پنج هزارتیم اجتماعی برای پیشگیری از اعتیاد در تمام رده های سنی فعالیت می کنند

کد خبر : #1827
تاریخ انتشار : سه شنبه, 15 دی 1394 16:03
تعداد بازدید کننده : 433
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پنج هزارتیم اجتماعی برای پیشگیری از اعتیاد در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی از فعالیت پنج هزار تیم اجتماعی محور بهزیستی جهت پیشگیری از اعتیاد در قالب شبکه اترک خبر داد و گفت: آموزش این تیم ها برای همه گروه های سنی و در محله های متعدد است.

به گزارش ایرنا ازستاد مبارزه با موادمخدر، مجید رضا زاده افزود: برنامه توانمند سازی افراد که درمقابل اعتیاد و پیشنهاد دوستان بتوانند «نه» بگویند نیز از جمله برنامه های انجام شده توسط شبکه اترک است.
وی درمورد رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدراظهارکرد: این رویکرد بسیار درست و مناسب انتخاب شده چرا که برای مبارزه با اعتیاد و مواد مخدرچاره ای به جزء اجتماعی شدن نداریم و همه نهادهای اجتماعی لازم است در جهت مبارزه با این پدیده شوم در کشور همکاری کنند.
وی خاطرنشان کرد: بسترسازی مبارزه با مواد مخدر از طریق اجتماعی شدن آن انجام می شود، پیشگیری و درمان و به طور کلی همه اقدامات در این راستا باید از طریق اجتماعی شدن صورت گیرد و باید همه برنامه ها را در دل جامعه همچون خانواده و نهادهای آموزشی همچون آموزش و پرورش بیاوریم.
معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی ادامه داد: نقش آموزش در پیشگیری از اعتیاد بسیار کلیدی است و در برنامه سلامت خانواده عنصر اصلی و تاثیرگذاراست همچنین باید توجه داشت که برای ترویج یک برنامه پیشگیرانه ابتدا باید آن را در درون خانواده ها نهادینه کرد چرا که واحد اصلی تشکیل اجتماع خانواده به شمار می رود.
رضازاده درادامه با بیان اینکه نقش مادر در تربیت و آموزش به فرزندان تاثیرگذاراست، تصریح کرد: مادر نقش بسیار حائز اهمیتی در استقرار برنامه سلامت همچون برنامه پیشگیری از اعتیاد دارد بنابراین اگر بخواهیم به صورت اصولی و ریشه ای با اعتیاد مبارزه کنیم باید چند قدم به عقب رفته و به موضوع فرزند پروری و آموزش به فرزندان همچنین ارائه مهارت های زندگی توجه کنیم.
وی اضافه کرد: برنامه های بهزیستی نیز بیشتر متمرکز بر خانواده بوده و علاوه بر تهیه کتاب و متون علمی در برای کاهش آسیب های اجتماعی آموزش به نهاد خانواده را مورد اهتمام قرار داده ایم.
رضا زاده اظهارکرد: در این راستا جلسات اجتماع محور در تمامی محلات برگزار شده و آموزش زندگی و خانواده مورد توجه قرار گرفته است به صورتی که در بهزیستی شبکه گسترده نهادهای غیر دولتی را فعال کرده ایم و این شبکه ها در مساجد، خانه ها یا پارک ها جلساتی آموزشی و دوستانه برپرکرده و تجارب نیز در جهت کاهش آسیب های اجتماعی میان اعضای شرکت کننده منتقل می شود.

“ پنج هزارتیم اجتماعی برای پیشگیری از اعتیاد در تمام رده های سنی فعالیت می کنند ”