یونان خواستار توقف معیارهای نژادپرستانه در اسکان آوارگان شد

کد خبر : #1355
تاریخ انتشار : دوشنبه, 20 مهر 1394 11:48
تعداد بازدید کننده : 612
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
یونان خواستار توقف معیارهای نژادپرستانه در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
«یانیس موزالاس» وزیر جدید مهاجرت یونان از اتحادیه اروپا خواست گزینش و انتخاب پناهجویان و آوارگان در برنامه اسکان دوباره آنها را متوقف کند. وی گفت: اتخاذ چنین روشی از سوی اتحادیه اروپا نژادپرستانه است.

موزالاس افزود: یونان در انتخاب پناهجویان و آوارگان برای اعزام به برخی کشورها با مشکل مواجه شده است زیرا کشورهای پذیرنده «معیارهای نژادپرستانه ای» وضع کرده اند. وی از اعلام اسامی این کشورها خودداری کرد اما گفت: دیدگاه هایی که در آن بیان می شود ما 10 نفر مسیحی یا 75 نفر مسلمان می خواهیم یا به دنبال افرادی با قد بلند، چشمان آبی، بور و سه فرزند هستیم به شخصیت افراد و آزادی پناهجویان توهین می کنند. اتحادیه اروپا باید اساسا با چنین دیدگاه هایی مخالفت کند.موزالاس از اتحادیه اروپا خواست نظام سهمیه بندی قوی تری را وضع کند و هشدار داد که در غیر این صورت این اتحادیه به بازاری برای تجارت انسان بدل خواهد شد و اروپا چنین حقی ندارد. این مقام یونانی از اتحادیه اروپا خواست رفتاری سخاوتمندانه با ترکیه داشته باشد و مشوق ها و امتیازاتی را از جمله در زمینه حمایت مالی برای پناه دادن به آوارگان در اختیار این کشور قرار دهد.اتحادیه اروپا بتازگی طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن، 160 هزار نفر از پناهجویان و آوارگان که بیشتر آنها از کشورهای سوریه و اریتره هستند، بین 28 کشور توزیع می شوند. برخی از کشورها همچون اسلواکی و قبرس اعلام کرده اند که ترجیح می دهند آوارگان مسیحی را پذیرش کنند و مجارستان مدعی شده که هجوم بالای آوارگان و مهاجران مسلمان، ارزش های مسیحی در اروپا را تهدید می کند.یک مقام اتحادیه اروپا اعلام کرده است گروهی از آوارگان سوری قرار است بر اساس طرح اسکان دوباره این اتحادیه در 18 اکتبر (26 مهر) از یونان به لوکزامبورگ انتقال یابند.آوارگان و پناهجویانی که به دلیل سیاست های جنگ طلبانه آمریکا از وطن خود متواری شده اند به طور معمول اجازه ندارند کشور محل اقامت خود را انتخاب کنند. یونان اسامی حدود 400 هزار پناهجو و آواره را که بیشترشان از کشورهای سوریه، افغانستان و عراق هستند، به ثبت رسانده است که این عده در تلاش برای رسیدن به کشورهای اروپای شمالی از ترکیه وارد یونان شده اند.
ایرنا به نقل از رویترز می افزاید، آوارگان و پناهجویانی که استطاعت مالی بیشتری دارند بسرعت با اتوبوس خود را از بندر «پیرائوس» در نزدیکی آتن به مرز مقدونیه می رسانند. اما شمار دیگری از آوارگان که بیشتر آنها افغان هستند به دلیل نداشتن پول در یونان مستقر می شوند. یونان که به دلیل شش سال بحران مالی شدید، کاهش خدمات عمومی و رکود اقتصادی را تجربه کرده اکنون با مشکلاتی در زمینه تعداد آوارگان و نحوه مدیریت آنها مواجه است.
نگرانی های بین المللی از هجوم آوارگان به یونان در دیدارهای جداگانه ماه جاری مقامات ارشدی چون «وارنر فایمن» صدر اعظم اتریش، کمیسر امور مهاجرت اتحادیه اروپا، کمیسر عالی امور پناهجویان سازمان ملل، رئیس اتحادیه اروپا، وزیر کشور لوگزامبورگ و تعدادی از سناتورهای آمریکایی از آتن بازتاب یافت.

“ یونان خواستار توقف معیارهای نژادپرستانه در اسکان آوارگان شد ”