اختصاص ردیف بودجه ویژه برای عدالت آموزشی

کد خبر : #1614
تاریخ انتشار : یکشنبه, 8 آذر 1394 14:49
تعداد بازدید کننده : 546
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اختصاص ردیف بودجه ویژه برای عدالت آموزشی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نوبخت: می دانم بودجه آموزش و پرورش کفاف نمی‌دهد و هنوز هم خبر می‌رسد که در کشور مدارس کپرنشین وجود دارد.

مطالبات بازنشستگان، فرهنگیان و همچنین پرداخت حقوق بازنشستگان و حتی ارتقای دریافتی‌های شاغلان از طریق اجرای رتبه‌بندی در دست اجراست. وضعیت قبل و بعد از پرداخت یارانه نقدی خانواده‌هایی که در دودهک پایین درآمدی هستند بررسی و مشخص شد تنها 850 تومان به سمت آموزش رفته است. پس از رکود اقتصادی سال 90، خانواده‌هایی مخارج آموزشی‌شان را کنار گذاشته‌اند و به آن به چشم مخارج لوکس نگاه کرده‌اند.

کارشناسان اجتماعی معتقدند که معضل کودکان محروم از تحصیل، واقعیت غیر قابل انکار جامعه است. با این حال آمار دقیقی از کودکان خارج از چرخه تحصیل در جامعه وجود ندارد. همین موضوع موجب شد تا بسیاری از کارشناسان اجتماعی با همکاری انجمن‌های غیر دولتی بزرگترین گردهمایی ایرانی حامیان توسعه و عدالت آموزشی را دیروز در دانشگاه تهران برگزار کنند. برگزار کنندگان این همایش اعلام کردند مصمم هستند کودکانی که درس و مدرسه را به هزاران علت رها کرده‌اند و در خیابان‌های این شهر بساط پهن کرده‌اند، به مدرسه بکشانند. آنها خواستند به مسئولان یادآور شوند هنوز هم در این کشور دانش آموزانی هستند که در مدارسی درس می‌خوانند که نه دیوار دارد و نه سقف و نه حتی نیمکتی که روی آن بنشینند.موضوعی که محمد نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز بر آن تأکید کرد و گفت: «حتی اگر یک مدرسه کپری در کشور وجود داشته باشد برایم جای شرم دارد. نظام جمهوری اسلامی ایران برای حل و رفع محرومیت‌ها و مظلومیت‌ها شکل گرفته است و حالا به عنوان یک مسئول این کشور شرمنده دانش آموزانی هستم که با کمترین امکانات در این کشور درس می‌خوانند.» رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور همچنین در این همایش از اختصاص ردیف ویژه برای عدالت آموزشی در بودجه سال ۹۵ برای نخستین بار خبر داد.او تأکید کرد: «اعتبارات آموزش در سال‌های ٩٢ تا ٩٤ نزدیک به ٢ برابر شده و اعتبارات دانشگاه‌های مناطق محروم در این مدت از 370 میلیارد تومان به 730 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. البته بخوبی می‌دانم این بودجه کفاف نمی‌دهد و هنوز هم خبر می‌رسد که در کشور مدارس کپرنشین وجود دارد. دولت با محدودیت منابع مواجه است و روزی نمی‌شود که وزیری برای اعتبارات بیشتر تماس نگیرد. وزیر بهداشت از مشکلات بخش سلامت می‌گوید،وزیر شهرسازی از راه‌هایی می‌گوید که برای مردم خطرساز شده،وزیر آموزش عالی از کمبود بودجه دانشگاه‌ها می‌گوید و ما مانده‌ایم و اندک بودجه‌ای که نمی‌دانیم چه کنیم. با این حال می‌توانیم با استفاده از بخش غیردولتی، عدالت آموزشی را محقق کنیم. البته خرید خدمات آموزشی بدین ترتیب است که دانش‌آموزان رایگان تحصیل کنند ولی دولت موظف نباشد این پول را صرفاً به مدارس دولتی بدهد و باید سرانه را در اختیار مدارس غیردولتی نیز قرار داد تا دانش‌آموزان بتوانند در مدارس غیردولتی رایگان درس بخوانند و این نوع مناسبی از مشارکت بخش غیردولتی است.»
عدالت آموزشی در تهران هم وجود ندارد
مسئولان آموزش و پرورش هم بر این باورند که عدالت آموزشی در کشور وجود ندارد و در برخی مناطق امکانات آموزشی بالاتر و در منطقه‌ای امکانات آموزشی پایین تر است. این را معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد و گفت: «متأسفانه با وجود تلاش‌هایی که انجام شده و شاخص‌هایی که نشان می‌دهد دسترسی دانش آموزان به فرصت‌های آموزشی رو به افزایش است، سرعت این پیشرفت کم است و باید تلاش جدی تری در این زمینه صورت پذیرد. اگر در گذشته دانش آموزانی داشتیم که در برخی مناطق امکان ادامه تحصیل را نداشتند امروز دانش آموزان بسیاری داریم که تحصیل می‌کنند، اما کیفیت تحصیل در آنها بالا نیست. در همین تهران کیفیت آموزش در مناطق مختلف متفاوت است.» محمد بطحایی با اشاره به اینکه با هدف گذاری مثبت در برنامه ششم توسعه اقدام‌های خوبی در سال‌های آینده در زمینه توسعه عدالت آموزشی انجام می‌شود درباره سرانه مدارس در سال 95 گفت: «پیش‌بینی ما در برنامه ششم توسعه برای سرانه مدارس دست یافتن به مرتبه‌ای است که مدیران ما دیگر دغدغه تأمین هزینه‌های ضروری مدرسه را نداشته باشند.»
مخارج آموزشی برای برخی خانواده‌ها خدمتی لوکس است
تأثیر تحصیلات بردرآمد، مورد سنجش برخی از کارشناسان قرار گرفت که داده‌های آن نشان می‌دهد تأثیر افزایش درآمد در مقاطع ابتدایی و متوسطه در سیستان و بلوچستان 5/2 درصد و در تهران 5/7 درصد بوده است. این موضوعی بود که میثم هاشم خانی دبیر دومین کنفرانس توسعه و عدالت آموزشی به آن اشاره کرد و گفت: «بر اساس این تحقیقات، سهم هردانش آموز در مدارس دولتی ماهانه 2 هزار و300 تومان است، بخش عمده‌ای از بودجه آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق و تأمین تجهیزات می‌شود. این درحالی است که این سهم از سال 80 کاهش یافته است و باید گفت اکنون آموزش و پرورش از یک نهاد سیاستگذار به یک نهاد حسابدار تبدیل شده است.» هاشم خانی به پژوهشی که درباره ارتباط پرداخت یارانه نقدی با آموزش خانواده‌ها انجام شده اشاره کردو گفت: «وضعیت قبل و بعد از پرداخت یارانه نقدی خانواده‌هایی را که در دودهک پایین درآمدی هستند بررسی کردیم و مشخص شد تنها 850 تومان برای آموزش صرف شده است. پس از رکود اقتصادی سال 90، خانواده‌ها مخارج آموزشی شان را کنار گذاشته‌اند و به آن به چشم مخارج لوکس نگاه کرده‌اند.»
وعده نوبخت برای فرهنگیان
نوبخت همچنین در حاشیه دومین همایش توسعه و عدالت آموزشی وعده‌های خوشی هم برای فرهنگیان داشت. او در پاسخ به پرسشی درباره زمان پرداخت مطالبات فرهنگیان گفت: «مطالبات بازنشستگان، فرهنگیان و همچنین پرداخت حقوق بازنشستگان و حتی ارتقای دریافتی‌های شاغلان از طریق اجرای رتبه‌بندی در دست اجراست و در بودجه 95 نیز در چند ردیف گنجانده شده است.»

منبع: روزنامه ایران

“ اختصاص ردیف بودجه ویژه برای عدالت آموزشی ”