جایزه شورای حقوق بشر به بمب‌های سعودی

کد خبر : #1324
تاریخ انتشار : یکشنبه, 12 مهر 1394 14:07
تعداد بازدید کننده : 787
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جایزه شورای حقوق بشر به بمب‌های سعودی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه دوم اکتبر قطعنامه‌ای را تصویب کرد که اعتبار این نهاد بین‌المللی برای رصد و حفاظت از حقوق بشر را زیر سؤال برد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه دوم اکتبر قطعنامه‌ای را تصویب کرد که اعتبار این نهاد بین‌المللی برای رصد و حفاظت از حقوق بشر را زیر سؤال برد. این قطعنامه از سوی عربستان و با حمایت برخی کشورهای عربی ارائه شده بود که در آن نه خبری از تحقیق بی‌طرفانه از نقض حقوق بشر و وقوع جنایت جنگی در یمن بود و نه آنکه حتی هیئتی از طرف این شورا به یمن فرستاده شود و برعکس تمام این موارد، قطعنامه وظیفه تحقیقات را موکول به یکی از دو طرف درگیری کرده که دولت مستعفی یمن باشد و تنها نقش کمک‌های تکنیکی را به عهده گرفته است.

شورای حقوق بشر در حالی این قطعنامه را تصویب کرد که چند ساعت قبل قطعنامه پیشنهادی از سوی هلند با حمایت آلمان و تعدادی از کشورهای اروپایی را به دلیل انصراف هلند از طرح آن کنار گذاشته بود. در آن قطعنامه بر وظیفه شورا بر رسیدگی مستقیم به وقایع بیش از شش ماه تجاوز نظامی عربستان به یمن تأکید شده بود اما حالا این قطعنامه چشم شورا را به طور کامل به این وقایع می‌بندد. نکته جالب اینجاست که فقط چهار روز قبل از تصویب این قطعنامه، عربستان با حمله هوایی به یک روستا در نزدیکی بندر مخا در دریای سرخ یکی از خونبارترین حملات را مرتکب شد. اهالی برای شرکت در مراسم عروسی جمع شده بودند که مورد حمله هواپیماهای سعودی قرار گرفتند و 130 نفر از آنها کشته شدند.

گذشته از این، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دو روز قبل از تصویب این قطعنامه بیانیه‌ای را صادر کرد که با اشاره به 2 هزار و 335 کشته و 4 هزار و 862 زخمی ناشی از جنگ یمن تأکید کرده: «دوسوم کشته‌های یمن بر اثر تجاوز هوایی عربستان و تخریب ساختمان‌های مسکونی شهرهای یمن می‌باشد.» صندوق کودکان سازمان ملل(یونیسف) هم در روز تصویب قطعنامه بیانیه‌ای صادر کرد تا از وضعیت وخیم کودکان در یمن بر اثر حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان بگوید؛ وضعیتی که 505 کشته و 702 زخمی داشته، به غیر از افزایش شدید کودکانی که دچار سوء‌تغذیه شدید شده‌اند.

روزنامه جوان در یادداشتی با عنوان «جایزه شورای حقوق بشر به بمب‌های سعودی » به قلم نعمان رحیمی ادامه می دهد حالا مردم یمن نمی‌توانند هیچ انتظاری از نهادهای بین‌المللی و در رأس آنها شورای حقوق بشر سازمان ملل برای رسیدگی به اوضاع آنها داشته باشند تا مانعی برای ادامه جنایتی باشد که عربستان بر آنها وارد می‌کند چرا که با تصویب قطعنامه دوم اکتبر معلوم شد این شورا به طور کامل در خدمت عربستان است تا آنکه به صدای مردم غیرنظامی یمن گوش بدهد. به نظر می‌رسد اگر این شورا تا کنون ابزاری در دست قدرت‌های بین‌المللی مثل امریکا یا بریتانیا بود، حالا جایگاه خود را تا حد خدمت به کشوری مثل عربستان تنزل داده هرچند در این تنزل مقام رد پای همان قدرت‌ها مشهود است. باید در اینجا به اسناد ویکی‌لیکس اشاره کرد که به تازگی منتشر شده و در آن پرده از توافق محرمانه بریتانیا با آل‌سعود برداشته است، بنابر این اسناد معلوم می‌شود چگونه فیصل تراد، نماینده موقت عربستان به ریاست پنل مشورتی حقوق بشر در سازمان ملل انتخاب شد تا آنکه نقش تعیین‌کننده‌ای برای تعیین 77 جایگاه برای رسیدگی به مسائل حقوق بشری باشد، به این ترتیب می‌توان فهمید این دست توافقات محرمانه نقش تعیین‌کننده‌ای در تصویب این قطعنامه داشته است.

فیلیپ دام، نماینده دیده‌بان حقوق بشر در ژنو علاوه بر بریتانیا از نقش امریکا در تصویب این قطعنامه می‌گوید که به نظر وی، هر دو کشور در برابر دو گزینه «عدالت و همپیمانی استراتژیک با عربستان سعودی» قرار گرفتند اما با حمایت از این قطعنامه ترجیح دادند طرف همپیمان خود را بگیرند تا آنکه بخواهند عدالت اجرا بشود، به همین جهت است که او می‌گوید: «با شکست در فراهم آوردن تحقیقات جدی سازمان ملل در کشور جنگ زده یمن، شورای حقوق بشر بهترین فرصت برای جلوگیری از خشونت بیشتر را بر باد داد.» امریکا که این روزها بر سر سوریه و ورود نظامی روسیه برای مبارزه با داعش سر و صدا به راه انداخته، از کشوری حمایت می‌کند که مراسم عروسی را به خاک و خون می‌کشد، بیمارستان‌ها را بمباران می‌کند و طبق گزارش‌های یونسکو، عامل جدی در تخریب میراث فرهنگی یک ملت است. امریکا و بریتانیا با این حمایت و استفاده ابزاری از شورای حقوق بشر دست عربستان را برای جنایت بیشتر در یمن بازگذاشته‌اند و حتی می‌توان گفت به این ترتیب، جایزه‌ای به بمب‌های سعودی داده‌اند تا همچنان سایه ترس بر‌سر مردم یمن را حفظ کنند.

“ جایزه شورای حقوق بشر به بمب‌های سعودی ”