اجرای طرح ملی تقویت مراکز توانبخشی زنان آسیب دیده

کد خبر : #1276
تاریخ انتشار : دوشنبه, 30 شهریور 1394 16:34
تعداد بازدید کننده : 588
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اجرای طرح ملی تقویت مراکز توانبخشی زنان آسیب دیده
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، جمع آوری و زندانی کردن زنان تن فروش را راه چاره مقابله با این آسیب اجتماعی ندانست و گفت: طرح ملی تقویت مراکز توانبخشی زنان آسیب دیده در تهران و استان های کشور در دستور کار قرار دارد.

شهیندخت مولاوردی با بیان اینکه جامعه ما نیز همچون جوامع دیگر با مساله تن فروشی زنان مواجه است، تصریح کرد: راه چاره برای مقابله با این پدیده فقط جمع آوری و زندانی کردن نیست، زیرا بارها شاهد آن بوده ایم، در حالیکه به نتیجه مورد نظر نرسیده ایم.
وی خاطر نشان کرد: ساماندهی و توانمندسازی اقتصادی زنان در کنار این کار می تواند مفید باشد، بنابراین داشتن برنامه ریزی یک ضرورت است تا اشتباهات گذشته تکرار نشود و آسیب دیدگان مجددا به چرخه تن فروشی بازنگردند. در ادامه ایرنا می افزاید: مولاوردی با بیان اینکه بخشی از زیر مجموعه های نهادها و دستگاه ها مانند شورای اجتماعی کشور، سازمان بهزیستی و شهرداری در حال پرداختن به این موضوع هستند، افزود: با توجه به تجربه ای که در مورد جمع آوری زنان آسیب دیده و پراکنده و رها شدن مجدد آنها داشته و داریم، این کار علاوه بر آسیب زا بودن موجب جرم زایی می شود.
به گفته وی، این مساله می تواند به تبادل تجربیات این قشر از زنان منجر شود.

** نداشتن درآمد مکفی ریشه اصلی پدیده تن فروشی
مولاوردی با بیان اینکه بخش اعظم این گروه به علت مشکلات معیشتی و اقتصادی به این کار روی می آورند، تصریح کرد: این افراد به خاطر نداشتن درآمد و حقوق مکفی ماهیانه راهی جز این ندارند، بنابراین حداقل کاری که می توان برای این گروه انجام داد، برنامه ریزی هایی با هدف توانمندسازی اقتصادی و آموزش های فنی و حرفه ای است تا با اشتغال زایی بتوان آنها را از این وضعیت نجات داد.
وی تاکید کرد: با ارائه راهکارهای واقع بینانه می توان تا حدودی از این آسیب و آسیب های اجتماعی بعدی پیشگیری کرد، هرچند وظیفه معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری، در ماده 230 برنامه پنجم توسعه به خوبی تعریف شده است. مولاوردی ادامه داد: در این ماده وظایف معاونت در 14 محور تعریف شده که یکی از آنها پیشگیری از آسیب های اجتماعی با هماهنگی و پیگیری وظایف دستگاه های اجرایی است تا بتوان این هدف را محقق کرد.
معاون رییس جمهوری گفت: با جمع آوری زنان تن فروش بصورت مقطعی آنها برای مدتی در انظار عمومی حضور نخواهند داشت اما در صورتیکه پس از مدتی نتوان به برنامه ای مدون و سیاستی واقع بینانه و هماهنگی میان متولیان امر به همین منظور دست پیدا کرد، امکان تکرار اشتباهات گذشته وجود دارد.

** تدوین برنامه ای جامع با استفاده از ظرفیت های موجود
معاون رییس جمهوری با تاکید بر داشتن برنامه جامع و کامل برای مقابله با تن فروشی گفت: برنامه های یاد شده باید دربرگیرنده ابعاد مختلف این پدیده باشد، بدان معنا که هم نسخه ای برای زنان تن فروشی باشد که مشکل اقتصادی آنها را به این کار واداشته و هم راهکاری را برای زنانی ارائه دهد که این کار بصورت عادت برای آنها درآمده و مشکل معیشتی عامل تن فروشی آنها نبوده است.

** پرهیز از اقدامات جزیره ای و پراکنده
وی با بیان اینکه تصمیم گیری و برنامه ریزی های متولیان در دستگاه ها مختلف می تواند چاره ساز باشد، افزود: باید از اقدامات پراکنده و جزیره ای پرهیز شود و همه با هم یکصدا و هماهنگ با بهره مندی از ظرفیت ها و مدیریت صحیح به راهکاری جامع و کامل رسید.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه گزارش برخی استان های کشور حاکی از آن است که به دلیل محدودیت مکان، بسیاری از این زنان در مراکزی که دختران فراری و معتادان نگهداری می شوند، حضور دارند، ادامه داد: تقویت مراکز نگهداری و توانبخشی زنان آسیب دیده در تهران و استان ها یک طرح ملی است که قرار است در سال جاری اجرا شود.

“ اجرای طرح ملی تقویت مراکز توانبخشی زنان آسیب دیده ”