پزشکان بدون مرز آمار جدیدی از حمله دو ماه پیش آمریکا به بیمارستان قندوز ارائه کرد

کد خبر : #1689
تاریخ انتشار : یکشنبه, 22 آذر 1394 14:49
تعداد بازدید کننده : 442
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پزشکان بدون مرز آمار جدیدی از حمله دو ماه پیش...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد، یافته‌های آنها نشان می‌دهد که در حمله هوایی دو ماه پیش آمریکا به بیمارستان این سازمان در قندوز، دست‌کم ٤٢ نفر کشته شده‌اند.


به گزارش ایسنا، نیمه شب سوم اکتبر، هواپیماهای آمریکایی این بیمارستان را بمباران کردند. این هواپیماها در عملیات پشتیبانی از نیروهای افغان که برای بیرون راندن شورشیان مسلح وابسته به گروه طالبان از شهر قندوز می‌جنگیدند، حضور داشتند.

آمار ابتدایی کشته‌های این حادثه ٣٠ نفر اعلام شده بود اما این نهاد بین‌المللی گفته که پس از بررسی همه‌جانبه اطلاعات بیمارستان و خانواده‌های بیماران این رقم به ٤٢ تن افزایش یافته است.

به گفته مسئولان پزشکان بدون مرز، ١٤ کارمند این نهاد، ٢٤ بیمار و ٤ نفر از اعضای خانواده بیماران در حمله جنگنده‌های آمریکایی کشته شده‌اند. با این حال پزشکان بدون مرز گفته که به دلیل آسیب دیدن بخشی از اطلاعات بیمارستان، مشخص کردن آمار نهایی تلفات این حمله بسیار دشوار است. دولت آمریکا مسئولیت این حمله را رسما بر عهده گرفته و گفته که حمله به درخواست نیروهای افغان و گروهی از کماندوهای آمریکایی انجام شده که برای بیرون راندن اعضای گروه طالبان از قندوز می‌جنگیدند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز در تماس تلفنی با ژوان لو، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز از حمله اشتباهی هواپیماهای آمریکایی به بیمارستان قندوز عذرخواهی کرد اما این سازمان هنوز از تقاضای خود برای انجام تحقیقات مستقل در مورد حمله دست برنداشته است.

این سازمان به تازگی درخواستی را با امضای بیش از نیم میلیون نفر از سراسر جهان به کاخ سفید تحویل داده است که در آن از آمریکا خواسته شده با بررسی مستقل حمله به بیمارستان قندوز موافقت کند. روز شنبه دفتر هیات کمک سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارش بررسی‌های خود از جنگ ٢٥روزه قندوز در دو ماه پیش، از این درخواست سازمان پزشکان بدون مرز حمایت کرد. با این حال یوناما آمار تلفات حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز را ٣٠ کشته و ٣٧ زخمی اعلام کرده است. پزشکان بدون مرز گفته است که حمله به بیمارستان این نهاد در قندوز می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود.

“ پزشکان بدون مرز آمار جدیدی از حمله دو ماه پیش آمریکا به بیمارستان قندوز ارائه کرد ”