انتقاد شدید روزنامه سوئیسی از بی توجهی اعراب به بحران پناهندگان

کد خبر : #1189
تاریخ انتشار : سه شنبه, 17 شهریور 1394 15:56
تعداد بازدید کننده : 720
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقاد شدید روزنامه سوئیسی از بی توجهی اعراب به...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یک روزنامه سوئیسی به بی توجهی کشورهای عرب منطقه به مسئله پناهندگان با وجود اینکه اکثر این مهاجران مسلمان هستند انتقاد سختی وارد کرد.

به گزارش تسنیم، روزنامه سوئیسی "تاگس آنسایگر" در مطلبی نوشت که بیش از چهار میلیون سوری از شروع درگیری های داخلی در سوریه از وطن خود فرار کرده‌اند اما در کشورهای ثروتمند عرب حاشیه خلیج فارس در همسایگی خود پذیرفته نمی شوند.

ابو محمد از پناهندگان سوری که در اردن زندگی می کند تاکید کرده است که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس باید خجالت بکشند. در حالی که اروپا درهای خود را به روی پناهندگان می گشایند این کشورها ورودی های خود را تنگ تر می کنند.

انتقاد به کشورهای عرب از طرف رسانه های داخلی نیز به آن ها وارد می شود. اخیرا روزنامه قطری "خلیج تایمز" در مطلبی نوشته است: متاسفانه کشورهای ثروتمند عرب حاشیه خلیج فارس هیچ بیانیه‌ای را برای این بحران ارائه نداده‌اند چه رسد به اینکه یک استراتژیِ را برای کمک به پناهندگان پیشنهاد دهند. این در حالی است که اغلب پناهندگان مسلمان هستند.

البته به ندرت کارشناسی انتظار یک بازنگری در قبال این مسئله را از طرف ریاض، ابوظبی یا دوحه دارد.

"مایکل استفنز" از موسسه "روسی" بر این عقیده است که اکثریت قریب به اتفاق مردم کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از رویکرد دولت‌های خود در این راستا رضایت دارند.

علاوه بر این بسیاری کشورهای عربی روی درگیری های خونین در یمن تمرکز کرده‌اند.

"سلطان برکات" از موسسه بروکینگز در دوحه نیز اظهار داشته است که کشورهای عرب منطقه به خاطر دخالت‌های خود در سوریه در این باره نگرانند که آن هایی که بعدها به سوی آنها می‌آیند چه اقداماتی می توانند انجام دهند. به این ترتیب عربستان سعودی از اوایل سال جاری هدف حملات تروریستی از طرف شبه نظامیان قرار گرفته است.

این روزنامه سوئیسی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: به این ترتیب اکثر پناهندگان با وجود سفری خطرناک اروپا را به عنوان مکانی برای مهاجرت انتخاب می کنند. بر اساس آمار و ارقام سازمان بین المللی مهاجرت از ابتدای سال جاری حدود 356 هزار نفر برای فرار از جنگ و بدبختی از دریای مدیترانه عبور کرده‌اند و بیش از 2700 نفر آن ها جان خود را از دست داده‌اند.

این در حالی است که کشورهای عرب خیلی راحت تر برای آن ها قابل دسترسی است و این کشورها از بسیاری کشورهای اروپایی ثروتمندتر هستند و در فرهنگ و مذهب بسیاری پناهندگان مشترک هستند.

“ انتقاد شدید روزنامه سوئیسی از بی توجهی اعراب به بحران پناهندگان ”