حضور بیشتر زنان در مجلس سبب بهبود وضعیت خانواده ها می شود

کد خبر : #1989
تاریخ انتشار : شنبه, 1 اسفند 1394 11:14
تعداد بازدید کننده : 871
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
حضور بیشتر زنان در مجلس سبب بهبود وضعیت خانواده...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
9 دوره از مجلس شورای اسلامی طی شده و در این مدت تنها 78 زن نماینده از جمعیت 50 درصدی جامعه موفق به تکیه زدن بر کرسی نمایندگی شده‌اند. دراین میان سهم تهرانی‌ها از همین تعداد اندک بیشتر از سایر شهرستانها بوده و هستند شهرهایی که در هیچ دوره‌ای نماینده زنی در مجلس نداشته‌اند.

دوره پنجم با تعداد 14 نماینده زن، رکورددار حضور زنان در پارلمان بود. پس از مجلس ششم که 13 نماینده از 297 نماینده را زنان تشکیل می‌دادند بتدریج با افول تعداد نمایندگان زن روبه‌رو شدیم و در مجلس هشتم با کاهش 33 درصدی نمایندگان زن، تنها 8 نفر موفق شدند راهی بهارستان شوند. در مجلس نهم نیز فقط 9نماینده زن عضو پارلمان بودند.
به گفته شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهوری در امور زنان وخانواده، کاهش تمرکز در پرداختن به آسیب‌های زنان و خانواده می‌تواند بسیار خطرناک و نگران‌کننده باشد و کشور را دچار چالش‌های جدی کند. نتیجه چنین وضعیتی به سود جامعه، زنان، مجلس و دولت نیست.
حالا معاون رئیس جمهوری درامور زنان و خانواده در تلاش است تا مجلس دهم شاهد حضور بیشتری از زنان باشد چون به اعتقاد او، تشکیل چنین مجلسی می‌تواند موجب بهبود وضعیت زنان و خانواده‌های ایرانی شود و تنش و درگیری مداوم میان دولت و مجلس کاهش تمرکز در پرداختن به آسیب‌های زنان و خانواده را در پی خواهد داشت. به گفته مولاوردی در گفت‌و‌گو با ایسنا، درحوزه زنان و خانواده می‌توانیم بوسیله تعامل و گفت‌وگو از ظرفیت‌های قوه مقننه و مجریه برای بهبود وضعیت زنان و تقویت کارکرد و پایداری خانواده بهره ببریم. فقط گفت‌وگو می‌تواند منجر به رفع بسیاری از سوءتفاهم‌ها در حوزه زنان و خانواده شود و به پیشبرد برنامه‌های حوزه زنان و خانواده بینجامد.
مولاوردی براین باور است که مجلسی می‌تواند کارآمد باشد و به عنوان رأس امور ایفای نقش کند که برآیندی از مجموعه گرایش‌ها، تفکرات و نگرش‌ها و کنشگران سیاسی و اجتماعی جامعه باشد تا بتواند براساس درک روشنی از واقعیت جامعه ایران قانونگذاری کند.
وی این نکته را یادآوری می‌کند که زمانی مجلس به چنین شرایطی دست می‌یابد که ترکیبی از گرایش‌های مختلف باشد نه یک گرایش و تفکر خاص که با زاویه دید مشخصی به جامعه می‌نگرد. مجلسی با حضور یک گرایش خاص نمی‌تواند بازنمای واقعیت فعلی جامعه ایران باشد. این مورد در حوزه زنان و خانواده نیز صدق می‌کند.
مولاوردی همچنین تأکید می‌کند که اگر مجلس برآیندی از گرایش‌های مختلف جامعه باشد، می‌توان از ظرفیت آن برای تحقق توسعه متوازن و سیاست‌های کلی ابلاغیه رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد بهره برد.

“ حضور بیشتر زنان در مجلس سبب بهبود وضعیت خانواده ها می شود ”