ثبت ازدواج اتباع افغان با دختران ایرانی

کد خبر : #1934
تاریخ انتشار : شنبه, 10 بهمن 1394 14:29
تعداد بازدید کننده : 767
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ثبت ازدواج اتباع افغان با دختران ایرانی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل اعلام کرد که کنسولگری های این کشور در افغانستان آمادگی دارند تا ازدواج شهروندان افغان با زنان ایرانی را به ثبت برسانند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، سفارت ایران در کابل با انتشار بیانیه ای از تمامی شهروندان افغان که با دختران ایرانی ازدواج می کنند، خواست تا برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری های ایران در شهرهای هرات، قندهار، جلال آباد و مزار شریف مراجعه کنند.

«عباس احمیدی» سرکنسول ایران در کابل در این باره گفت که یکی از وظایف ذاتی کنسولگری های ایران در کشورهای مختلف دنیا، ثبت ازدواج ایرانیان با اتباع خارجی است و هدف از این اقدام، قانونی شدن روند ازدواج مردان افغان با دختران ایرانی و فراهم ساختن زمینه دریافت تسهیلات لازم برای آنان است. وی افزود: هنگامی که ازدواج دختران ایران با مردان افغان در کنسولگرهای ایران به عنوان نماینده ثبت احوال به ثبت برسد، اقامت زن ایرانی در افغانستان قانونی می شود و تبعه افغان هم در ایران می تواند ویزای اقامت دریافت کند و علاوه بر کاهش هزینه ویزا، از سپردن وثیقه ویزا نیز معاف خواهد شد. وی درعین حال افزود که ثبت ازدواج ایرانیان با اتباع کشورهای خارجی یک مساله جدید نیست و کنسولگری های ایران در سراسر دنیا نسبت به ثبت ازدواج ایرانیان با اتباع خارجی اقدام می کنند، منتها در این باره یک اطلاع رسانی انجام شده است.

افغان ها نیز ازدواج خود با اتباع خارجی را باید در دادگاه عالی به ثبت برسانند. براساس قانون تابعیت ایران، فرزندانی که از پدر خارجی و مادر ایرانی به دنیا می آیند، پس از 18 سال زندگی در ایران می توانند درخواست تابعیت کنند. چنانچه ازدواج آنان ثبت نشده باشد، امکان ارایه این درخواست وجود ندارد. کنسولگری های افغانستان در ایران نیز ازدواج اتباع ایرانی با افغان ها را ثبت می کنند و در یک سال گذشته شماری از اتباع هر دو کشور به کنسولگری های کشور طرف مقابل مراجعه کرده و ازدواج خود را ثبت کرده اند تا فرزندان آنان بتوانند از دریافت خدمات و تسهیلات بهره مند شوند. یک منبع آگاه به خبرنگار ایرنا گفت که در سال های گذشته روند ازدواج اتباع دو کشور بین مردان افغان با دختران ایرانی زیاد بوده، اما در سال های اخیر این  روند در حال معکوس شدن است و ازدواج مردان ایران با دختران افغان افزایش یافته است.

 

“ ثبت ازدواج اتباع افغان با دختران ایرانی ”