ارتقاء دانش حقوقی زنان برای حضور در محافل بین‌المللی‎

کد خبر : #1952
تاریخ انتشار : شنبه, 17 بهمن 1394 12:24
تعداد بازدید کننده : 715
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ارتقاء دانش حقوقی زنان برای حضور در محافل...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون حقوقی رییس‌جمهور گفت: پیشنهاد من ارتقاء دانش و بینش بخصوص دانش حقوقی است تا با این فن، ‏زنان بتوانند از حقوق کشورشان دفاع کنند. ‏

به گزارش مهرخانه، الهام امین زاده در مراسم پایانی دوره آموزشی ارتقای مهارتهای علمی و عملی ‏زنان افزود: باید ببینیم هدف ما از حضور زنان در مجامع بین‌المللی صرفاً حضور نمایشی زن ایرانی است یا در ‏چارچوب دیپلماسی عمومی‌ زنان نقش مؤثری دارند. برگزاری این برنامه‌ها برای ارتقاء مهارت‌های زنان، نشان ‏می‌دهد که صرفاً حضور نمایشی مطرح نیست و زنان باید ایفای نقش کنند‎. ‎پیشنهاد من ارتقاء دانش و بینش به ‏خصوص دانش حقوقی است تا با این فن، بتوانند از حقوق کشورشان دفاع کنند. اگر این دانش را داشته باشیم، در ‏مواقع حساس از پس چالش‌ها سربلند برمی‌آییم‎.

مراسم اختتامیه نخستین دوره آموزشی ارتقاء مهارت‌های علمی ‌و عملی حضور زنان در مجامع بین‌المللی در مرکز ‏پژوهش‌های وزارت امور خارجه برگزار شد.‏
دکتر الهام امین‌زاده گفت: جا دارد بعد از گذشت 37 سال از انقلاب، بازنگری کنیم تا ببینیم آیا به اهداف خود در ‏حوزه زنان و خانواده رسیده‌ایم یا خیر. اسناد بالادستی مانند قانون اساسی و سند چشم‌انداز در این زمینه بسیار ‏خوب هستند که باید اجرا شوند. زنان علاوه بر آموزش‌دیدن برای حضور در مجامع بین‌المللی، باید آمادگی داشته ‏باشند در بخش‌های خصوصی و دولتی از کشورهای خارجی میزبانی کنند، تا وقتی خارجی‌ها ازایران برمی‌گردند، ‏نمایی مثبت از این‌جا داشته باشند. به همین جهت این دوره شکل گرفته و ارزشمند است‎.

امین‌زاده گفت: باید ببینیم هدف ما از حضور زنان در مجامع بین‌المللی صرفاً حضور نمایشی زن ایرانی است یا در ‏چارچوب دیپلماسی عمومی‌ زنان نقش مؤثری دارند‎. ‎برگزاری این برنامه‌ها برای ارتقاء مهارت‌های زنان، نشان ‏می‌دهد که صرفاً حضور نمایشی مطرح نیست و زنان باید ایفای نقش کنند. پیشنهاد من ارتقاء دانش و بینش به ‏خصوص دانش حقوقی است تا با این فن، بتوانند از حقوق کشورشان دفاع کنند. اگر این دانش را داشته باشیم، در ‏مواقع حساس از پس چالش‌ها سربلند برمی‌آییم‎.

او در ادامه گفت: اگر زنان از حقوق فردی و اجتماعی آگاه باشند و در چارچوب حقوق بین‌الملل‌ رفتار کنند، موفق ‏خواهند بود. اتفاقات بین‌المللی همیشه وجود دارد؛ مهم این است که از قوانین بین‌المللی مطلع باشیم و نحوه ‏پاسخ‌گویی را بدانیم و طرف مقابل را متقاعد کنیم‎.

امین‌زاده بیان داشت: باید مقررا ت ایرا ن و سایر کشورهای جهان را در حوزه زنان بدانیم تا در هنگام چالش‌ها، ‏پاسخ‌های مناسبی داشته باشیم‎.

معاون امور حقوقی رییس‌جمهور با اشاره به اهمیت مطالعات تطبیقی عنوان داشت: این مطالعات باید همراه با ‏نگاه بومی ‌و اسلامی‌ باشد که اگر این‌طور نباشد، به خود زنان ضربه می‌خورد مدیران زن باید مهارت‌های لازم را ‏داشته باشند تا در اداره مجموعه تحت امر خود اعم از خانواده و کارکنان، از این مهارت‌ها بهترین استفاده و ‏بهره‌وری را داشته باشند. البته نگاهی که ما داریم مبتنی بر حذف مردان نیست‎.

او افزود: در سال 85 طرحی با عنوان طرح حمایت از زنان در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی تهیه کردیم که تبدیل ‏به قانون شد. البته هنوز کمیته‌هایی که برای اجرای این منشور لازم است، شکل نگرفته‌اند. این قانون باید اجرا ‏شود‎.

امین‌زاده اظهار داشت: حضور زنان در کشورهای خارجی با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد؛ گاهی به صورت ‏تخصصی و گاهی به صورت دیپلماسی عمومی ‌است که اگر دیپلماسی عمومی‌ فعال باشد، زنان باید در جلسات ‏شرکت کنند و رأی دهند. زنان توجیح باشند که باید در جایی که برای آن‌ها تقسیم کار شده، ایفای نقش کنند و باید ‏از همه ظرفیت‌های خود در این عرصه برای تبیین مواضع کشورمان استفاده کنیم‎. ‎حضور زنان با تخصص‌های ‏مختلف در هیئت‌های دیپلماسی و اطلاع آن‌ها از قوانین حقوق بشری و شهروندی اهمیت دارد‎.‎

“ ارتقاء دانش حقوقی زنان برای حضور در محافل بین‌المللی‎ ”