کارگروه سازمان ملل خواستار پرداخت غرامت به بازماندگان دوران برده‌داری از سوی آمریکا شد

کد خبر : #1928
تاریخ انتشار : شنبه, 10 بهمن 1394 14:09
تعداد بازدید کننده : 833
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کارگروه سازمان ملل خواستار پرداخت غرامت به...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
"کارگروه کارشناسان سازمان ملل در امور مردم آفریقایی تبار" پس از یک هفته دیدار با آمریکایی‌های سیاهپوست در نقاط مختلف این کشور توصیه‌های اولیه خود را منتشر کرد.

به گزارش تسنیم، این گروه توصیه کرد که یک کمیسیون ملی حقوق بشر تشکیل شده و به صورت علنی تجارت برده از آفریقا به آمریکا به عنوان جنایتی علیه بشریت شناخته شود. پروفسور میرلی فانون-مندز فرانس، رئیس‌ این گروه، می‌گوید که کمیته درباره "وضعیت حقوق بشری آفریقایی-آمریکایی‌ها به شدت نگران است." وی گفت: "تاریخ استعماری، میراث برده‌داری، تبعیض نژادی، تروریسم نژادی و نابرابری نژادی در آمریکا چالشی جدی است زیرا هیچ تعهد جدی به منظور جبران و نیز بیان حقیقت و آشتی دوباره برای آفریقایی‌تبارها وجود ندارد." وی قتل‌های اخیر مردان سیاهپوست غیرمسلح به مانند مایکل براون و اریک گارنر به دست افسران سفیدپوست را با حملات نژادپرستانه به مردان سیاه در جنوب آمریکا در دوران پس از جنگ داخلی مقایسه کرد.

این مرگ‌ها - و همچنین مرگ ساندرا بلاند که جسدش در سلولش در زندان کشف شد - منجر به اعتراضاتی سراسری در آمریکا شد. فرانس در ادامه افزود: "مصونیت برای خشونت‌های دولتی منجر به بحران کنونی در وضعیت حقوق بشر شده و باید فورا به این موضوع رسیدگی شود." اعضای این کارگروه - که هیچکدام‌شان اهل آمریکا نیستند - اعلام کرده‌اند برخی بی‌عدالتی‌ها در حق مردم سیاهپوست آمریکا شوکه کننده بوده است.

در سال 2014 در حدود 37 درصد از زندانیان ایالتی و فدرال را مردان سیاهپوست تشکیل می‌داند و تحقیقات اخیری که توسط بانک مرکزی آمریکا انجام شده نشان می‌دهد که خانواده‌های آفریقایی-آمریکایی در ازای هر دلار خانواده‌های متوسط سفیدپوست تنها 8 سنت دارند. این کارگروه پیشنهاد داده که به منظور ارتقاء گفتمان درون جامعه یادبودها و یادمان‌هایی در سراسر آمریکا برافراشته شده و "بی‌عدالتی‌ها و جنایت‌های گذشته علیه آفریقایی-آمریکایی‌ها با پرداخت غرامت پاسخ داده شود." دولت آمریکا هیچگاه به دلیل دوران برده‌داری عذرخواهی نکرده است. در سال 2008، مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آراء رأی به عذرخواهی به دلیل برده‌داری و نیز قوانین جیم کراو داد. سال بعد نیز مجلس سنا طرح خود درباره عذرخواهی را تصویب کرد اما این طرح که برای قانونی شدن نیاز به امضای باراک اوباما داشت هیچگاه به میز وی نرسید زیرا هر دو مجلس کنگره نتوانستند درباره لغات مورد نیاز برای اینکه قانون مورد نظر تعهدی برای دولت آمریکا ایجاد نکند، به توافق برسند.

“ کارگروه سازمان ملل خواستار پرداخت غرامت به بازماندگان دوران برده‌داری از سوی آمریکا شد ”