250 میلیون کودک در سن تحصیل قادر به دریافت آموزش در مدارس نیستند

کد خبر : #1177
تاریخ انتشار : سه شنبه, 17 شهریور 1394 12:37
تعداد بازدید کننده : 616
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
250 میلیون کودک در سن تحصیل قادر به دریافت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران گفت: امروز 757 میلیون بزرگسال در جهان از ابتدایی‌ترین سطح سواد برخوردار نیستند و دو سوم این آمار را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش فارس، استرکیش لاروش رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران در همایش نقش سوادآموزی و آموزش مداوم بزرگسالان در تحقق جوامع پایدار اظهار داشت: همه ساله در روز هشتم سپتامبر مصادف با 17 شهریور پرچم سوادآموزی را به عنوان یک نیروی کرامت‌بخش برای توسعه پایدار برافراشته می‌کنیم.

وی افزود: موضوع سوادآموزی امسال «سوادآموزی و جوامع پایدار» است که در حوزه بزرگسالان به بررسی پیوندها بین سواد و توسعه پایدار اختصاص دارد و در هفتادمین جلسه سازمان ملل متحد، اهداف آن به تصویب می‌رسد.

لاروش با بیان اینکه ترویج سوادآموزی باید مهم‌ترین عنصر جوامع قرار گیرد، خاطر نشان کرد: سوادآموزی برای توانمندی افراد جامعه، مراقبت بهداشتی، امنیت غذایی، ریشه‌کنی فقر و مشاغل مناسب کمک می‌کند.

وی افزود: همانطور که می‌دانید یونسکو کارگزار سازمان ملل متحد در زمینه آموزش است و تا کنون این سازمان فعالیت‌های بسیاری در حوزه سوادآموزی انجام داده است.

وی ادامه داد: پایداری نیازمند تغییراتی اساسی در رویه‌های تولید و مصرف جامعه است و همچنین نیازمند رفتار شهروندان مسئول در استفاده از منابع و محیط زیست اطراف است.

رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران تصریح کرد: رویکرد یونسکو حمایت از ترویج سواد و محیط‌های سوادآموزی و توجه مستمر به سوادآموزی در برنامه‌های ملی و بین‌المللی است.

لاروش با بیان اینکه از سال 2000 تا کنون پیشرفت‌های بسیاری در حوزه سوادآموزی در جهان حاصل شده اما همچنان چالش‌هایی را به همراه دارد، گفت: امروز 757 میلیون بزرگسال در جهان از ابتدایی‌ترین سطح سواد برخوردار نیستند که دو سوم این آمار را زنان تشکیل می‌دهند.

وی افزود: کودکان و بزرگسالان ترک تحصیل کرده در جهان 124 میلیون نفر است و 250 میلیون کودک که در سن تحصیل هستند قادر به دریافت آموزش در مدارس نیستند که باید موضوع کیفیت آموزش را به صورت جدی پیگیری کرد.

رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران با بیان اینکه آموزش کیفی برابر و یادگیری مادام‌العمر برای همه در حوزه سوادآموزی بسیار مهم است، اظهار کرد: در قرن بیست و یکم کاربرد سواد و تبادل دانش در حال تحول است و اینترنت و موبایل تحولات بسیاری را به وجود آورده است.

وی با اشاره به پیام یونسکو برای سوادآموزی گفت: برای توانمندساختن زنان و مردان برای مشارکت در جوامعه خود به سرمایه‌گذاری و راه‌های موثر در سیاست‌های کلان توسعه نیاز است که این سیاست‌ها باید با راهکاری خلاق و نوین همراه باشد.

لاروش تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران الگوی مناسبی برای بسیاری از کشورهاست و ایران با تأسیس نهضت سوادآموزی توانسته است به پیشرفت‌هایی در حوزه سوادآموزی دست یابد.

وی در پایان گفت: یونسکو آماده همکاری با وزارت آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی برای تحقق ریشه‌کنی بی‌سوادی در ایران است.

“ 250 میلیون کودک در سن تحصیل قادر به دریافت آموزش در مدارس نیستند ”