157 کشور جهان خواستار پیوستن رژیم صهیونیستی به 'ان پی تی' شدند

کد خبر : #1676
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 18 آذر 1394 15:20
تعداد بازدید کننده : 556
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
157 کشور جهان خواستار پیوستن رژیم صهیونیستی به...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یکصد و پنجاه و هفت کشور جهان به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل درخصوص پیوستن رژیم صهیونیستی به معاهده منع گسترش سلاح هسته ای رأی مثبت دادند.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی 'الرای' ، مجمع عمومی سازمان ملل در نشست اخیر خود قطعنامه ای با عنوان 'خطر گسترش سلاح هسته ای در خاورمیانه' صادر کرد.
در این قطعنامه که با رأی مثبت 157 کشور به تصویب رسید، بر اهمیت پیوستن رژیم صهیونیستی به معاهده منع گسترش سلاح هسته ای، عدم بکارگیری و یا ذخیره سلاح هسته ای در فلسطین اشغالی و نابودی هرنوع سلاح اتمی و همچنین نظارت بین المللی بر تمامی نیروگاه ها و تاسیسات هسته ای این رژیم تاکید شد. بر اساس این گزارش، آمریکا، کانادا، میرونزیا، پاناما و رژیم صهیونیستی به این قطعنامه رأی مخالف و 20 کشور هم رأی ممتنع دادند. به گفته کارشناسان ، رژیم صهیونیستی با داشتن بیش از 200 کلاهک هسته ای تنها دارنده تسلیحات اتمی در خاورمیانه است. مجمع عمومی سازمان ملل دوشنبه قطعنامه پیشنهادی ایران درباره پیگیری خلع سلاح قدرت های هسته ای را به تصویب رساند. مجمع عمومی با 121 رای موافق در مقابل 48 رای مخالف و 12 رای ممتنع قطعنامه غیر الزام آور مصوب کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی را تصویب کرد.
این قطعنامه خواستار اقدام عملی همه کشورهای دارای تسلیحات هسته ای برای خلع سلاح و ارتقای ثبات و امنیت بین المللی برای همگان است.
این قطعنامه همچنین خواستار اقدامات یک جانبه این کشورها برای تعدیل زرادخانه های هسته ای خود و نیز شفافیت بیشتر در خصوص توانمندی های سلاح های هسته ای خود و اجرای توافقنامه های بین المللی است.
جمهوری اسلامی ایران این قطعنامه را بر مبنای مصوبات سه کنفرانس پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای در سال های 1995، 2000 و 2010 میلادی تنظیم کرده بود. اکثریت 120 کشور عضو جنبش عدم تعهد از این قطعنامه حمایت کردند اما آمریکا، اسرائیل، کانادا، انگلیس، روسیه، فرانسه و آلمان از جمله کشورهای مخالف با این قطعنامه بودند. چین، کره، ژاپن، هند و ایتالیا نیز به این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

“ 157 کشور جهان خواستار پیوستن رژیم صهیونیستی به 'ان پی تی' شدند ”