انگلیس به‌دلیل فروش موشک به عربستان برای کشتار غیر نظامیان محاکمه می‌شود

کد خبر : #1606
تاریخ انتشار : یکشنبه, 8 آذر 1394 12:10
تعداد بازدید کننده : 607
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انگلیس به‌دلیل فروش موشک به عربستان برای کشتار...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
وکلای وزارت خارجه انگلیس و دیپلمات ها هشدار می‌دهند که انگلیس به‌دلیل فروش موشک به عربستان سعودی که در کشتار غیرنظامیان یمنی استفاده شده، در معرض محاکمه قرار گرفته است.

به نقل از روزنامه ایندیپندنت، وکلای وزارت خارجه و دیپلمات های انگلیسی تاکید کردند: با افزایش شواهد مربوط به استفاده عربستان سعودی از موشک های خریداری شده از انگلیس در کشتار غیر نظامیان یمنی، انگلیس در معرض محاکمه به خاطر جنایات جنگی قرار گرفته است. مشاوران حقوقی فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس نسبت به فروش موشک های خاص به عربستان سعودی هشدار داده اند. این مساله در شرایطی است که 9 ماه از تجاوز رژیم آل سعود به یمن گذشته و دیپلمات ها و وکلای وزارت خارجه انگلیس نسبت به نقض احتمالی قوانین بین المللی در خصوص فروش موشک به ریاض هشدار داده اند.

از ماه مارس امسال، بمباران و محاصره بنادر یمن از سوی ائتلاف سعودی، خسارات زیادی را به یمن وارد کرده است. در تجاوز رژیم آل سعود به یمن تاکنون تعداد زیادی از شهروندان غیر نظامی کشته شده اند. بسیاری از مدارس، بیمارستان ها و سایر تاسیسات غیر نظامی نیز در این تجاوز وحشیانه تخریب شده است. دیدبان حقوق بشر و سایر سازمان های غیر دولتی اعلام کرده اند که سلاح های عرضه شده توسط انگلیس و آمریکا، غیر نظامیان یمنی را هدف قرار داده است. یکی از مشاوران حقوقی وزارت خارجه انگلیس تاکید کرد: وزیر خارجه انگلیس به این مساله اذعان کرده است که برخی سلاح های عرضه شده توسط انگلیس، توسط رژیم سعودی در یمن استفاده شده است. این در شرایطی است که ارتش عربستان نیز در تجاوز به یمن، هیچ گونه توجهی به قوانین انسانی بین المللی ندارد. مقام های وزارت خارجه انگلیس از این مساله نگران هستند که فروش تسلیحات و خدمات فنی به عربستان که به بمباران یمن کمک می کند، احتمالاً منجر به شکایت از انگلیس به اتهام حملات مستقیم به غیر نظامیان یمنی در دادگاه بین المللی کیفری شود.

یک وکیل دولت انگلیس نیز گفت: در حالی که انگلیس اکنون قصد دارد به آمریکا و فرانسه در جنگ علیه داعش در سوریه ملحق شود، باید بازنگری اساسی در خصوص مشروعیت تجاوز به یمن صورت گیرد. ممکن است یمن به یک جنگ فراموش شده تبدیل شود. این یک جنگ نیابتی است.

“ انگلیس به‌دلیل فروش موشک به عربستان برای کشتار غیر نظامیان محاکمه می‌شود ”