دانشمند ایرانی برنده جایزه سالیانه سازمان منع سلاح های شیمیایی در لاهه شد

کد خبر : #1538
تاریخ انتشار : سه شنبه, 26 آبان 1394 13:43
تعداد بازدید کننده : 711
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دانشمند ایرانی برنده جایزه سالیانه سازمان منع...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بنا بر اعلام دبیرخانه فنی سازمان منع سلاحهای شیمیایی (OPCW) از هلند، پروفسور مهدی بلالی مود، استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد و عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران، به همراه پروفسور آلیستر هی از دانشگاه لیدز بریتانیا برندگان امسال جایزه سازمان منع سلاحهای شیمیایی - لاهه شدند.

 

به دنبال اعطای جایزه صلح نوبل سال 2013 به سازمان منع سلاحهای شیمیایی، این سازمان تصمیم گرفت تا با مشارکت شهرداری شهر لاهه، همه ساله حایزه ای را به افراد و سازمانهای فعال در زمینه رسیدن به جهانی عاری از سلاحهای شیمیایی و کمک به قربانیان این سلاح ها اعطا کند و سال گذشته در اولین دوره اعطای این جایزه، یک موسسه فنلاندی و یک دانشمند استرالیایی برنده این جایزه شدند.

بر اساس اعلام سازمان منع سلاحهای شیمیایی، انتخاب پروفسور بلالی مود بعنوان برنده جایزه 2015 این سازمان به دلیل تلاشهای خستگی ناپذیر این استاد پزشکی و سم شناسی در آموزش پزشکان در سطح جهان در این حوزه، درمان مصدومان شیمیایی در سه دهه گذشته و نیز مشارکت در برنامه های آموزشی سازمان منع سلاحهای شیمیایی بوده است.

پروفسور بلالی مود، رئیس بخش سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و از پزشکان معالج جانبازان شیمیایی، از چهره های بین المللی در عرصه پزشکی ، مشاور ارشد سازمان بهداشت جهانی و عضو چندین انچمن علمی در جهان بوده و متولد سال1321 در بیرجند است.


گفتنی است حکومت عراق در زمان صدام حسین به طرز گسترده‌ای از سلاح‌های شیمیایی برای مقابله با مخالفان و جنگ ایران استفاده کرد و مناطق عملیاتی جنگی ، سردشت ، پیرانشهر، طلاییه و حلبچه برخی از مهمترین محل های مورد حمله شیمیایی علیه ایران توسط عراق بوده اند.
در مجموع عراق در ۳۷۸ مورد حمله شیمیایی در طول هشت سال جنگ با ایران، موجب کشته و زخمی شدن بیش از ۵۰۰۰۰ نفر شد.

“ دانشمند ایرانی برنده جایزه سالیانه سازمان منع سلاح های شیمیایی در لاهه شد ”