کودکان مهمترین قربانیان تغییرات آب و هوایی هستند

کد خبر : #1592
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 4 آذر 1394 12:38
تعداد بازدید کننده : 475
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کودکان مهمترین قربانیان تغییرات آب و هوایی هستند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یونیسف اعلام کرد کودکان نخستین قربانیان گرم شدن آب وهوای کره زمین هستند و ۶۵۰ میلیون نفر از آنان در مناطق مختلف در معرض پیامدهای تغییرات اقلیمی زندگی می کنند.

صندوق کودکان ملل متحد در تحقیقی که سه شنبه در فاصله چند روز مانده به کنفرانس آب و هوا در پاریس منتشر شد اعلام کرد حدود 530 میلیون کودک در کشورهایی زندگی می کنند که به طور مرتب با سیلاب های فاجعه بار( اغلب در آسیا) مواجه هستند و 160 میلیون کودک در مناطق دچار خشکسالی های شدید به ویژه در آفریقا زندگی می کنند. این تحقیق تاکید می کند شمار کودکانی که در معرض خطر تغییرات آب و هوایی قرار دارند نگران کننده است .

به گزارش خبرگرار صدا و سیما، نیکلاس ریس یکی از تدوین کنندگان این گزارش توضیح می دهد کودکان بیشترین آسیب را از تغییرات آب و هوایی متحمل می شوند آنها هم اکنون سنگین ترین زیان ها را از این اوضاع متحمل می شوند. حوادث جوی سخت که براثر افزایش دمای کره زمین شدت گرفته است (‌طوفان ها ،‌سیلاب ها ،‌خشکسالی و امواج گرما ) همچنین بیماری های مهم کودکان مانند مالاریا ،‌سوء تغذیه ،‌اسهال حاد و ذات الریه را سرعت می دهد. یونیسف خاطر نشان می کند خشکسالی ها کشتزارها را ویران می کند و موجب افزایش قیمت مواد غذایی می شود و سوء تغذیه را در کشورهای فقیر تشدید می کند. سوء تغذیه مسبب نیمی از موارد مرگ و میر در میان کودکان زیر پنج سال در جهان و نیز موارد تاخیر در رشد است.

کودکان زیر پنج سال نیز در برابر امواج گرما که اسهال های بعضا مرگباری را درپی دارد ، بسیار آسیب پذیر هستند . این تحقیق اعلام می کند در صورتی که اقداماتی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ( مهم ترین مسبب تغییرات آب و هوایی ) انجام شود ، کودکان بیشتری را می توان از تاثیرات مخرب تغییرات آب وهوایی نجات داد. نیکلاس ریس تاکید کرد :« باید همچنین نابرابری ها را کاهش داد : یک کودک فقیر و یک کودک ثروتمند برگ های برنده ای شبیه به هم در برابر سیلاب یا خشکسالی در اختیار ندارد. وی افزود:« هنگامی که یک فاجعه اقلیمی رخ می دهد هر کودک باید بتواند به مدرسه برود و به مراقبت هایی که نیاز دارد دسترسی داشته باشد. این تحقیق در فاصله زمانی چند روز مانده به آغاز به کار کنفرانس آب و هوایی پاریس (‌کوپ 21) منتشر می شود که هدف بلند پروازانه به دست آوردن تعهدات کافی برای محدود کردن روند گرم شدن کره زمین را تعیین کرده است.

“ کودکان مهمترین قربانیان تغییرات آب و هوایی هستند ”