برای نهادینه‌کردن مکانیسم‌های پیشرفت زنان برنامه‌ریزی انجام شده است

کد خبر : #1823
تاریخ انتشار : سه شنبه, 15 دی 1394 15:21
تعداد بازدید کننده : 632
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
برای نهادینه‌کردن مکانیسم‌های پیشرفت زنان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
با بررسی تمامی عملکردها و آسیب‌شناسی های انجام شده در گذشته، شناسایی مسایل، اقدام فوری و جلب نگاه‌ها به این حساسیت‌ها و همچنین مدیریت ظرفیت‌ها و هماهنگی وظایف ذاتی دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی در امر زنان و خانواده به این نتیجه رسیدیم که به غیر از همکاری شبکه‌ای و به اشتراک گذاشتن تجارب و تخصص‌ها موفق نخواهیم شد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تأکید کرد: دولت تدبیر و امید از طریق بسترسازی و اعتمادسازی در صدد افزایش سرمایه اجتماعی کشور است.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، شهیندخت مولاوردی صبح دوشنبه در اختتامیه نشست منطقه‌ای و کارگاه‌های آموزشی تقویت همکاری‌های تخصصی شبکه‌ای سازمان‌های مردم نهاد حوزه زنان و خانواده و دستگاه‌های اجرایی شمال کشور، افزود: اعتمادسازی کاری بسیار ظریف است، چرا که اعتماد بسیار شکننده بوده و دولت و جامعه مدنی باید دست به دست هم دهند، تا امید جمعی حفظ شود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده که به استان گلستان سفر کرده است در تشریح بسترسازی برای افزایش سرمایه اجتماعی کشور، گفت: بسترسازی نیز ظرفیت‌سازی برای همکاری در برنامه‌ها و اقدام‌های جمعی و خیر عمومی می‌باشد.

مولاوردی با تأکید بر اینکه فرهنگ نیز همپایه اقتصاد نیاز به مقاومت‌سازی دارد، اظهار داشت: این فرآیند چند بُعدی و زمان‌بر در دستور کار دولت قرار گرفته است و باید در نظر داشت که تخریب سرمایه اجتماعی، بسیار راحت‌تر از تولید آن است و باید از این سرمایه اجتماعی در برنامه‌ها و اهداف خود بهره ببریم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه افزایش سرمایه اجتماعی، نیازمند پایش و رصد در فواصل زمانی مختلف است، گفت: برگزاری چنین نشست‌هایی آغاز یک راه است و انتظار داریم که آموزش‌های صورت گرفته در کارگاه‌های تخصصی در عمل کارآیی خود را نشان دهد.

مولاوردی در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این پرسش و دغدغه که چرا حمایت مؤثر و توانمندسازی‌های لازم درباره آسیب‌های اجتماعی زنان صورت نمی‌گیرد؟ تصریح کرد: تعدد متولیان در این بخش و قرار ندادن ظرفیت‌ها در کنار یکدیگر، منجر به اثربخش نبودن فعالیت‌ها در این حوزه شده است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تأکید کرد: در دولت تدبیر و امید با توجه به تأکیدات شخص رییس‌ جمهوری تلاش می‌شود تا از مشارکت مردم در مسیر رفع آسیب‌های اجتماعی استفاده شود.

مولاوردی در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره خانم مرجان نازقلیچی فرماندار بندر ترکمن، گفت: این مدیر نمونه دولت تدبیر و امید، همواره الگویی برای دیگر مدیران خواهد بود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به برگزاری نشست منطقه‌ای و کارگاه‌های آموزشی تقویت همکاری‌های تخصصی شبکه‌ای سازمان‌های مردم نهاد حوزه زنان و خانواده و دستگاه‌های اجرایی شمال کشور در استان گلستان، رسیدگی به موضوعات زن و خانواده در دولت تدبیر و امید را یکی از اهداف مهم برگزاری این نشست‌ها عنوان کرد و گفت: توسعه نامتوازن که دولت تدبیر و امید میراث‌دار آن بوده روندی است که جامعه ایرانی را طی سال‌ها و دهه‌های گذشته با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است.

مولاوردی ادامه داد: ما نیاز به برنامه‌ای داریم تا به توازن و پایداری برسیم و با برنامه‌ریزی‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مقدمات آن طی 5 سال آینده طرح ریزی خواهد شد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به ساز و کارها و مراجع ملی مختلفی که در دنیا درباره بهبود و شتاب وضعیت زنان وجود دارد، گفت: با الگوگیری از آنچه در جهان مطرح است، برای نهادینه کردن مکانیزم‌های پیشرفت زنان، برنامه‌ریزی انجام شده است.

مولاوردی تحقق عدالت جنسیتی و همچنین ارتقاء و توسعه سرمایه اجتماعی زنان و خانواده را از مهم‌ترین مأموریت‌های معاونت امور زنان و خانواده برشمرد و گفت: با بررسی تمامی عملکردها و آسیب‌شناسی های انجام شده در گذشته، شناسایی مسایل، اقدام فوری و جلب نگاه‌ها به این حساسیت‌ها و همچنین مدیریت ظرفیت‌ها و هماهنگی وظایف ذاتی دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی در امر زنان و خانواده به این نتیجه رسیدیم که به غیر از همکاری شبکه‌ای و به اشتراک گذاشتن تجارب و تخصص‌ها موفق نخواهیم شد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه فراز و فرودهای حوزه زنان و خانواده در طول 36 سال اخیر، متأثر از وضعیت جامعه بوده است، گفت: این امر در نهایت منجر به عدم تعادل و توازن، در حوزه زنان شده و باید تلاش و برنامه‌ریزی درستی انجام شود تا میزان پیشرفت‌ها در همه حوزه‌ها یکسان شده و تعادل جنسیتی را در همه عرصه‌ها و نقش‌های مختلف زنان ایرانی برقرار نماییم.

مولاوردی عدم گرایش جوانان به ازدواج، تهدید قلمداد شدن ورود دختران به دانشگاه‌ها، افزایش طلاق، حضور زنان بویژه دختران فارغ‌التحصیل در بازار کار، رواج افسردگی در دختران تحصیلکرده و سرپوش گذاشتن بر آسیب‌های اجتماعی را از مهم‌ترین مسایل و دغدغه‌های حوزه زنان و خانواده در اوایل روی کار آمدن دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: باید تلاش کنیم با پرداختن به این مباحث در جهت حل مشکلات زنان گام برداریم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده سپس به چالش‌های پیش رو در حوزه زنان و خانواده اشاره کرد و گفت: پس از بررسی کارشناسان همزمان با سفرهای استانی رییس‌ جمهوری 31 گزارش در این خصوص تهیه شد که منجر به تولید اطلس وضعیت زنان شد که این نشست‌ها نیز ماحصل همین اطلس است. پس از بررسی این گزارش‌ها به این نتیجه رسیدیم که استان‌های همجوار از لحاظ جغرافیایی، آسیب‌های اجتماعی مشترک دارند که باید برنامه خاص آن مناطق تدوین شود و با همکاری شبکه‌ای و تخصصی در راستای حل مشکلات گام برداریم.

مولاوردی ادامه داد: هدف نهایی، ارتقاء وضعیت اجتماعی زنان و خانواده است و از جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های مردم نهاد جلوگیری شود.

پایگاه تحلیلی خبری خانواده و زنان (مهر خانه)

“ برای نهادینه‌کردن مکانیسم‌های پیشرفت زنان برنامه‌ریزی انجام شده است ”