سازمان ملل: افغان‌ها در ایران باسوادتر شده‌اند

کد خبر : #1264
تاریخ انتشار : دوشنبه, 30 شهریور 1394 15:28
تعداد بازدید کننده : 558
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سازمان ملل: افغان‌ها در ایران باسوادتر شده‌اند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، از افزایش نرخ باسوادی اتباع افغانستانی در ایران از 6 درصد به 60 درصد خبر داد.

در نظام سلامت، قانون نانوشته‌ای وجود دارد که می‌گوید مهم نیست فردی که در خاک کشور شما زندگی می‌کند چه دین، فرهنگ یا ملیتی دارد. اگر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به این شهروند، ناقص و توام با تبعیض باشد، آن وقت همه شهروندان جامعه ضرر خواهند کرد، زیرا مثلا فردی که به یک بیماری واگیر مبتلا شده باشد، می تواند سلامت بسیاری از افراد جامعه را به خطر بیندازد حال می خواهد این فرد بیمار، هر تابعیتی داشته باشد. تابناک می نویسد؛ بی سوادی هم دردی کمتر از بیماری جسمی نیست. در هر جامعه ای که آمار بی سوادان آن بالا باشد، همه جامعه به نوعی ضرر خواهند کرد و تعالی فرهنگ و توسعه اجتماعی و اقتصادی با تاخیر مواجه می شود. بنابراین می توان این قانون نانوشته سلامت را به حوزه آموزش و پرورش هم تعمیم داد و گفت که فرد بی سواد مقیم داخل ایران ـ از هر ملیتی که می خواهد باشد ـ خود به خود یک چالش فرهنگی برای جامعه است که همه افراد جامعه را به اشکال مختلف تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ارتقاء سطح سواد

خوشبختانه در طول سال ها حضور پناهندگان افغانستانی در ایران، آمار باسوادی این افراد مطابق آمارهای رسمی بالاتر رفته است و درواقع، حضور این افراد در خاک ایران و بهره مندی از امکانات آموزشی کشور، باعث ارتقای سطح سواد این افراد شده است. حتی چندی قبل، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، از افزایش نرخ باسوادی اتباع افغانستانی در ایران از 6 درصد به 60 درصد خبر داد. «سیوان کا دانا پالا» به همکاری 35 ساله ایران با سازمان ملل در امور پناهندگان اشاره و تاکید کرده بود که دولت جمهوری اسلامی ایران، امکان تحصیل قریب 350 هزار دانش آموز پناهنده افغانی و عراقی را به وجود آورده است. به قول این مقام مسئول در سازمان ملل در ابتدای حضور افغان ها در ایران، نرخ باسوادی 6 درصد بود، اما این رقم امروز به 60 درصد رسیده است و دلیل این اتفاق هم فراهم بودن امکان تحصیل پناهندگان در صلح و آرامش است.

افزایش نرخ باسوادی

افزایش 54 درصدی نرخ با سوادی در بین پناهندگان افغانستانی نشان می دهد ایران امکانات تحصیل مناسبی برای آنها تدارک دیده است. این مهاجران نیز بخوبی توانسته اند از امکانات آموزشی در ایران بهره ببرند و بدیهی است با فراهم شدن امکان تحصیل برای کودکان پناهنده غیرمجاز در ایران، این نرخ باسوادی با افزایش بیشتری هم مواجه خواهد شد. یعنی با توجه به این که پیش بینی می شود در مهر امسال، حدود 100 تا 150 هزار افغانستانی غیرمجاز وارد مدارس ایران شوند، بی شک این اتفاق باعث می شود نرخ باسوادی پناهندگان در ایران، از 60 درصد فعلی هم بالاتر برود.

“ سازمان ملل: افغان‌ها در ایران باسوادتر شده‌اند ”