اشتغال دو هزار و 500 زندانی در زندان‌های البرز

کد خبر : #1843
تاریخ انتشار : دوشنبه, 21 دی 1394 19:44
تعداد بازدید کننده : 538
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اشتغال دو هزار و 500 زندانی در زندان‌های البرز
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مطهر نژاد از افتتاح کارگاه های تولیدی بنیاد تعاون زندانیان استان البرز خبرداد و گفت: 4 کارگاه تولیدی و یک واحد گلخانه در زندان های استان البرز افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش میزان، «رحیم مطهرنژاد» در جمع مدیران بنیاد تعاون زندانیان کشور اظهار کرد: با افتتاح کارگاه های نجاری، نساجی و تولید دستمال کاغذی و یک واحد کترینگ و گلخانه در زندان های استان البرز، زمینه اشتغال 300 زندانی فراهم شده است.

مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور افزود: بنیاد تعاون زندانیان البرز ظرفیت های بسیار خوبی دارد و در حال حاضر 2500 زندانی در زندان های استان مشغول به کار هستند که امیدواریم تا پایان سال 95 زمینه اشتغال به 5 هزار مددجو افزایش یابد. وی ادامه داد: ظرفیت از لحاظ زیر ساخت ها، سالن ها و نیروهای آموزشی فراهم شده است؛ به هر میزان که بازار توسعه یابد ، امکان توسعه افزایش ظرفیت اشتغال نیز وجود دارد. مطهر نژاد با تاکید بر توسعه اشتغال زندانیان بیان کرد: در 42 ماه گذشته 20 هزار شغل جدید و 300 واحد تولیدی، صنعتی، کشاورزی، دامپروری، پرورش آبزیان و صنایع دستی ایجاد شده است. وی اضافه کرد: اگر دستگاه های مختلف از اشتغال زندانیان حمایت کنند ، امکان اشتغال زندانیان بین 30 تا 50 هزار نفر در بنیاد را داریم و این دور از دسترس نیست.

مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور ادامه داد: هر چقدر تولید زندانی در کشور کمتر شود به نفع نظام است و موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می شود و این به عملکرد تمامی دستگاه های اجرایی قانونگذاری، دستگاه قضایی و سایر نهادهای مرتبط و همچنین خانواده ها دارد؛ هرچقدر زندانی کمتری داشته باشیم بهتر می توانیم به اشتغال و حرفه آموزی آنان بپردازیم. مطهرنژاد در ادامه از پرداخت 35 میلیارد تومان حقوق و دستمزد در چهار سال گذشته به زندانیان خبرداد و گفت: دستمزد زندانیان نسبت به سال‌های گذشته 240 درصد رشد درآمدی داشته است . وی با بیان اینکه سالانه ۱۰۰ هزار زندانی در ۲۰۰ رشته فنی و حرفه ای موفق به کسب گواهینامه مهارت می‌شوند عنوان کرد: این امر نتیجه همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای و سازمان زندان‌ها و بنیاد تعاون زندانیان کشور است.

وی افزود: آمار بازگشت زندانیان دارای اشتغال کاهش یافته است و بر همین مبنا این نرخ از 46درصد به بین یک تا دو درصد رسیده است. مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور همچنین گفت: دومین طرح ملی پروژه آبیاری مکانیزه شرکت کشت و صنعت حامیان فدک، 400 هکتار باغ پسته مکانیزه و 440 هکتار از اراضی کشاورزی به بهره برداری رسیده است. وی افزود: با اجرای چهار طرح ملی تا پایان سال جاری 4800 هکتار از اراضی بنیاد تعاون از آبیاری غرقابی به مکانیزه شامل سنترپیوت ، کلاسیک، قطره ای، هیدرفلوم تبدیل می شود. مطهر نژاد ادامه داد: 35 درصد از اراضی بنیاد تعاون زندانیان تحت پوشش آبیاری مکانیزه قرار دارد و دراستان های کرمان ، گلستان، کردستان، یزد، فارس،کرمانشاه ومرکزی 4800 هکتار اراضی بنیاد به سیستم مکانیزه تبدیل شده است. مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان از ارائه خدمات فروشگاهی به مددجویان خبرداد و گفت: 1100 فروشگاه در زندان‌های کشور برای رفاه مددجویان ایجاد کرده‌ایم و خدمات مناسب و کالاهای دارای برند و دارای کیفیت به زندانیان عرضه می کنیم. مطهر نژاد موضوع سوء پیشینه را به عنوان یکی از موانع اشتغال زندانی پس از آزادی است بیان کرد و گفت:باید سازوکارهای قانونی در این زمینه ایجاد شود، راه اشتغال برای بسیاری از زندانیان پس از آزادی بسته شده است. وی تصریح کرد: این موضوع موجب می‌شود که زندانی بازهم به سمت تخلف و تکرار جرم کشانده شود که اگر مورد توجه قرار نگیرد شاهد آسیب‌های بیشتری در جامعه خواهیم بود. وی در پایان خاطرنشان ساخت: باید در این زمینه قانون اصلاح شود و موضوع سوء پیشینه در تخلفات سطحی و سبک نادیده گرفته شود تا مردم زندانی را بعد از آزادی بپذیرند و زمینه اشتغال آنان فراهم شود.

“ اشتغال دو هزار و 500 زندانی در زندان‌های البرز ”