سایه تبعیض مذهبی بر سر مهاجران به اروپا

کد خبر : #1198
تاریخ انتشار : سه شنبه, 17 شهریور 1394 16:30
تعداد بازدید کننده : 651
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سایه تبعیض مذهبی بر سر مهاجران به اروپا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دو شهردار جمهوری خواه در فرانسه، مسیحیت را شرط پذیرش پناهجویان در شهرهایشان اعلام کردند.

به گزارش ایرنا، درحالی که پاریس اقدام شهرداران فرانسه را در اعلام آمادگی برای پذیرش پناهجویان می ستاید، اخباری در مورد نگاه تبعیض آمیز برخی شهرداران به این مهاجران منتشر می شود.
'فرانسوآ اولاند' رئیس جمهوری فرانسه در نشست خبری دیروز (دوشنبه) اعلام کرد که کشورش 24 هزار پناهجو بیش از سهمیه ای که قبلا اعلام شده بود، می پذیرد. بسیاری از شهرداری ها نیز برای پذیرفتن و اسکان مهاجرانی که این روزها به سمت اروپا روانه شده اند، اعلام آمادگی کرده اند.
به گزارش روزنامه فرانسوی 'لو فیگارو'، دو شهردار جمهوری خواه شهرهای 'روآن' (در منطقه لوآر) و 'بلفور' (در منطقه فرانش کونته) اعلام کردند که خانواده های مسیحی را می پذیرند.
'ایو نیکولن' طی گفتگویی رادیویی اعلام کرد شهر روآن می تواند حدود 10 خانواده سوری را به شرط آن که مسیحی و یا همانند 'ایزدی' ها از اقلیتی باشند که مورد آزار داعش قرار گرفته اند، بپذیرد.
وی این تصمیم خود را با اشاره به احتمال ورود اعضایی از گروه تروریستی داعش به اروپا به همراه سیل مهاجران، توجیه کرد و افزود: در این وضعیت اضطراری نباید با چشم بسته مهاجران را بپذیریم.
از سوی دیگر، 'دامیان مسلو' شهردار بلفور نیز اعلام کرد که پذیرش خانواده های مسیحی سوری و عراقی را در نظر دارد.
وی افزود: در نظر داریم افرادی را بپذیریم که بیش از دیگران مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند. چرا که مسیحی بودن در عراق و سوریه تهدید مرگ را بهمراه دارد.
خانم 'ناتالی گوله' سناتور حزب 'اتحاد دمکرات ها و مستقل ها' این رویکرد را 'نژاد پرستانه' خواند و با ارسال نامه ای به اولاند و 'فرانسوآ باروئن' رئیس انجمن شهرداران فرانسه، برگزاری نشست مشورتی 36 هزار شهردار فرانسه را جهت بررسی امکانات و پیشنهادات در زمینه پذیرش پناهجویان سوری، عراقی و سایر افرادی که از جنگ و ناآرامی گریخته اند، خواستار شد.
وی همچنین با اذعان به وجود نگرانی هایی در مورد موج مهاجرانی که وارد اروپا می شوند بر حاکم شدن نگاه منطقی به این پدیده تاکید کرد و تبعیض را مغایر اصول کشورش دانست.
'فابیان سودری' دادستان استان لوآر در بیانیه ای بدون اشاره به نام نیکولن اعلام کرد: مطابق قوانین و اصول جمهوری خواهان، پذیرش پناهجویان نباید بر انواع تبعیض و از جمله تبعیض مذهبی مبتنی باشد.
'برنار کزنوو' وزیر کشور فرانسه در نشستی خبری، اساس پذیرش مهاجران را 'کاملا داوطلبانه' خواند.
به دلیل خلاء قضائی در قوانین پذیرش مهاجران در فرانسه، شهرداری ها ممکن است بر اساس اصول مناطق خود، پناهجویان را پذیرش کنند. این در حالی است که اقدامات تبعیض آمیز مذهبی مغایر قوانین فرانسه بوده و قابل پیگرد است.

“ سایه تبعیض مذهبی بر سر مهاجران به اروپا ”