شکایت از دادستان کل بحرین در سوئیس

کد خبر : #1245
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 25 شهریور 1394 13:40
تعداد بازدید کننده : 603
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
شکایت از دادستان کل بحرین در سوئیس
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یک فعال بحرینی‌تبار با حمایت چهار سازمان غیردولتی اروپایی شکایتی را در سوئیس علیه دادستان کل بحرین به جرم مشارکت در شکنجه در زمانی که این فرد در سال ۲۰۱۰ در بحرین زندانی بود، مطرح کرده است.

4 سازمان غیر دولتی از جمله مرکز اروپایی حقوق قانون اساسی و حقوق بشر (در برلین)، سازمان «ردرس» (در لندن)، موسسه حقوق بشر و دموکراسی بحرین (در لندن) و سازمان «تریال» (در ژنو) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند «جعفر الحسبی، فعال بحرینی‌تبار شکایتی را به مقام‌های قضایی در برن علیه "علی بن فضل البوعینین" دادستان کل بحرین ارائه کرده است.»

این سازمان‌های غیر دولتی افزودند: « این شکایت با سفر دادستان کل بحرین به سوئیس برای شرکت در کنفرانس جمعیت بین‌المللی دادستان‌ها که او نامزد معاون ریاست آن است، همزمان شده است.»

انتخابات برای تعیین اعضای هیئت مدیره جمعیت بین‌المللی دادستان‌ها، امروز (16سپتامبر) در زوریخ برگزار خواهد شد.

در برن، مقام‌های قضایی تایید کردند که شکایتی را از« دفتر دادستان منطقه‌ای برن –میتلند دریافت کرده‌اند.»

«کریستوو شورر» از نمایندگان دفتر دادستان کل برن گفت: «این شکایت به زودی در جزئیات بررسی و سپس تدابیر اجرایی آن آغاز خواهد شد.»

به گفته «آندریاس شولر» مشاور حقوقی مرکز اروپایی حقوق قانون اساسی و حقوق بشر، الحسبی از فعالان حقوق بشر در بحرین است. او برای نخستین بار در سال 1995 به مدت دو ماه در بازداشت به‌سر برد.

سپس الحسبی به لندن پناهنده شد و در آنجا شهروندی انگلیس را به دست آورد. در مقابل، او تابعیت بحرینی خود را از دست داد چرا که مقامات بحرین این تابعیت را از او گرفتند.

در سال 2010، ‌الحسبی که از لندن از مخالفان در کشور خود حمایت می‌کرد به بحرین که در آن زمان صحنه تظاهرات بود، بازگشت. این فعال بحرینی در آگوست 2010 به اتهام «تروریسم» بازداشت و در فوریه 2011 آزاد شد.

با وجود نگرانی سازمان ملل متحد درباره بازداشت مخفیانه این فعال بحرینی و خطر شکنجه او، ‌دفتر دادستان کل بحرین دو بار مدت بازداشت او را تمدید کرد.

شولر عنوان کرد این سازمان‌ها امیدوارند که در سوئیس دادستان کل بحرین «بازداشت شود یا دستکم مورد بازجویی قرار گیرد.»

در پایان تسنیم ادامه می دهد، این سازمان‌ها از مقام‌های قضایی سوئیس خواسته‌اند که به «بهانه‌های دیپلماتیک یا ‌سیاسی یا اقتصادی» متوسل نشوند و از دادستان کل برن نیز خواسته‌اند که براساس آنچه در کنوانسیون مبارزه با شکنجه تصریح شده است، تحقیقاتی را در این خصوص آغاز کنند.

“ شکایت از دادستان کل بحرین در سوئیس ”
تگ ها بحرین