معرفی کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس

کد خبر : #1959
تاریخ انتشار : یکشنبه, 18 بهمن 1394 16:14
تعداد بازدید کننده : 645
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
معرفی کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
وزیر آموزش و پرورش: امسال با مراجعه به درب منازل 25 هزار کودک بازمانده از تحصیل را شناسایی و به مدارس معرفی کردیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی اصغر فانی در جمع خبرنگاران همچنین از اجرای طرح رتبه بندی برای 830 هزار نفر از فرهنگیان از اول مهر امسال خبر داد و گفت: این طرح سال آینده نیز با اعتبار 3500 میلیارد تومانی دولت ادامه خواهد یافت و معلمان بیشتری مشمول طرح رتبه بندی خواهند شد.
وی گفت: ‌مدارس ابتدایی که دانش آموزان پایه اول تا ششم در آنها تحصیل می کنند درصورتی که بیش از 200 دانش آموز داشته باشند به دو مدرسه تقسیم خواهند شد تا دانش آموزان پایه اول تا سوم در یک مدرسه و دانش آموزان پایه های چهارم تا ششم در مدرسه دیگر تحصیل کنند.
فانی به پوشش تحصیلی دانش آموزان اشاره کرد و افزود: سال 92 پوشش تحصیلی پیش دبستانی38.2 درصد بوده که امسال به 55.3 درصد افزایش یافته است و جهت گیری آموزش و پرورش برای پوشش بیشتر دانش آموزان پیش دبستانی در مناطق محروم و دو زبانه است که باعث کاهش افت تحصیلی در دوره دبستان خواهد شد.
وی همچنین گفت: درصد پوشش دوره ابتدایی که در سال 92 نیز 98.3 درصد بوده امسال به 98.45 درصد افزایش یافته است.
وزیر آموزش و پرورش افزود: برای پوشش تحصیلی همه دانش آموزان در مناطق مختلف کشور ما 110 مدرسه با یک دانش آموز و 4800 مدرسه با کمتر از 5 دانش آموز داریم که این نشان می دهد آموزش و پرورش تلاش می کند هیچ دانش آموزی بدون مدرسه و تحصیل نباشد.
فانی گفت: پوشش تحصیلی در دوره متوسطه اول 94 درصد است که نسبت به سال گذشته افزایش یافته و در دوره دوم متوسطه این میزان پوشش تحصیلی دانش آموزان به 82 درصد رسیده است.
وی از اجرای طرح روستا مرکزی برای پوشش دانش آموزان دوره اول و دوم متوسطه در مناطق محروم خبر داد و افزود: با اجرای این طرح همه دانش آموزان روستایی تحت پوشش تحصیلی قرار گرفتند و بیش از 400 هزار دانش آموز نیز در مدارس شبانه روزی تحصیل می کنند.
فانی ادامه داد: با اجرای طرح خوداتکایی در مدارس شبانه روزی، دانش آموزان همزمان با تحصیل، یک شغل و مهارت را فرا می گیرند.
وی به اجرای طرح شهاب (شناسایی دانش آموزان تیزهوش) خبر داد و گفت: امسال در 64 منطقه آموزشی 386 هزار دانش آموز در پایه های چهارم و پنجم طرح پوشش این طرح قرار گرفته اند.
وزیر آموزش و پرورش به توسعه کتابخانه های کلاسی در مدارس به ویژه در مدارس روستایی اشاره کرد و افزود: امسال طرح 50 هزار نمایشگاه کتاب در 50 هزار مدرسه را اجرا و در 55 هزار مدرسه نیز نماز جماعت برپا کردیم که در 25 هزار مدرسه نماز جماعت به امامت روحانی اقامه می شود.
افزایش 64 درصدی بودجه آموزش و پرورش نسبت به دو سال
فانی تصریح کرد: بودجه آموزش و پرورش امسال نسبت به دو سال قبل 64 درصد افزایش یافته است و این نشان می دهد دولت برغم همه مشکلاتی که داشته است به وزارت آموزش و پرورش توجه ویژه ای دارد.
وی به نوسازی مدارس و کلاس های درس اشاره کرد و افزود: در سال 92، 7500 کلاس، در سال 93، 9024 کلاس و در سال 94، 10417 کلاس از طریق سازمان نوسازی تحویل آموزش و پرورش شده است.
فانی به تألیف کتاب های درسی اشاره کرد و گفت:تألیف کتاب های پایه دهم در دست اقدام است و پیش بینی شده درس هنر برای دوره متوسطه دوم در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم در نظر گرفته شود و زنگ ورزش نیز به دوره پیش دانشگاهی به میزان دو ساعت در هفته از سال تحصیلی آینده افزوده خواهد شد.
وی به ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش هم اشاره کرد و افزود: امسال 5 هزار نفر از طریق آزمون استخدامی جذب آموزش و پرورش شدند که از مهر 95 وارد کلاس های درس می شوند، همزمان با این استخدام نیز 15 هزار معلم سال آینده از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل و وارد کلاس های درس خواهند شد.
افزایش بیش از حد مدارس استعدادهای درخشان، کیفیت آموزش در مدارس دولتی را تحت تأثیر قرار داده بود وزیر آموزش و پرورش به سیاست آموزش و پرورش برای کاهش مدارس استعدادهای درخشان اشاره کرد و گفت: تحصیل در مدارس استعدادهای درخشان شاخص هایی دارد که این شاخص ها در سال‌های گذشته رعایت نشده است و ما در صدد آن هستیم که این شاخص ها را به میزان استاندارد خود برسانیم چرا که افزایش بیش از حد مدارس استعدادهای درخشان، کیفیت آموزش در مدارس دولتی را تحت تأثیر قرار داده بود.
فانی به بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان نیز اشاره کرد و افزود: سال گذشته با بازنشستگی پیش از موعد تعدادی از فرهنگیان موافقت شد که این امر مورد ایراد سازمان بازنشستگی قرار گرفت و امسال هم به دنبال آن هستیم تا درصورتی که بتوانیم پاداش پایان خدمت فرهنگیان را پرداخت کنیم با بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان نیز موافقت کنیم.
وی گفت: تاکنون 400 میلیون پاکت شیر در مدارس توزیع شده و سیاست آموزش و پرورش توزیع یک میلیارد پاکت شیر تا پایان سال تحصیلی در مدارس است و امیدواریم با اعتباراتی که دولت تأمین می کند به این میزان برسیم.
فانی افزود: سیاست آموزش و پرورش تعطیل نشدن مدارس مابین روزهای تعطیل است و کاهش تعطیلات نوروزی مدارس باتوجه به تجربه ای که در نوروز 59 داشتیم نیز عملاً امکان پذیر نیست.

“ معرفی کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس ”