دو روی سکه حقوق بشر در شورای امنیت

کد خبر : #1568
تاریخ انتشار : یکشنبه, 1 آذر 1394 16:09
تعداد بازدید کننده : 644
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دو روی سکه حقوق بشر در شورای امنیت
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در حالی پنجشنبه عصر قطعنامه ای درباره نقض حقوق بشر در مورد ایران صادر کرد که حامیان این قطعنامه خود سابقه گسترده ای در نقض حقوق بشر در جهان دارند واقعیتی که سیاستهای دوگانه شورای امنیت در قبال مسئله حقوق بشر را دوباره آشکار می سازد.

این قطعنامه با هفتاد و شش رای موافق، پنجاه و پنج رای مخالف و شصت و هشت رای ممتنع به تصویب رسید. آمریکا و رژیم صهیونیستی که هر دو به عنوان ناقضان جدی حقوق بشر در جامعه جهانی شناخته شده اند، به این قطعنامه رای مثبت دادند. به دنبال صدور این قطعنامه معاون نماینده ایران در سازمان ملل تاکید کرد که ادعاهای مطرح شده در این قطعنامه بی پایه و اساس بوده اند. این قطعنامه در حالی صادر شده است که شورای امنیت همچنان چشم خود را به روی نقض گسترده جهانی حقوق بشر توسط آمریکا و هم پیمانانش بسته است. چنین رویکردی مدتهاست که به اصول اولیه سازمان ملل خدشه وارد کرده و نشان داده است اکثر قطعنامه های صادر شده توسط شورای امنیت جانبدارانه و تحت فشار قدرتهای غربی تصویب شده اند.
به گزارش ایرنا، آنچه مسلم است سیاستهای غیرمنصفانه شورای امنیت در قبال ایران بوده است. مشخص نیست که شورای امنیت چه زمانی اقدامات آمریکا و هم پیمانانش از جمله رژیم صهیونیستی را به دلیل جنایاتشان در کشورهای مختلف محکوم خواهد کرد؟ این سوال مطرح است که آیا اصلا شورای امنیت قصد دارد نقض حقوق بشر توسط آمریکا و هم پیمانانش را بررسی کند و یاهمچنان تحت فشار قدرتهای غربی قطعنامه های غیرعادلانه تصویب می کند؟ چرا شورای امنیت سازمان ملل اقدامی در احقاق حق فلسطینی ها در برابر جنایات مکرر رژیم صهیونیستی انجام نمی دهد؟ مستندات بین المللی حاکی از آن است که آمریکا و هم پیمانانش فقط در راستای اهداف و منافع خود حقوق بشر را مطرح می کنند و به هیچ وجه به رعایت اصول حقوق بشر اعتقادی ندارند.
کشورهای غربی به ویژه آمریکا و انگلیس بارها به بهانه حمایت از دموکراسی و حقوق بشر در امور داخلی سایر کشور ها مداخله کرده و تبلیغات دروغین با رسانه های خود علیه برخی کشورهای به راه انداخته اند، اما بررسی وضعیت حقوق بشر در این کشور ها نشان می دهد که واشنگتن و کشورهای متحدش نقش موثری در نقض حقوق بشر در جهان داشته اند. این در حالی است که سازمان های حقوق بشری شناخته شده در جهان از جمله عفو بین الملل، نگرانی جدی خود را از نقض حقوق بشر توسط آمریکا و انگلیس اعلام کرده اند.
حقوق بشر از جمله مفاهیم مهم در عرصه بین المللی است که جایگاه ویژه ای در جهان داشته است. در دهه های اخیر قدرت های غربی همچنان در حال استفاده از مسئله حقوق بشر به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف خود در جهان هستند. بارها اثبات شده است که آمریکا و هم پیمانانش نه تنها صلاحیت صحبت از رعایت حقوق بشر را ندارند بلکه باید به دلیل نقض آشکار حقوق بشر در سازمانهای معتبر جهانی محاکمه شوند.
از جمله موادی که شورای امنیت هیچگاه نخواسته به آن توجه کند، نقض حقوق بشر توسط آمریکا در داخل و عرصه بین الملل است. دولتهای آمریکا با رویه سیاسی خود، عامل نقض حقوق بشر بوده اند و این در حالی است که به نظر می رسد هیچ سازمان بین المللی توان محاکمه آمریکا به دلیل نقض حقوق بشر را نداشته اند.
در داخل آمریکا موارد زیادی از نقض حقوق بشر را می توان نام برد که هر کدام به صورت نظام مند بوده اند. شکنجه های گسترده زندانیان در زندان های آمریکا، خشونت فزاینده پلیس آمریکا علیه اقلیت ها به ویژه سیاه پوستان در این کشور که منجر به تظاهرات های گسترده در این کشور نیز شده بود، وجود زندان گوانتانامو که زیرپا گذاشتن حقوق اولیه انسان به صورت گسترده در آن گزارش شده است، جاسوسی ها از حریم خصوصی شهروندان به بهانه مبارزه با تروریسم از جمله موارد بیشمار نقض حقوق بشر در آمریکا بوده است.
در عرصه بین الملل نیز آمریکا ، فرانسه و دیگر هم پیمانانش در حالی ادعای حفاظت از حقوق بشر می کنند که با حمایت از رژیم های سرکوبگری همچون رژیم آل خلیفه و برخی کشورهای عرب مداخله گر در امور دیگری کشورها نشان داده اند که همچنان مسئله حقوق بشر را به عنوان دستاویزی برای رسیدن به اهدافشان در خاورمیانه استفا ده می کنندو معلوم نیست چرا این کشورها نسبت به کشتار مردم بی دفاع در بحرین و سرکوب معترضان در عربستان اعتراض نمی کنند؟
غرب به هدایت آمریکا از جایگاه قدرتمند جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه و عرصه بین الملل آگاه است و به همین دلیل تلاش می کند با ابزارهای مختلف از طریق سازمان های بین المللی اتهامات دروغ و بی پایه و اساسی را علیه ایران مطرح کند تا شاید بتواند این جایگاه را تحت الشعاع تبلیغات غیرواقعی خود قرار دهد.
در واقع در دهه های اخیر اعمال فشار قدرتهای جهان بر شورای امنیت سازمان ملل در مورد موضوعات مختلف سبب شده است تا درخواست ها برای اعمال اصلاحات در شورای امنیت و تجدیدنظر در رویکردهای این شورا از گوشه و کنار جهان به گوش رسد.

“ دو روی سکه حقوق بشر در شورای امنیت ”