هشدارعفو بین‌الملل درباره عواقب وخیم کنترل‌های مرزی در اروپا

کد خبر : #1241
تاریخ انتشار : سه شنبه, 24 شهریور 1394 15:52
تعداد بازدید کننده : 764
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدارعفو بین‌الملل درباره عواقب وخیم کنترل‌های...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بخش آلمان و اتریش سازمان عفو بین الملل درباره عواقب وخیم بستن و کنترل های مرزی اروپا برای پناهندگان هشدار داده و این را اقدام غلطی دانست.

بعد از تصمیم آلمان برای اعمال مجدد کنترل های مرزی بخصوص در مرزهای جنوبی، سازمان عفو بین الملل ( امنستی) درباره عواقب وخیم چنین اقدامی هشدار داد.

در بیانیه مشترکی که توسط بخش آلمانی و اتریشی سازمان عفو بین الملل منتشر شده است آمده است: به این ترتیب پناهندگان در مجارستان در معرض تهدید هرج و مرج کشنده و خطرناکی قرار می گیرند.

بستن مرزها یا مسدود کردن تردد قطارها در مرزها راهکار غلطی است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید بخصوص روی نخست وزیر مجارستان تاثیر بگذارند تا در مسئله پناهندگان به صورت مشترک و منطبق با حقوق بشر رفتار کند.

قرار است امروز در بروکسل وزرای کشور اتحادیه اروپا گردهم آیند تا درباره بحران پناهندگان به بحث و مشورت بپردازند. در اصل مسئله تقسیم حدود 120 هزار پناهنده از یونان، ایتالیا و مجارستان روی دیگر کشورهای اتحادیه اروپا مطرح است. ظاهرا کمیسیون اتحادیه اروپا چندی پیش این طرح را ارائه داده است.

البته نتیجه نشست ویژه سفیران دائمی کشورهای عضو اتحادیه اروپا که روز گذشته در بروکسل برگزار شد نشان داد که این مسئله همچنان در اتحادیه اروپا موضوعی مورد اختلاف است.

پاپ فرانسیس هم در آستانه دیدار وزرای کشور اتحادیه اروپا از این کشورها پذیرش همه پناهندگان را درخواست کرده است.

به نوشته نشریه "دی سایت" این در حالی است که "سباستین کورس"، وزیر امور خارجه اتریش هم مانند آلمان برای رفع عواقب فاجعه بار هجوم پناهندگان خواستار اعمال مجدد کنترل های مرزی شده است. اتریش از جذاب ترین کشورهای مقصد برای پناهجویان قبل از آلمان است. البته صدر اعظم اتریش چندی پیش تشدید کنترل های مرزی را رد کرده بود.

کورس بر این باور است از آنجایی که آلمان کنترل های مرزی خود را دوباره از سر گرفته است در عرض کوتاهترین زمان ده ها هزار پناهنده در اتریش اسکان باید یابند به جای اینکه تنها از کشور ما عبور کنند. بر اساس اطلاعات پلیس تنها در روز گذشته حدود 15 هزار پناهنده به یکی از شهرهای مرزی اتریش در نزدیکی مرز مجارستان رسیدند و حدود 5 هزار پناهنده دیگر هم در راه بودند.

وزیر خارجه اتریش تصریح کرد: اتریش به تنهایی نمی تواند از عهده این هجوم پناهندگان برآید. در این بحران هیچ جایی برای ساده انگاری وجود ندارد. ما نمی توانیم در برابر این شرایط استثنایی دست روی دست بگذاریم.

“ هشدارعفو بین‌الملل درباره عواقب وخیم کنترل‌های مرزی در اروپا ”