مسلمانان در انگلیس به گونه ای سازمان یافته تحت فشار قرار گرفته اند

کد خبر : #1547
تاریخ انتشار : شنبه, 30 آبان 1394 9:39
تعداد بازدید کننده : 658
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مسلمانان در انگلیس به گونه ای سازمان یافته تحت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
'دیوید میلر' استاد جامعه شناسی دانشگاه «بث»، همزمان با انتشار گزارش هایی در مورد افزایش شمار جرائم ناشی از تنفر علیه مسلمانان در انگلیس به دنبال حوادث تروریستی پاریس،گفت: مسلمانان به گونه ای سازمان یافته تحت فشار قرار گرفته اند.

به گزارش سازمان دفاع از قربانیان خشونت به نقل از ایرنا، «دیوید میلر» استاد جامعه شناسی دانشگاه «بث» گفت: به رغم فشارهایی که علیه مسلمانان در انگلیس وارد می شود و حملاتی که در خیابان ها علیه آن ها صورت می گیرد، اما آنچه سبب تحریک بیشتر این جریان (اسلام هراسی) شده است دستگاه و قوانین مبارزه با تروریسم دولت [انگلیس] است. به نظر من این مساله به گونه ای سازمان یافته مسلمانان را تحت فشار قرار داده است و نقش مهمی را در هدف قرار دادن آن ها بازی می کند. مجموعه اقداماتی که دولت در چارچوب مبارزه با تروریسم و افراط گرایی صورت می دهد علاوه بر اینکه مسلمانان را هدف قرار می دهد به این اندیشه که ‘مسلمانان مظنون هستند’ نیز مشروعیت می بخشد.
میلر در پاسخ به این سؤال که چه عاملی سبب تشدید اسلام هراسی شده است، گفت: چندین عامل در این جریان مطرح است. از یک سو در جریان ارزیابی سرویس های امنیتی در خصوص تهدیدهای تروریستی در کشور، تدابیر ناسنجیده ای اتخاذ شده است. از سوی دیگر به نظر می رسد که بخش هایی از دولت هستند که نمی خواهند به دلیل تصمیمات نسنجیده شان مورد نکوهش قرار گیرند. زمانی که یک میلیون نفر در سال 2003 میلادی علیه جنگ با عراق تظاهرات کردند، آن ها (دولت) این را دوست نداشتند. دولت می خواست این جریان را به حاشیه ببرد و لذا تلاش کرد که آن را به اسلام نسبت دهد. این در حالی است که این کمپین از سوی اکثر مردم انگلیس مورد حمایت قرار گرفته بود. از این رو آن ها فقط مسلمانان را هدف قرار نداده و با شماری از کارزارهای مدنی نیز مخالفت کرده اند. «این قبیل رفتارها بخشی از راهبرد آن هاست» و آن ها مخالف حقوق دمکراتیک مردم هستند.
این استاد جامعه شناسی در پاسخ به سووالی در مورد وضعیت آینده جامعه مسلمانان در انگلیس و سایر کشورهای اروپایی، گفت: تا زمانی که ناآرامی ها در خاورمیانه فروکش نکند شرایط به همین وضع کنونی باقی خواهد ماند. کاملاً مشخص است که این شرایط پس از دخالت های نظامی در افغانستان در سال 2001 و به دنبال آن در عراق در سال 2003 آغاز شد و سپس به سایر مناطق شمال آفریقا سرایت کرد. اکنون مجموعه ای از ناآرامی ها در جریان است و مادامی که این مسائل حل نشود، شرایط مسلمانان در کشورهای اروپایی بهتر نخواهد شد. «تل ماما» یک نهاد حامی حقوق مسلمانان در انگلیس روز جمعه اعلام کرد که به دنبال حملات اخیر تروریستی پاریس شمار جرائم ناشی از تنفر علیه مسلمانان و اسلام هراسی افزایش بی سابقه ای داشته است. این نهاد مدنی در گزارشی اعلام کرد: 91 جرم ناشی از تنفر علیه مسلمانان از روز شنبه هفته گذشته تاکنون در انگلیس گزارش شده که اکثر جرائم گزارش شده علیه زنان مسلمان، در خیابان های شهر و معابر عمومی رخ داده است. به ادعای این نهاد مدنی شمار جرائم تنفر علیه مسلمانان 70 درصد طی یک سال گذشته رشد داشته است.
کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس نیز هفته گذشته با انتشار گزارشی در خصوص وضعیت جامعه مسلمانان در انگلیس ، عنوان کرد که فضای تنفر علیه مسلمانان تشدید شده است. در این گزارش که در آن از تعداد زیادی از مسلمانان انگلیس نظرسنجی به عمل آمده، عنوان شده است: شرایط اسلام هراسی در قیاس با سال 2010 میلادی به مراتب بدتر شده و هم اکنون اسلام هراسی به عنوان الگویی برای تبعیض نژادی علیه گروه های اسلامی مبدل گردیده است. کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس در این گزارش عنوان کرده است: تجربه آن هایی که در معرض اتهامات کلیشه ای علیه مسلمانان قرارگرفته اند، از 10درصد در سال 2010 میلادی به 39.4 درصد در سال 2015 میلادی افزایش یافته است. همچنین 21 درصد از آن هایی که خود را مقید به اجرای احکام اسلامی می دانند مدعی هستند که سیاستمداران انگلیسی دین اسلام را مشکل ساز می خوانند.

“ مسلمانان در انگلیس به گونه ای سازمان یافته تحت فشار قرار گرفته اند ”