تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان زندان‌ها و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به امضا...

کد خبر : #1680
تاریخ انتشار : یکشنبه, 22 آذر 1394 11:04
تعداد بازدید کننده : 656
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان زندان‌ها و معاونت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تفاهم‌نامه سازمان زندان‌ها و معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در راستای کمک به زنان زندانی و فرزندان آن‌ها به امضا رسید.

به نقل از روابط عمومی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، تفاهم نامه سازمان زندان‌ها و معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در راستای کمک به زنان زندانی و فرزندان آن‌ها و جلوگیری از آسیب‌هایی که متوجه خانواده زندانیان است، روز گذشته با حضور اصغر جهانگیر و شهیندخت مولاوردی به امضا رسید. 

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی در این نشست گفت: اعتقاد داریم که با خانواده زندانیان نباید مانند زندانی برخورد شود. وی با بیان اینکه متأسفانه حمایت هدفمند از خانواده زندانی نداریم، گفت: اگر چه انجمن‌های حمایت زندانیان در کشور داریم اما به خاطر نوع ساختار آن کمک قابل توجهی در این بخش صورت نمی‌گیرد و آن‌ها از حمایت کامل و کافی برخوردار نیستند. مشاور رئیس دستگاه قضا گفت: اعتقاد داریم که اگر به خانواده زندانی کمک کنیم در درجه اول به خودمان کمک کرده‌ایم. وی در ادامه گفت: کسانی که به هر دلیل سرپرست شان به زندان می‌افتد نیازمند کمک بیشتری هستند و با توجه به اینکه دچار مشکلات اقتصادی در کنار مشکلات فرهنگی و اجتماعی هستند ایفای نقش نهادهای مختلف ازجمله نهادهای دولتی در این خصوص می‌تواند کارساز باشد. رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه در ادامه افزود: نزدیک به 64 درصد از زندانیان متأهل هستند و اگر چه جامعه به سمت پیر شدن در حال حرکت است اما متأسفانه جامعه زندان به سمت جوان شدن پیش می‌رود و میانگین سن ورود به زندان در حال کاهش است. رئیس سازمان زندانها همچنین گفت: 46 درصد کسانی که وارد زندان می‌شوند بازگشت مجدد به زندان دارند دارای سابقه هستند و این نشان می‌دهد که جامعه، زندانی را پس از دوران محکومیت و متنبه شدن مورد حمایت قرار نداده و آن‌ها را درک نکرده است که پس از آزادی دوباره به زندان بازگشته‌اند. وی ادامه داد: براساس آمار جهانی 10 درصد زندانیان در جهان زن هستند درحالی که این آمار در کشور ما حدود 3 درصد است و آمار سه درصدی زندانیان زن نشان دهنده این است که زنان جامعه ما نسبت به قانون و حفظ ارزش‌ها توجه بیشتر دارند اما همین درصد کم هم باید مورد توجه قرار گیرد. رئیس سازمان زندان‌ها تصریح کرد: نزدیک به 65 درصد زنان که وارد زندان می‌شوند فاقد سابقه هستند و این زنگ خطری است که باید حمایت از بانوان را بیشتر کنیم.

شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در این جلسه اظهار کرد: دولت یازدهم رویکرد اجتماع محور برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی دارد و توانمندسازی گروه‌های مختلف زنان از برنامه‌های ماست. وی ادامه داد: در دو سال گذشته در دولت تدبیر و امید اقدامات زیادی انجام شده اما امیدواریم بتوانیم این اقدامات را گسترده‌تر در حوزه حمایت از خانواده زندانیان انجام دهیم. مولاوردی در ادامه گفت: باید با ایجاد اشتغال پایدار برای گروه‌های هدف بتوانیم زندگی سالم را برای آنان فراهم کنیم. معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: با توجه به اینکه برنامه ششم توسعه را در پیش داریم تلاش کرده‌ایم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا با یک هم افزایی خوب بتوانیم به سیاست‌های قوه قضائیه که همان حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری است، کمک کنیم.

“ تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان زندان‌ها و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به امضا رسید ”