قاچاق زنان؛ سومین تجارت پرسود و غیرقانونی در جهان

کد خبر : #1400
تاریخ انتشار : دوشنبه, 27 مهر 1394 13:48
تعداد بازدید کننده : 858
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
قاچاق زنان؛ سومین تجارت پرسود و غیرقانونی در جهان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
با اینکه حتی اصطلاح برده‌داری دیگر شنیده نمی‌شود، تعیین چنین روزی در سال‌های اخیر برای توجه‌دادن مردم به ریشه‌کنی این موضوع شاید تعجب‌برانگیز باشد، اما باید توجه داشت که برده‌داری همچنان در تاروپود جوامع ادامه دارد.

از سال 1839 سازمان بین‌المللی ضدبرده‌داری که سازمانی غیردولتی در انگلستان است، روزی را عنوان روز مبارزه با برده‌داری در نظر گرفت. این سازمان، قدیمی‌ترین مؤسسه حقوق بشر رسمی ‌است که به نفع برده‌ها فعالیت می‌کند. در سال‌های اخیر، روز 18 اکتبر در سال 2010 در پارلمان انگلستان تصویب شد تا توجه مردم دنیا را به تمام ابعاد برده‌داری جدید مثل قاچاق انسان و شرایط استثماری کار جلب کند. پیشنهاد چنین روزی از کشوری که سیستم برده‌داری را در مستعمره جدید خود (آمریکا) از قرن هفدهم رواج داده بود، قابل تأمل است. برده‌داری از همان ابتدای تأسیس آمریکا، در این کشور رواج پیدا کرد و سنگ‌بنای پیشرفت اقتصادی و کشاورزی قاره جدید، روی شانه‌های سیاهانی بنا شد که به اجبار از آفریقا آورده می‌شدند. تجارت برده از راه اقیانوس اطلس، تجارت پرسودی برای برده‌فروش‌ها شد. برده‌ها یا در معادن و مزارع کار می‌کردند یا در خانه‌ها نوکر و کلفت ارباب‌های سفید می‌شدند.

مردی که برده‌دار بود و شعار لغو برده‌داری داد
این شیوه نزدیک دویست سال ادامه داشت تا این‌که ابراهام لینکلن با شعار لغو برده‌داری در انتخابات ریاست جمهوری سال 1860 برنده شد. البته که لینکلن خودش برده‌دار بود و علاقه‌ای به سرنوشت برده‌ها نداشت و شعاری که مطرح کرده بود ریشه‌های سیاسی داشت، اما همین شعار سطحی هم بعد از انتخاب او، سرآغاز جنگ‌های داخلی آمریکا شد و این کشور را به دو قطب مخالف و موافق برده‌داری تبدیل کرد.

برده‌داری مدرن
با اینکه حتی اصطلاح برده‌داری دیگر شنیده نمی‌شود، تعیین چنین روزی در سال‌های اخیر برای توجه‌دادن مردم به ریشه‌کنی این موضوع شاید تعجب‌برانگیز باشد، اما باید توجه داشت که برده‌داری همچنان در تاروپود جوامع ادامه دارد. برده‌داری در قرن نوزدهم تمام نشد و هنوز در قالب کارهای دیگری ادامه پیدا می‌کند؛ از اجبار زنان به روسپیگری تا اجبار کودکان به کار ارزان در مزارع و کارخانه‌ها، همگی نماد دگردیسی‌شده برده‌داری در دنیای مدرن به‌شمار می‌آیند.

21 میلیون زن و کودک برده در سراسر جهان
طبق اعلام سازمان کار جهانی (آی.ال.او)، در حدود 21 میلیون مرد و زن و کودک در سراسر جهان به نوعی برده محسوب می‌شوند. خصیصه‌هایی از بطن برده‌داری همچنان در رفتار انسان‌ها باقی مانده و تا زمانی که این رفتارها وجود دارد، برده‌داری فقط رنگ عوض می‌کند و از بین نمی‌رود.

خصوصیت برده‌داری را می‌توان در این ویژگی‌ها خلاصه کرد:
1. اجبار به کار؛ چه با تهدید فیزیکی یا روحی،

2. کنترل‌شدن توسط کارفرما با بی‌رحمی‌های برده‌دارهای گذشته؛

3. سوءرفتار و عدول از اصول انسانی و کالا دانستن انسان؛

4. غصب آزادی فردی با اعمال محدودیت‌هایی در زندگی افراد.

مهر خانه می افزاید، در بسیاری از کشورها با میلیون‌ها نفر مثل برده رفتار می‌شود؛ این رفتارها در شرایط سخت کاری و پرداخت کم که شرایط استثماری را رقم می‌زند، نمایان است.

قاچاق زنان؛ سومین تجارت پرمنفعت و غیرقانونی در جهان
قاچاق انسان یکی از مظاهر تغییرشکل‌یافته برده‌داری است. ایالات متحده یکی از مقاصد عمده قاچاق انسان است. تخمین وزارت خارجه آمریکا در سال 2006 قاچاق سالانه 14 هزار و پانصد تا 17 هزار و پانصد نفر به آمریکا بوده که اغلب آنان زن و کودک بوده‌اند. قاچاق زنان بعد از قاچاق اسلحه و مواد‌مخدر، سومین تجارت پرمنفعت و غیرقانونی جهان است که در شمار جرایم سازمان‌یافته محسوب می‌شود.

“ قاچاق زنان؛ سومین تجارت پرسود و غیرقانونی در جهان ”