تبعیض مثبت برای زنان توجیه قانون اساسی دارد

کد خبر : #1669
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 18 آذر 1394 14:23
تعداد بازدید کننده : 666
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تبعیض مثبت برای زنان توجیه قانون اساسی دارد
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
همایش زنان در تاریخ مجالس ایران دیروز با قرائت پیام هاشمی‌رفسنجانی و رئیس دولت اصلاحات برگزار شد.

در بخشی از پیام هاشمی آمده است: «زمانی که با‌خبر شدم باید در همایش زنان در تاریخ مجالس ایران که با رویکرد توسعه مشارکت زنان در مجلس از سوی چند نهاد دولتی و خصوصی برگزار می‌شود پیام دهد بسیار خرسند شدم. این مهم نشان می‌دهد که زن ایرانی به آگاهی نسبی رسیده و از حصار تندروی‌ها رسته و می‌خواهد تفسیر عملی آیات و روایاتی باشد که در تعالیم اسلام برای شناخت جایگاه زنان آمده است. نگاهی از سر تأمل به حضور زنان در انتخابات ۹ دوره مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که آنچه امروز باعث ناخرسندی زنان شده به خودشان آن هم به‌عنوان نیمی از جامعه مربوط می‌شود که هنوز به باور میدانی برای توانایی زنان نرسیده است که اگر چنین می‌شد زمینه‌های منطقی و عقلانی برای اصلاح قوانین و یا تصویب قوانین جدید فراهم می‌شد. حسن سلیقه دست‌اندرکاران برگزاری همایش زنان در تاریخ مجالس ایران را می‌ستایم که در آستانه برگزاری دو انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز چنین اجتماعی را تشکیل می‌دهند که ان‌شاءالله مقدمه‌ای برای حضور پرشور زنان به‌عنوان نامزد و رأی‌دهنده در انتخابات باشد». در این همایش شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، با بیان اینکه قانون اساسی با سهمیه‌بندی جنسی در مجلس مخالف نیست، گفت: «شرایط نابرابر در رقابت سیاسی پدیده‌ای است که محصول تاریخی بلندمدت است».
مولاوردی با اشاره به اینکه زنان بیشتر از مردان متعهد به صلح هستند گفت: «در برخی مواقع مطرح می‌شود که در‌نظر‌گرفتن سهمیه‌بندی جنسی در مجلس و تبعیض مثبت به نفع زنان نیست و خلاف قانون است در‌حالی‌که با استناد به مقدمه قانون اساسی این موضوع رد می‌شود، چراکه در مقدمه قانون اشاره شده؛ زنان به علت ستم بیشتری که از نظام طاغوتی دیده‌اند، استیفای حقوق آنها هم بیشتر خواهد بود». «مولاوردی» فقر، ترس از بر‌عهده‌گرفتن شغل‌های مردانه، فرهنگ سیاسی که تلاش می‌کند حضور سیاسی زنان را منع ‌کند و همچنین تمایل‌نداشتن زنان در فضای سیاسی را از‌جمله مهم‌ترین عوامل حضور‌نداشتن زنان در فضاهای سیاسی عنوان کرد». او با تأکید بر اینکه باید پارلمانی داشته باشیم که تعادل جنسیتی در آن وجود داشته باشد افزود: «در ۱۱۰ کشور دنیا حضور زنان تأثیرات بسزایی داشته است. زنان آمادگی بیشتری برای همکاری بین‌ حزبی دارند و بر روی موضوعات مختلف، توافق احزاب مخالف را کسب می‌کنند».
«مولاوردی» جایگاه زنان در تاریخ مجالس ایران را به سه دوره بعد از مشروطه، پهلوی و جمهوری اسلامی تقسیم کرد و گفت: «یکی از مطالبات سیاسی زنان در دوران مشروطه، برخورداری از حق رأی بود اما ماده ۴ نظام‌نامه انتخابات، آنان را در کنار مهجورین و متکدیان قرار داده و از حق رأی‌دادن محروم کرده بود. ماده ۷ این نظام‌نامه حق انتخاب‌شدن را از زنان سلب کرده بود». معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه در دوره پهلوی دوم حق حضور زنان در مجلس ملی و سنا به رسمیت شناخته شد، افزود: «زنان در پیروزی انقلاب اسلامی نقش بی‌بدیلی داشتند و در این دوران نه‌تنها حق رأی و حق انتخاب‌شدن زنان سلب نشد بلکه حفظ و بر آن تأکید شد».
او به نقل‌قولی از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در روزنامه جام‌جم اشاره کرد و گفت: « آقای هاشمی گفتند که ۱۱ نفر از نمایندگان در آن زمان به امام خمینی(ره) نامه نوشته بودند و درخواست کرده بودند که حق انتخاب‌شدن زنان را تحریم کند اما امام فرموده بودند که این حرف‌ها ضرر دارد و سلب حق رأی زنان خلاف شرع است. رهبری هم در سومین نشست راهبردی خود با زنان به نقش امام اشاره کردند و بر این موضوع تأکید کردند که امام نقش مردم و همچنین نقش زنان را فهمیده بودند».
معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: جایگاه زنان با مشارکت ‌آنها درشکل‌گیری نهادهای قانون‌گذاری تناسب چندانی نداشته است و ما بعد از مجلس پنجم سیر نزولی حضور زنان را شاهد بودیم». «الهه کولایی» دبیر علمی همایش با بیان اینکه قصد داشتیم تا با برپایی همایشی به بحث و بررسی درباره راهکارهای هموارسازی امور دموکراتیک و ارتقا و پیشرفت کشور در این جهت بپردازیم، گفت: «سمینار زنان در تاریخ مجالس ایران صرفا یک سمینار علمی نیست و رویکردی اجتماعی و سیاسی دارد. هدف ما درگیرکردن و به‌حرکت‌درآوردن ظرفیت‌های علمی دانشگاه برای بهبود و کارکرد سیاسی است. جامعه ما در تاریخ منطقه و آسیا پیشتاز مشروطه‌خواهی است و درواقع بعد از روسیه (خاستگاهی آسیایی- اروپایی دارد) اولین کشوری که سعی در ایجاد پارلمان و مشروطه‌خواهی داشت، ایران بود». او افزود: در کشور ما حق رأی و حق انتخاب‌شدن برای زنان هم‌زمان مهیا شده است و این در حالی است که در کشورهای توسعه‌یافته این دو حق با فواصل زمانی از یکدیگر برای زنان متصور شده است. با‌این‌حال در شرایط فعلی در همین خاورمیانه و میان همسایگان هم نمره قابل قبولی نمی‌گیریم و امیدواریم چنین همایش‌هایی برای شناسایی و رفع نارسایی‌های موجود کمک کند».

“ تبعیض مثبت برای زنان توجیه قانون اساسی دارد ”