جرایم جنگی عربستان در یمن با استفاده از بمب خوشه ای

کد خبر : #1834
تاریخ انتشار : شنبه, 19 دی 1394 10:51
تعداد بازدید کننده : 576
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جرایم جنگی عربستان در یمن با استفاده از بمب...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان «دیده بان حقوق بشر» با انتشار گزارشی اعلام نمود که «نیروهای ائتلاف» تحت رهبری عربستان سعودی در هفته جاری، با استفاده از بمب های خوشه ای اقدام به بمباران مناطق مسکونی در صنعا پایتخت یمن نموده اند.

دیده بان حقوق بشر با اعلام اینکه میزان تلفات این حمله مشخص نمی باشد، اعلام داشته است که ماهیت «غیر تفکیک کننده» بمب های خوشه ای چنین حملاتی را تبدیل به نقض شدید حقوق جنگ می کند. به گفته این سازمان غیر دولتی بین المللی، استفاده همراه با التفات از بمب های خوشه ای در مناطق مسکونی به ارتکاب «جرایم جنگی» می انجامد چرا که استفاده از چنین سلاحی در وسط جمعیت غیر نظامی حکایتگر وجود قصد آسیب رساندن به غیر نظامیان می باشد که از مصادیق جرایم جنگی می باشد. به گفته مدیر جنگ افزار دیده بان حقوق بشر، حملات اخیر نشان می دهد که ائتلاف تحت رهبری عربستان دغدغه ای نسبت به مستثنی کردن غیر نظامیان از فجایع جنگ ندارد.

تحقیقات سازمان دیده بان حقوق بشر نشان می دهد که بمب های خوشه ای استفاده شده در حملات روز ششم ژانویه همگی محصول سال ۱۹۷۸ میلادی ایالات متحده آمریکا می باشد. دیده بان حقوق بشر از ابتدای آغاز حملات ائتلاف سعودی به یمن بر این نکته تاکید داشته است که ایالات متحده یکی از طرفین درگیری در مخاصمه مسلحانه جاری در یمن می باشد که اقدام به تجهیز و تسلیح ائتلاف سعودی می نماید و بدین لحاظ نسبت به اعمال خود دارای مسوولیت می باشد.

سازمان دیده بان حقوق بشر در انتها از «شورای حقوق بشر» ملل متحد درخواست نموده است که اقدام به تشکیل یا هیات تحقیق مستقل نسبت به تحقیق نسبت به نقض حقوق جنگ در منازعه مسلحانه یمن نماید.

مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران

“ جرایم جنگی عربستان در یمن با استفاده از بمب خوشه ای ”