث بی‌خانمانی ده‌ها هزار تن شده، به شدت ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این بیانیه صلیب سرخ همزمان با آن منتشر شد که عفو بین الملل از ترکیه به خاطر جلوگیری از ورود برخی غیرنظامیان سوری زخمی شده که از حلب فرار می‌کنند، انتقاد کرده و سیاست آنکارا را "مخوف و وحشتناک" توصیف کرده است. 

صلیب سرخ در این بیانیه آورده است: وضعیت استان حلب که در آن درگیری‌ها رو به افزایش است، بیمارستان‌ها و امدادرسانان هدف گرفته شده‌اند، مردم آب و برق ندارند و بیش از 70 هزار تن از خانه‌هایشان فرارکرده‌اند، بسیار نگران کننده و هشدار دهنده است.

ماریان گاسر، رئیس هیات صلیب سرخ در سوریه گفت: اصلی‌ترین تاسیسات زیربنایی برای حفظ جان مردم به شدت آسیب دیده‌اند، وضعیت مردم به طور چشمگیری بدتر شده و تعداد بی‌خانمان‌ها روز به روز افزایش می‌یابد.

این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که ارتش سوریه تحت حمایت حملات هوایی روسیه عملیات گسترده‌ای را برای بیرون راندن شبه نظامیان مخالف از حلب آغاز کرده است.

پیشروی‌های نیروهای دمشق باعث شده تا مخالفان سوری و حدود 300 هزار غیرنظامی در شرق حلب که تحت کنترل مخالفان است، محاصره شوند و ده‌ها هزار تن به حومه شمالی حلب فرار کنند.

به طور همزمان نیروهای تحت رهبری کردهای سوریه به سمت شمال حلب پیشروی کرده و باعث شدند تا ترکیه این منطقه را بمباران و وضعیت متزلزل این استان را پیچیده‌تر کند.

صلیب سرخ از تمامی طرفین درگیر خواست تا از حمله به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و تاسیسات غیرنظامی از جمله مراکز تصفیه آب خودداری کنند.

در همین حال عفو بین الملل در انتقاد از ترکیه گفت: این کشور از ورود سوری‌های زخمی که از حلب فرار می‌کنند و نیازمند کمک‌های درمانی فوری هستند، جلوگیری کرده است.

عفو بین‌الملل افزود: نیروهای امینتی ترکیه به طرف غیرنظامیان سوری که در ناامیدی کامل تلاش می‌کنند با کمک قاچاق‌چیان به صورت غیرقانونی از مرز عبور کنند، تیراندازی کرده و در مواردی دیده شده آن‌ها را زخمی کرده‌اند.

تیرانا حسن، مدیر اداره رسیدگی به بحران این سازمان گفت: ما نسبت به وضعیت غیرنظامیانی که در بین حملات هوایی روزانه و وضعیت انسانی بسیار وحشتناک گیر افتاده‌اند، نگرانیم.

وی افزود: اقدامات گزینشی ترکیه وحشتناک و مخوف است چرا که تنها به تعدادی از زخمی شدگان اجازه ورود و درمان شدن را می‌دهد در حالی که باقی افرادی که از درگیری‌ها فرار می‌کنند، بی‌دفاع مانده‌اند.

عفو بین الملل از ترکیه خواست مرزهایش را باز کند و از جامعه بین الملل درخواست کرده تا حمایت از ترکیه و دیگر کشورهای همسایه سوریه را که میزبان آوارگان هستند، افزایش دهد.

“ نگرانی شدید صلیب‌سرخ و عفو بین‌الملل درباره ساکنان حلب ”