شورشیان سوری مرتکب جرایم جنگی شده اند

کد خبر : #1487
تاریخ انتشار : دوشنبه, 18 آبان 1394 12:55
تعداد بازدید کننده : 615
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
شورشیان سوری مرتکب جرایم جنگی شده اند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان «دیده بان حقوق بشر» اعلام نمود که شورشیان سوری جان شهروندان بی گناه به خصوص زنان و همچنین سربازان زندانی سوری را با قرار دادن ایشان در قفس های فلزی در منطقه «گوتای شرقی» و استفاده از ایشان به عنوان سپر انسانی به خطر انداخته اند.

به گفته دیده بان حقوق بشر قرار دادن شهروندان در چنین وضعیتی، آن ها را به صورت غیرقانونی در خطر شدید ضرر قرار می دهد. به گفته این سازمان، این اقدام منطبق با عناوین مجرمانه «گروگان گیری» و «هتک کرامت انسانی» است که هردو از رفتارهای مادی سازنده «جرایم جنگی » می باشد.

«هیچ چیزی نمی تواند توجیه کننده در قفس قرار دادن انسان ها و قرار دادن ایشان در معرض خطر باشد حتی اگر با انگیزه متوقف ساختن حملات دولتی باشد». معاون مدیر خاورمیانه دیده بان حقوق بشر این سخنان را ایراد کرده است.

منابع خبری دیده بان حقوق بشر گروه «جیش الاسلام» را مسوول این رفتار مجرمانه عنوان کرده اند. این گروه با قرار دادن قفس های فلزی حاوی تعدادی زن و مرد بر روی ماشین های باری از ایشان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده تا مانع حملات هوایی علیه مواضع خود شود.

گروگان گیری به مثابه یک جرم جنگی عبارت است از محبوس کردن افراد و مجبور ساختن ایشان به اطاعت از یک شخص سوم با انجام یا امتناع از انجام یک کار به عنوان شرط صریح و یا ضمنی سلامت فرد به گروگان گرفته شده.

هتک کرامت انسانی و فردی نیز وفق نظام حقوقی دیوان کیفری بین المللی عبارت است از رفتارهای تحقیر کننده و خوار کننده.

استفاده از سپر انسانی نیز وفق مقرارت حقوق کیفری بین المللی ممنوع است. ممنوعیت استفاده از سپر انسانی در منازعات مسلحانه بین المللی و غیر بین المللی دارای اعتبار عرف بین الملل نیز می باشد.

“ شورشیان سوری مرتکب جرایم جنگی شده اند ”