هشدار کمیسر حقوق بشر شورای اروپا درباره تخلیه اجباری اردوگاه کولی ها در فرانسه

کد خبر : #1977
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 28 بهمن 1394 13:12
تعداد بازدید کننده : 609
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار کمیسر حقوق بشر شورای اروپا درباره تخلیه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کمیسر حقوق بشر شورای اروپا در نامه ای به وزیر کشور فرانسه به طور رسمی مراتب نگرانی خود را از تخلیه اجباری اردوگاه کولی ها، اعلام کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از استراسبورگ، «نیلز مویژنکس» کمیسر حقوق بشر شورای اروپا در نامه ای تاسف آمیز به «برنار کزنوو» وزیر کشور فرانسه، نوشت: از 111 مورد تخلیه اجباری اردوگاه کولی ها در فرانسه طی سال 2015 میلادی، تنها در 29 مورد جایی برای اسکان مجدد این گروه در نظر گرفته شد. در این نامه، آمده است: تخلیه اجباری اردوگاه ها در رفت و آمد کودکان کولی به مدرسه، مراقبت های پزشکی ساکنان و موقعیت شغلی این افراد اختلال ایجاد می کند. در این نامه همچنین از ایجاد فضای تبعیض آمیز علیه کولی ها که مدت های طولانی در فرانسه وجود داشته و عملیات تخلیه اردوگاه ها در همین فضا صورت می گیرد، ابراز نگرانی کرد. مویژنکس نامه های مشابهی را نیز به دولت های شش کشور اروپایی دیگر از جمله آلبانی، بلغارستان، مجارستان، ایتالیا، صربستان و سوئد ارسال کرده است. کزنوو در پاسخ به این نامه اطمینان داده است که اخراج کولی ها با هدف احترام به حق مالکیت و حفاظت از این افراد در برابر تهدیدهای سلامتی و ایمنی صورت گرفته است.
چهارشنبه گذشته یک اردوگاه کولی ها که بر روی خط آهن متروک «پُتیت سنتور» در شمال پاریس ایجاد شده و 400 کولی را در خود جای داده بود، با دستور قضائی تخلیه شد. مقامات فرانسوی با ابراز نگرانی از وضعیت بهداشتی این اردوگاه ها، اعلام کرده بودند که برای پذیرش کولی ها در تعدادی از هتل های استان «ایل دو فرانس» که پاریس در آن قرار دارد، تمهیداتی در نظر گرفته اند. استانداری استان ایل دوفرانس اعلام کرده است که تنها 80 نفر از کولی ها برای ماندن در هتل ابراز تمایل کرده اند. اما حقیقت آن است که تعداد ظرفیت های در نظر گرفته شده برای اسکان کولی ها کمتر از تعداد این افراد است. «لیویا اوتال» هماهنگ کننده ماموریت سازمان «پزشکان دنیا» در حومه شهرهای بزرگ فرانسه پیشتر به روزنامه «لو فیگارو» گفته بود: اقدام جدی برای بهبود زندگی این افراد صورت نگرفته است. در سال 2015 میلادی، 11 هزار کولی ساکن فرانسه به اجبار از اردوگاه های خود بیرون رانده شدند بدون آن که اقدامی اساسی برای اسکان مجدد آنان صورت گیرد. یک سال پیش نیز کمیسرحقوق بشر شورای اروپا، فرانسه را ناقض حقوق بشر خواند و از مقامات این کشور خواست حقوق بشر را در مورد مهاجران، پناهندگان و کولی ها رعایت کند. کمیساریای حقوق بشر شورای اروپا همچنین به ضرورت تضمین برخورداری کولی های فرانسه از خدمات درمانی، آموزشی، مسکن و اشتغال اشاره کرده بود. رفتار با کولی ها در فرانسه که خود را کشور حقوق بشر می داند، نشانه نقض آشکار حقوق بشر محسوب می شود. مقام های فرانسه تا کنون بارها به تخلیه و تخریب اردوگاه های این گروه اقدام کرده اند.
آغازسیاست اخراج پناهجویان رومانیایی و بلغاری تبار موسوم به کولی ها توسط فرانسه در سال 2010میلادی اعتراض گسترده اتحادیه اروپا و نهادهای حقوق بشری را به دنبال داشت. پیوستن رومانی به اتحادیه اروپا سبب شده که شمار قابل توجهی از شهروندان این کشور به راحتی بتوانند به فرانسه و برخی کشورهای اروپایی تردد کنند.

“ هشدار کمیسر حقوق بشر شورای اروپا درباره تخلیه اجباری اردوگاه کولی ها در فرانسه ”