گزارش گزارشگر ویژه درخصوص خشونت علیه زنان در انگلیس

کد خبر : #1755
تاریخ انتشار : سه شنبه, 1 دی 1394 15:33
تعداد بازدید کننده : 530
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش گزارشگر ویژه درخصوص خشونت علیه زنان در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بر اساس گزارش گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان ، یکی از شایع ترین موارد خشونت علیه زنان در انگلستان، خشونت خانوادگی می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ، گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان طی یک سفر دو هفته ای به لندن از تاریخ از 31 مارس تا 15 آوریل 2014، اقدام به ارزیابی وضعیت زنان در این کشور نمود. وی گزارش یافته های خود را در تاریخ 19 می 2015 (29 اردیبهشت 94) در 24 صفحه منتشر نمود که اهم یافته های وی طبق این گزارش، به شرح ذیل می باشد.

خشونت علیه زنان در خانواده ها

بر اساس این گزارش، یکی از شایع ترین موارد خشونت علیه زنان در انگلستان، خشونت خانوادگی می باشد. تحقیقات در این زمینه حاکی از آن است که 30 درصد از زنان انگلیسی از سن 16 سالگی خشونت و سوء استفاده خانوادگی را تجربه نموده اند. همچنین، صرفا از سال 2012 تا 2013، 77 زن توسط والدین و یا همسران سابقشان کشته شده اند. در بخشی دیگر با اشاره به شیوع تجاوز جنسی خانوادگی، می افزاید: صرفا در ایرلند شمالی از سال 2012 تا 2013، 27190 حادثه علیه زنان گزارش شده که از این تعداد 404 مورد تجاوز جنسی اعضای خانواده به زنان همان خانواده بوده است. بر همین اساس، 697 زن که دارای فرزند بودند، توسط شوهرانشان از خانه بیرون انداخته شده و کماکان بی خانمان می باشند. در اسکاتلند نیز در بازه زمانی 2012 تا 2013، 60080 حادثه و خشونت رخ داده که 81 درصد از قربانیان این خشونت ها زنان بوده اند. ضمن اینکه در اسکاتلند تنها 6 درصد افرادی که بر اثر خشونت های خانوادگی به قتل می رسند، مرد هستند و مابقی زنان و کودکان هستند.

گزارشگر ویژه در بخشی دیگر از گزارش خود به ازدواج اجباری دختران در انگلستان اشاره می نماید و می افزاید: صرفا در سال 2013 تعداد 1302 مورد ازدواج اجباری ثبت شده که در آن حدود 40 درصد از قربانیان زیر سن 18 سال بوده اند. در میان دخترانی که به زور مجبور به ازدواج شده بودند، حدود 97 نفر از آنان دچار معلولیت جسمی و یا ذهنی بوده اند. همچنین با اشاره به اینکه اکثر کسانی که ازدواج اجباری نموده اند اقلیت ها و پناهندگان هستند، از بی توجهی دولت به این مسئله انتقاد نموده است.

این گزارش با اشاره به اینکه حداقل 66000 هزار زن در این کشور ختنه شده اند، افزود: دولت اطلاع رسانی دقیقی از عواقب این کار را به خانواده ها نمی دهد.

خشونت علیه زنان در جامعه

بخش دیگری از این گزارش به خشونت علیه زنان در اجتماع اختصاص داده شده است. در این بخش آمده است: صرفا در سال 2013، 60894 تجاوز جنسی به زنان در خارج از خانواده گزارش شده است که نسبت به سال 2012، 17 درصد افزایش یافته است. همچنین 91 درصد از زنان در انگلستان، قربانی انواع تجاوزات و تهدیدات جنسی بوده اند. بر اساس گفته های مصاحبه شوندگان، 38 درصد از زنان قربانی تجاوز جنسی در سال 2011 به دلیل نگرانی از اقدامات تلافی جویانه و یا آبروی خود، موارد تجاوز به خود را به هیچ کس نگفته اند و 87 درصد نیز به پلیس گزارش نداده اند. از طرف دیگر، صرفا در شهر لندن و در سال 2013، 42 درصد از زنان جوان بین 16 تا 18 سال تجاوز جنسی را تجربه نموده اند. وضعیت تجاوز به زنان در مدارس انگلستان نیز بر اساس این گزارش بسیار نگران کننده می باشد. بر اساس یک نظر سنجی در سال 2010 در میان دختران دانش آموز 16 تا 18 ساله، مشخص گردید که یک سوم از آنان حداقل یکبار مورد سوء استفاده جنسی توسط همکلاسی های خود قرار گرفته اند.

در بخش دیگری از خشونت اجتماعی علیه زنان، گزارشگر ویژه به خشونت اینترنتی علیه زنان اشاره نموده است و می افزاید: تحقیقات اخیر نشان می دهد که رفتارهای آسیب رسان در اینترنت علیه زنان از جمله تحقیر نمودن، ترساندن، آزار و پیام های جنسی بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. فعالیت زنان در گروه های جنایات سازمان یافته و وضعیت اسفناک آنان از دیگر مواردی است که توسط گزارشگر ویژه نسبت به آن ابراز نگرانی شده است. بر همین اساس، بیشتر دختران از طریق دوستانشان در مدرسه جذب گروه های سازمان یافته می شوند و مسؤلان آموزشی انگلستان اقدامی در این خصوص انجام نمی دهند.

خشونت در زندان

گزارشگر ویژه در این بخش اظهار نموده است که علیرغم چندین بار درخواست درخصوص بازدید از چند زندان در انگلیس، اما دولت این کشور با این درخواست وی مخالفت نموده است. وی می افزاید این اقدام انگلستان برخلاف دستورالعمل های مصوب شورای حقوق بشر سازمان ملل می باشد. همچنین با اشاره به اینکه جمعیت زنان در زندان های انگلستان در حال افزایش است، از شلوغی و وضعیت بد زندان ها در این کشور به شدت ابراز نگرانی نموده است. وی همچنین از وجود آمار بالای اقلیت های زندانی و مهاجران در زندان های انگلیس ابراز نگرانی نمود. بر همین اساس، 28 درصد از جمعیت زنان زندان های انگلستان را اقلیت های نژادی تشکیل می دهند.

طبق این گزارش، بسیاری از زنان اقلیت های قومی در مناطق محروم و بدون دسترسی به امکانات بهداشتی و آموزشی زندگی می کنند. همچنین بیش از نیمی از جمعیت زنان زندانی انگلیس حداقل یک بار سوء استفاده های جسمی، فیزیکی، و روحی را تجربه نموده اند. بسیاری از زنان در داخل زندان به دلیل شرایط وخیم، خودزنی نموده و چند مورد خودکشی نیز وجود داشته است. کمبود کارمند بویژه کارمند زن، نقض حریم خصوصی زنان توسط پرسنل مرد، برخورد خشن و ضرب و شتم زندانیان از دیگر موارد ذکر شده در این گزارش می باشد.

ملاحظات

1. گزارشگر کنونی ویژه حذف خشونت علیه زنان، خانم "دوبراوکا سیمونویچ[1]" از کشور کرواسی می باشد که از آگوست سال 2015 توسط شورای حقوق بشر انتخاب شده است.
2. گزارشگر ویژه پیشین حذف خشونت علیه زنان و تهیه کننده گزارش فوق، خانم "راشیدا مانجو" اهل آفریقای جنوبی و استاد حقوق در دانشگاه "کاپ" بود. وی از تاریخ آگوست 2009 تا جولای 2015 گزارشگر ویژه حذف خشونت علیه زنان بود.
3. روزنامه گاردین با انتشار گزارشی در سال 92 اظهار داشت: زنان در لندن از لحاظ دستمزد فاصله زیادی با مردان دارند. بر همین اساس، زنان لندنی 8/22 درصد کمتر از مردان دستمزد دریافت می کنند. این در حالی است که مردان 62 درصد مشاغل تمام وقت و پردرآمد در لندن را نیز در اختیار دارند. همچنین با توجه به آمار بالای خانواده های تک سرپرستی که زنان در آن سرپرست خانواده می باشند، از عدم حمایت دولت به چنین خانواده هایی انتقاد شده است.
4. دکتر نبیل خطاب، استاد دانشگاه بریستول، در طی سخنرانی خود در کنفرانس سالانه انجمن جامعه شناسی بریتانیا که در اردیبهشت 94 در گلاسگو برگزار شد، اذعان داشت: زنان مسلمان در انگلیس، در حدود 70 درصد بیشتر ممکن است برای یافتن شغل با شکست مواجه شوند. بررسی جدید نیروی کار ملی انگلستان نیز نشان می دهد که نرخ بیکاری در میان زنان مسلمان این کشور 18 درصد است، در حالیکه این نرخ برای زنان هندو 9 درصد و برای زنان سفیدپوست مسیحی 4 درصد است. پیش از این گفته می شد دلیل این مساله آنست که زنان مسلمان تحصیلات کمتری دارند و در تکلم زبان انگلیسی مهارت کافی ندارند، اما دکتر خطاب تاکید کرده است که این اختلاف تنها با تبعیض کاری قابل توجیه است. دکتر خطاب 2643 نمونه از بررسی نیروی کار ملی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده تا نرخ افرادی را که در یافتن شغل ناکام می مانند، مقایسه کند. وی این نمونه را برای مقایسه زنان دارای سطح تحصیلات و توانایی های زبانی مشابه و نیز با توجه به وضعیت تاهل، فرزند و میزان باورهای مذهبی تنظیم و کنترل نموده است. نتیجه بررسی او نشان می دهد که زنان مسلمان حتی اگر سطح تحصیلات یکسان و توانایی زبانی مشابهی داشته باشند، نسبت به زنان هم رده خود که مسیحی سفیدپوست هستند، 71 درصد کمتر شانس استخدام دارند. زنان هندو نیز 57 درصد کمتر از زنان سفیدپوست مسیحی استخدام می شوند.

“ گزارش گزارشگر ویژه درخصوص خشونت علیه زنان در انگلیس ”