پاکسازی تهران از معتادان و کارتن‌خواب‌ها در ۶ ماه آینده

کد خبر : #1378
تاریخ انتشار : سه شنبه, 21 مهر 1394 15:05
تعداد بازدید کننده : 679
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پاکسازی تهران از معتادان و کارتن‌خواب‌ها در ۶...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سرانجام پس از ماه‌ها جدال و گریز رسانه‌ای درباره وضعیت دردناک محله هرندی تهران، که پاتوق ویژه معتادان و کارتن خواب‌های افیونی شده است، پای شورای شهر و برخی معاونان شهرداری تهران در نخستین ساعات دیروز به این نقطه پرآسیب و مددسرای مناطق 12 و 15 باز شد تا حرف‌ها به عمل تبدیل شده و طبق وعده شهرداری، چهره تهران از این تصویر زشت و تاریک بزودی پاک شود. البته این وعده در شرایطی داده شده که دستگاه‌های مسئول، پای کار بیایند.

اعضای شورای شهر تهران به همراه دو نفر از مدیران شهری در ابتدا به بوستان حقانی رفتند و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف پارک با تعدادی از معتادان در این بوستان گفت‌وگو کردند.
فرزاد هشیار، رئیس سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهر تهران با اشاره به اقدامات شهرداری در این بوستان، گفت: در هفته به‌صورت یک شب در میان برخی از NGOها با حضور در این بوستان اقدام به پخش غذای گرم می‌کنند.
وی اضافه کرد: هر شب حدود 3 هزار کارتن‌خواب در شهر تهران ساماندهی می‌شوند و با حضور در مددسراها از خدمات پیش‌بینی‌شده استفاده می‌کنند. وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز جدیدی با ظرفیت 5 هزار نفر برای نگهداری و ارائه خدمات به معتادان زن در شرق تهران، تأکید کرد: این مرکز در اطراف خیابان اتحاد در نظر گرفته شده است و بزودی راه‌اندازی خواهد شد. رئیس سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهر تهران در ادامه به مراکز ترک اعتیاد و همچنین خانه‌های میان‌راهی اشاره کرد و گفت: افراد معتاد پس از ورود به مراکز ترک اعتیاد و گذراندن دورانی، به خانه‌های میان‌راهی مراجعه می‌کنند و در این اماکن علاوه بر حرفه‌آموزی برای آنها شغل ایجاد می‌شود.
به گزارش فارس، احمد دنیا مالی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران در حاشیه این بازدید بااشاره به حمایت و درمان معتادان زن و مرد در شهر تهران تأکید کرد: عمده‌ترین مشکل این افراد بیکاری و نبود شغل است که در این زمینه دولت باید اقدامات لازم را انجام دهد. رحمت‌الله حافظی، دیگر عضو شورا هم با اشاره به اینکه برای رفع معضلات محله هرندی باید همه دستگاه‌های دولتی با یکدیگر همکاری داشته باشند، گفت: به همین منظور شورای شهر تهران بنا دارد جلسه‌ای را در تاریخ 29 مهر امسال برگزار کند و هماهنگی‌هایی را با دستگاه‌های مسئول در این بخش انجام دهد. وی همچنین با اشاره به تعداد معتادان شهر تهران، خاطرنشان کرد: بالغ بر 60 درصد از این افراد غیربومی از شهرهای مختلف کشور در تهران حضور دارند. علی‌اکبر انجمنی شهردار منطقه 15 نیز با اشاره به ظرفیت مددسرای خاوران در منطقه 15، گفت: این مرکز گنجایش نگهداری 400 نفر از معتادان و کارتن‌خواب‌ها را دارد.
وی گفت: افراد معتاد و کارتن‌خواب هر روز از ساعت 30 : 18 دقیقه در این مرکز پذیرش می‌شوند و تا 7 الی 8 صبح و پس از صرف صبحانه محل را ترک می‌کنند و دوباره شب به مرکز مراجعه می‌کنند.
انجمنی گفت: طبق مصوبه خدمات شهری شهرداری تهران ما تا یک ماه آینده دیگر افراد معتاد را در این مرکز پذیرش نخواهیم کرد و تنها افراد کارتن‌خواب و در راه مانده در این مرکز پذیرش می‌شوند. حجت‌الاسلام امرودی معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران هم گفت: طرح انضباط شهری که از سوی شهرداری تهران تهیه و تدوین شده است ویژگی‌های متعددی دارد.
وی تصریح کرد: این طرح دارای 7 بخش است که از آن جمله می‌توان به بحث امنیت و کسب و کار اشاره کرد. حجت‌الاسلام امرودی ادامه داد: در حال حاضر 46 نقطه پراکنده در 3 نقطه مرکزی تهران درخصوص آسیب‌های اجتماعی مشخص شده است.
مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم با اشاره به حضور 60 الی 70 درصد از افراد معتاد در محله هرندی و بوستان حقانی، گفت: بیشتر آنها از شهرستان‌های مختلف به علت بیکاری به شهر تهران مراجعه کرده‌اند که باید تمهیداتی برای بازگشت آنها به شهرهای‌شان و همچنین اشتغال آنها فراهم شود.
وی گفت: مسأله اشتغال و کار نخستین اقدامی است که باید صورت بگیرد که این از وظایف
دولت است.

“ پاکسازی تهران از معتادان و کارتن‌خواب‌ها در ۶ ماه آینده ”