افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی به علت طلاق

کد خبر : #1571
تاریخ انتشار : یکشنبه, 1 آذر 1394 16:18
تعداد بازدید کننده : 691
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت : تعداد زنان سرپرست خانواده ای که به علت طلاق تحت پوشش خدمات این سازمان قرار می گیرند، در حال افزایش است.

حبیب الله مسعودی فرید روز یکشنبه در نشست خبری با اشاره به آمار 22.6 طلاق به ازای هر یکصد ازدواج افزود: اولین علتی که زنان سرپرست خانواده تحت پوشش بهزیستی قرار می گیرند، با فراوانی 67 هزار نفر مربوط به ازکارافتادگی همسر، دومین علت با فراوانی 63 هزار نفر فوت همسر و سومین علت با فراوانی 35 هزار نفر مربوط به طلاق است. وی تصریح کرد: طبق آخرین آمار 2.5 میلیون خانواده زنان سرپرست در کشور وجود دارد که 180 هزار خانواده آن تحت پوشش بهزیستی است. وی ادامه داد: کیفیت زندگی زنانی که به علت طلاق سرپرست خانواده می شوند، پایین تر از کیفیت زندگی زنانی است که به علت فوت همسر سرپرست خانواده می شوند.  سن زنان سرپرست خانواده به علت طلاق پایین تر از زنان سرپرست خانواده به علت فوت همسر است.
به گزارش ایرنا، مسعودی فرید افزود: قبلا خدمات بهزیستی به زنان سرپرست خانواده عمدتا از جنس اقتصادی بود اما اکنون باید خدمات روانشناسی و مددکاری اجتماعی نیز به آنان ارائه شود.

** شایع ترین علت فرار دختران از خانه مشکلات خانوادگی است
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: شایع ترین علت فرار دختران از خانه مشکلات درون خانواده مانند پرخاشگری، اعتیاد، توهین و تحقیر است.
مسعودی فرید افزود: 10 درصد فرار دختران از خانه نیز به دلایلی مانند دوستی با جنس مخالف است. وی خاطرنشان کرد: 31 خانه سلامت برای دختران در معرض خشونت و آسیب در کشور وجود دارد که سال گذشته 506 دختر و امسال تاکنون 261 دختر را در این خانه ها پذیرش کرده اند که عمدتا زیر 18 سال سن داشته اند. وی افزود: 70 درصد این دختران نزد خانواده بازمی گردند.

**خارج شدن 10 هزار خانواده از چرخه حمایت مستقیم بهزیستی
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: 70 درصد زنان به علت فوت همسر، سرپرست خانواده می شوند که شایع ترین علت فوت همسر آنان نیز بیماری های قلبی و عروقی، حوادث و سرطان ها هستند و با کنترل این عوامل می توان از تعداد زنان سرپرست خانواده کاست. مسعودی فرید افزود: طبق برنامه پنجم مقرر شده که 10 درصد افراد تحت پوشش بهزیستی از چرخه حمایت مستقیم خارج شوند که سال گذشته 15 هزار خانواده واجد شرایط از چرخه حمایت مستقیم بهزیستی خارج شدند. وی با اشاره به تحت پوشش بودن 17 هزار دانشجو و 84 هزار دانش آموز در بهزیستی ، خاطرنشان کرد: 54 هزار زن سرپرست خانواده در مناطق شهری و 46 هزار زن سرپرست خانواده در مناطق روستایی و عشایری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.

**مستمری کم زنان سرپرست خانوار
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: در برنامه چهارم توسعه قرار بود میزان پرداختی به زنان سرپرست خانواده، حداقل 40 درصد میزان قانون کار باشد اما اکنون مستمری این زنان بطور میانگین کمتر از 70 هزار تومان است یعنی حداقل 10 درصد میزان قانون کار را به آنان پرداخت می کنیم.

**کمبود مهارت های اجتماعی همسران ، علت اصلی طلاق است
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: طبق مطالعات انجام شده در ایران، یکی از مهم ترین دلایل اصلی طلاق، کمبود مهارت های اجتماعی همسران است بنابراین باید اقدامات توانمندسازی خانواده ها در این زمینه انجام شود. مسعودی فرید در ادامه به طرح کاهش طلاق (طرح بشیر) اشاره کرد و افزود: در این کار از کلینیک های مددکاری اجتماعی نیز کمک می گیریم.

**اظهاراتی در خصوص امکان واگذاری حوزه زنان سرپرست خانوار به کمیته امداد
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در پاسخ به این سووال که آیا می توان حوزه زنان سرپرست خانوار بهزیستی را به کمیته امداد واگذار کرد، گفت: خدمات حمایتی را نمی توان از حمایت توانبخشی جدا کرد و نمی توان از سازمان بهزیستی خواست که فقط خدمات اجتماعی را ارایه دهد. مسعودی فرید افزود: نمی توان به مجموعه ای از زنان سرپرست خانوار که همسر معلول دارند گفت برای خدمات حمایتی به یک سازمان و برای خدمات توانبخشی به یک سازمان دیگر مراجعه کنند از سوی دیگر سازمان ارایه دهنده خدمات باید بتواند بطور مثال در مجلس نیز پاسخگو باشد. وی ادامه داد: بهتر است به جای تفکیک خدمات حمایتی از اجتماعی ، مدل های و فرایندهای خدمات، یکسان سازی شود.

**چهار بخش پاسخگوی آسیب های اجتماعی در بهزیستی
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی از خط تلفنی اورژانس اجتماعی 123 ، خدمات سیار اورژانس، مراکز مداخله در بحران و پایگاه های خدمات اجتماعی به عنوان چهار بخش پاسخگوی آسیب های اجتماعی در بهزیستی نام برد و گفت: سالانه حدود 600 هزار تماس با خط اورژانس اجتماعی 123 گرفته می شود. مسعودی فرید افزود: از این 600 هزار تماس فقط 150 هزار تماس با حوزه اورژانس اجتماعی مرتبط بود.

**خدمات سیار اورژانس
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: 300 خودروی خدمات سیار اورژانس در کشور وجود دارد که در این خودروها ، مددکار اجتماعی و روانشناس کارشناس حضور دارند. مسعودی فرید افزود: خودروهای خدمات سیار اورژانس سال گذشته 130 هزار ماموریت انجام دادند.

**مراکز مداخله در بحران
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: خدمات تخصصی آسیب های اجتماعی با حضور مددکار اجتماعی، پزشک، کارشناس حقوقی و روانشناس در مراکز مداخله در بحران انجام می شود. مسعودی فرید افزود: افراد دچار آسیب های اجتماعی مانند کودک آزاری و همسرآزاری تا 21 روز می توانند بطور موقت با حکم قضایی در این مراکز اقامت کنند و در صورت نیاز مدت اقامت آنان تا 21 روز دیگر تمدید می شود. وی یادآور شد: 170 مرکز مداخله در بحران در کشور وجود دارد.

**80 شهر بالای 50 هزار نفر ، اورژانس اجتماعی ندارند
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: با اینکه اورژانس اجتماعی از سال 78 کار خود را آغاز کرده اما آیین نامه فوریت های اجتماعی در سال 92 به تصویب دولت رسید و طبق آن ، همه شهرهای بالای 50 هزار نفر باید دارای اورژانس اجتماعی باشند. مسعودی فرید افزود: هم اکنون 80 شهر بالای 50 هزار نفر ، اورژانس اجتماعی ندارند.

**8.5 درصد تماس های 123 مربوط به کودک آزاری است
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: 8.5 درصد تماس های خط اورژانس اجتماعی 123 مربوط به کودک آزاری و 7 درصد تماس ها نیز مربوط به همسرآزاری است. مسعودی فرید افزود: این آمار ها به هیچوجه نشاندهنده آمار کودک آزاری در کشور نیست زیرا بدترین نوع کودک آزاری در همه کشورها کمتر از پنج سال صورت می گیرد که نمی تواند آن را اعلام کند. وی خاطرنشان کرد: اغلب افراد تماس گیرنده با خط اورژانس 123 درخصوص کودک آزاری، همسایه ها و اقوام او هستند. معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: بیش از 50 درصد موارد سوء رفتار با کودکان مربوط به غفلت از کودکان می شود بطور مثال والدین برای کودکان وقت نمی گذارند که البته ما به این موارد کمتر می پردازیم. مسعودی فرید افزود: عمده موارد کودک آزاری که به ما گزارش می شود ، فیزیکی است زیرا کودک آزاری های روانی مانند مقایسه کودک با هم سالان خود و تحقیر او، غیرمشهود است. به گفته وی، طبق قانون حمایت از کودک ، کودک آزاری جرم است و پشت بسیاری از موارد کودک آزاری ، پدر و مادرها قرار دارند که اغلب آنها در اثر مصرف مواد مخدر است. معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی از تکان دادن کودک به عنوان یکی از موارد کودک آزاری نام برد و گفت: به شدت تکان دادن کودک به نام سندروم تکان دادن مطرح است که موجب خونریزی مغزی کودکان می شود.
مسعودی فرید تصریح کرد: بسیاری از موارد تنبیه کودکان به خاطر تنبیه کودک نیست بلکه به خاطر عصبانیت خود والدین است.

**پایگاه های خدمات اجتماعی
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: اکنون 170 پایگاه خدمات اجتماعی با حضور دو روانشناس یا مددکار اجتماعی در سراسر کشور فعالیت دارند. مسعودی فرید با اشاره به وجود 900 محله حاشیه نشین و آسیب خیز شهری در کشور افزود: این پایگاه ها در مناطق حاشیه نشین و آسیب پذیر شهری فعالیت دارند. وی تصریح کرد: حداقل سالانه 30 میلیون تومان برای هر یک پایگاه خدمات اجتماعی نیاز داریم ؛ 60 درصد از 170 پایگاه خدمات اجتماعی در کشور غیردولتی هستند و می خواهیم طی دو سال آینده همه آنها غیردولتی شوند.

**طرح راه اندازی مهدهای کودک دوستدار خانواده
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: می خواهیم مانند بیمارستان های دوستدار کودک، مهدهای کودک دوستدار خانواده راه اندازی کنیم. مسعودی فرید افزود: در این مهدها، مهارت های فرزندپروری و زندگی ، آموزش داده خواهد شد. وی تصریح کرد: فقط 10 درصد کودکان ایرانی وارد مهدهای کودک می شوند در حالیکه در کشوری مانند ژاپن تمام کودکان سه تا 6 سال باید مهدکودک بروند در غیراینصورت والدین مجرم هستند؛ با توجه به ورود 95 درصد کودکان به نظام آموزشی آموزش و پرورش ، این آموزش ها باید در مدارس و کتاب های درسی ورود پیدا کند.

**خانه های امن
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: 18 خانه امن در کشور برای زنانی که به دلایل مختلف از خانه خارج شده و جایی برای ماندن ندارند، وجود دارد. مسعودی فرید افزود: زنان در شهرهایی که خانه امن ندارند ، از مراکز مداخله بحران استفاده می کنند و یک تا سه ماه می توانند در آنجا اقامت کنند؛ هدف از ایجاد این مراکز بازگشت زن و کودک به خانواده واجد شرایط است. وی با اشاره به وجود 720 خانه امن در کشوری مانند آمریکا گفت: در نظر است تا اواسط سال آینده در بقیه استان ها نیز خانه های امن ایجاد شود. وی یادآور شد: سال گذشته یکهزار و 200 نفر در خانه های امن پذیرش شدند و امسال تاکنون 700 نفر مراجعه داشتیم.
مسعودی فرید اضافه کرد: میزان آسیب های اجتماعی در کلان شهرها مانند تهران، فارس، خوزستان، اصفهان و خراسان رضوی بیشتر از سایر مناطق است.

“ افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی به علت طلاق ”