بی توجهی فرانسه به نقض حقوق بشر در عربستان

کد خبر : #1372
تاریخ انتشار : سه شنبه, 21 مهر 1394 14:25
تعداد بازدید کننده : 649
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بی توجهی فرانسه به نقض حقوق بشر در عربستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
از نظر کارشناس دنیای عرب، فرانسه به بهای فروش تجهیزات و تجارت با کشورهایی چون مصر و عربستان سعودی حاضر نیست به نقض حقوق بشر در این کشورها کوچک ترین اشاره ای کند.

شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد: مانوئل والس نخست وزیر فرانسه در ادامه سفر دوره ای خود به منطقه خاورمیانه به عربستان سعودی رفت.
مجری از حسنی عبیدی کارشناس مرکز تحقیقات دنیای عرب و مدیترانه پرسید: آیا این یک سفر تجاری است؟ عبیدی پاسخ داد: مسایل سیاسی در خاورمیانه را به سختی می توان از تجارت جدا دانست. این سفر از مدت ها پیش و از زمان سفر ولیعهد عربستان سعودی به پاریس برنامه ریزی شده بود. رابطه با عربستان سعودی و تقویت این رابطه دغدغه پاریس بوده است. چراکه عربستان سعودی کشور مهمی در منطقه است و یکی از بزرگترین سفارش دهندگان تسلیحات است و هزینه خرید سلاح برای لبنان و مصر را نیز پرداخت می کند.
مجری پرسید: در این صورت می توان گفت که در حال حاضر مسئله حقوق بشر مصر که امروز در زمان ژنرال السیسی به زمان حسنی مبارک شباهت زیادی دارد و دیکتاتوری حکومت عربستان کمتر حائز اهمیت است و کمتر در این باره صحبت می شود.
عبیدی گفت: بله. کمتر در این باره صحبت می شود. بر خلاف گفته ها، هیچ حرفی در این باره زده نمی شود. چرا که منافع اقتصادی و همچنین راهبردی و سیاسی بر مسایل حقوق بشر این کشورها برتری می یابد. مسایلی چون حقوق بشر این کشورها را خشمگین می کند.
مصر در عرض کمتر از یک سال به کشوری مهم تبدیل شد، چرا که نسبت به گذشته در زمینه تجهیزات جنگی واردات بیشتری دارد. این مصر به رغم این که توسط یک نظامی اداره می شود و این نظامی یک رئیس جمهوری منتخب را سرنگون کرده است و رغم آن که در محکوم کردن مخالفان به یک رکورد دست یافته است، اکنون به یک مشتری خوب برای فرانسه مبدل شده است. اما فرانسه به هیچ وجه به نقض آزادی ها و این مشکلات اشاره ای نمی کند. مجری گفت: در عربستان نیز بدوی به هزار ضربه شلاق محکوم شده است، یک جوان شیعه نیز در آستانه گردن زدن قرار گرفته است. به نظر شما فرانسه در قبال این مسایل نیز سکوت خواهد کرد؟
عبیدی گفت: بله. فرانسه فقط به این که در توییتر به این مسایل اشاره کند، بسنده می کند. فرانسه به جای این که مستقیما به این مسایل اشاره کند به طور غیر مستقیم از برخی سازمان ها می خواهد که به این مسایل اشاره کنند. والس و اولاند و فابیوس در باره این مسایل چیزی نمی گویند. چرا که از نظر آن ها این مسایل داخلی هستند.
عبیدی افزود، در مصر دو پسر رئیس جمهوری که میلیاردها اختلاس کرده اند، آزاد هستند و هزاران نفر در زندان ها به سر می برند. اما والس فقط برای حفظ ظاهر اشاره کوتاهی به این مسایل خواهد کرد. در مورد عربسستان سعودی نیز همین کار را خواهد کرد، و هدف تجارت با این کشور هاست. آن ها نمی خواهند به زیان اقتصاد فرانسه حرفی بزنند تا این کشورهای متقاضی کالاهای فرانسوی را ناراحت کرده باشند. عبیدی رشد تروریسم را نشات گرفته از ایجاد محدودیت ها و سلب آزادی در کشورهایی چون مصر دانست و تاکید کرد، با حمایت بی قید و شرط از حکومت های مستبد از جمله مصر یا سایر کشورها، نمی توان با تروریسم مبارزه کرد. کشورهای مستبد که قربانی تروریسم هستند، در مبارزه با تروریسم با غرب همراه می شوند، این در حالی است که تروریسم از داخل همین کشورها نشات می گیرد.

“ بی توجهی فرانسه به نقض حقوق بشر در عربستان ”