هفت زندانی زن محکوم به اعدام آزاد شدند

کد خبر : #1919
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 7 بهمن 1394 15:38
تعداد بازدید کننده : 667
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هفت زندانی زن محکوم به اعدام آزاد شدند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون اجرای احکام شورای حل اختلاف گفت: با کمک شورای حل اختلاف و خیرین هفت نفر از زندانیان زن محکوم به اعدام آزاد شدند.

به گزارش جام جم آنلاین ، محمدحسن جراحی در نشست خبری با موضوع رهایی هفت زندانی زن محکوم به قصاص نفس در ندامتگاه ویژه زنان شهر ری برگزار شد ،اظهار داشت: بعد از یک سال و نیم تلاش شورای حل اختلاف و دادسرای جنایی و کمک خیرین توانستیم هفت نفر از افرادی که دچار خطا شده و طبق قانون محکوم به قصاص نفس شده بودند را نجات دهیم.
وی افزود: یکی از این هفت نفر 13سال از عمر خود را در زندان گذرانده بود و به جز مراجع قضایی و زندان جای دیگری نرفته بود.
معاون اجرای احکام شورای حل اختلاف گفت: یکی دیگر از این زنان به جرم قتل همسر، 11 سال در زندان بوده و تا به حال 2 بار تا پای چوبه دار رفته است اما همکاران ما امید خود را تا پای چوبه دار هم از دست نمی دهند و برای آزادی زندانیان تلاش می کنند زیرا برای اجرای حکم اعدام نیاز است تمام اولیای دم حضور داشته باشند.
جراحی بیان کرد: این خانم ها عمدتا مادر هستند اما یک لحظه ناراحتی و عصبانیت منجر به یک عمر پشیمانی می شود.
وی گفت: تعدای از اولیای دم این 7نفر رضایت قطعی داده اند و طلب دیه نکرده اند اما تعدادی از خانواده ها به واسطه اینکه در معرض آسیب قرار دارند درخواست دیه کرده اند.
معاون اجرای احکام شورای حل اختلاف تصریح کرد: جرایم این هفت نفر بیشتر مشکلات خانوادگی و قتل همسر بوده است که کم سن و سال ترین آن‌ها 27 و مسن ترین 47 سال سن دارند و بین 3 تا 13 سال را در زندان سپری کرده اند.
جراحی افزود: در حال حاضر سه نفر از این هفت نفر آزاد شده اند و چهار نفر دیگر نیز بعد از انجام تشریفات اداری در ایام دهه فجر آزاد خواهند شد.
معاون اجرای احکام شورای حل اختلاف در رابطه با تعداد پرونده های این شورا گفت :در حال حاضر 250 زندانی اعم از زن و مرد در شوراهای حل اختلاف زندان ها دارای پرونده هستند که تلاش می شود این افراد بیشتر از سه ماه زندان را تجربه نکنند.
جراحی تصریح کرد: هدف اصلی شوراهای حل اختلاف سازش بین طرفین دعوا است و در این راستا 30 دفتر شورای حل اختلاف در شهر تهران و 30 دفتر در شهرستان های استان تهران دایر شده است که یک شعبه آن در زندان اوین واقع شده است.
رئیس شورای حل اختلاف ویژه زندان های استان تهران در ادامه این نشست خبری اظهار داشت: شورا های حل اختلاف بهترین مرجع رسیدگی به دعاوی و پرونده ها هستند که هم بزهکار و هم بزه دیده به رضایت کامل می رسند.
وی افزود: اگرچه در نهایت بزه دیده به صورت صد در صد به خسارت مادی و معنوی خود دست پیدا نمی کند اما در شوراهای حل اختلاف تلاش می شود طرفین به رضایت صد در صد برسند.
ناصر عبدی اظهار کرد: در مدت 20سال گذشته مسئولان تاکید زیادی بر روی آموزش زندانیان داشته اند و در این راستا فعالیت های ورزشی ،اجتماعی و حفظ قرآن در زندان ها در حال انجام است.
وی گفت: شورا های حل اختلاف به سه روش برای خاتمه پرونده ها وارد کار می شوند که یکی از آن‌ها تشکیل جلسات و دعوت از شاکیان پرونده ها و جلب رضایت آن‌ها است که سال گذشته907 پرونده مختومه شده است.
عبدی افزود: در امر آزادی زندانیان از طریق تشکیل پرونده آزادی و دعوت خیرین سال گذشته 1569 مختومه و 211نفر از مدد جویان آزاد شده اند.
رئیس شورای حل اختلاف ویژه زندان های استان تهران گفت: در بحث آزادی زندانیان محکوم به اعدام طی دو سال گذشته توانستیم 7 زن محکوم به اعدام را آزاد کنیم.

“ هفت زندانی زن محکوم به اعدام آزاد شدند ”